Miliardár Branson vie, ako sa robí marketing. Tento trik za 1 dolár mu priniesol úspech

Pokiaľ hovoríme o kreativite v podnikaní, v tomto je jasným majstrom britský miliardár Richard Branson. Svoju značku Virgin mnohokrát zviditeľnil šikovnými stratégiami, vďaka ktorým upútal pozornosť nielen fanúšikov, ale aj médií. Napríklad aj vtedy, keď prišiel s pokusom obletieť svet v teplovzdušnom balóne.

Ako potvrdzuje jeden z príspevkov na jeho blogu, nemusíte byť dobrodruhom a zároveň nemusíte dávať veľa peňazí na marketing, aby ste upútali pozornosť. Niekedy stačí iba šikovný nápad, pochopenie zákazníkov a pár centov vo vrecku. O čo ide?

Ukradnite toto pero (a tento nápad)

Branson opisuje jednu z jeho prvých a menej známych spoločností – nahrávacie štúdio The Manor. Prebudovanie starej budovy na niečo ako Mekku pre rockových hudobníkov síce znie ako veľká zábava. No Branson si spomína, že keď s týmto projektom začínal, nedarilo sa mu preraziť.

Ako píše vo svojom článku, v tom čase sa s rockovými hudobníkmi zaobchádzalo rovnako ako s ľuďmi v orchestri. Keď chceli nahrávať, museli si v štúdiu rezervvoať trojhodinový úsek. Tak sa ale rockové hviezdy nesprávajú. Radšej celú noc hrajú a potom celý deň spia, píše Branson. Preto kúpil starý kaštieľ na vidieku a premenil ho nahrávacie štúdio, kam mohli prísť rockové hviezdy a nahrávať podľa vlastného plánu.

Samozrejme potreboval, aby bolo štúdio čo najviac obsadené, no len ťažko sa dali zohnať telefónne čísla na rockerov. Branson je ale mimoriadne kreatívny a napadlo ho, že rockové hviezdy radi porušujú pravidlá, stretávajú sa s inými hudobníkmi a tiež si potrebujú zapisovať nápady na pesničky a texty. Prišiel teda s nápadom, ktorý bol jednoduchý a brilantný zároveň. „Nechali sme vyrobiť niekoľko pier s textom „Ukradnuté z Manor“ a náhodne sme ich niekam poukladali. Fungovalo to – ľudia si perá nenápadne brali a keď sa stretli s iným spevákom, nemali problém pero požičať. Ďalších umelcov do štúdia sme získali tak, že keď na pere uvideli naše číslo, jednoducho zavolali,“ vysvetľuje podnikateľ.

Virgin.com

Pochopte vašich zákazníkov

Samozrejme, perá ako reklamný predmet nie sú práve najnovším vynálezom. Azda každá firma čaká na to, aby ste si zobrali jej pero s logom a kontaktom. Avšak Branson do toho vniesol aj humor, čo sa páčilo jeho cieľovej skupine zloženej z „ľudí podobných Mickovi Jaggerovi.“

Je to úplná drobnosť, ale Branson ju označil za veľmi dôležitú. „Zo štúdia Manor sa stal obrovský úspech,“ napísal. Dokonca to bol tak dobrý nápad, že ho následne využil aj pri svojej leteckej spoločnosti Virgin Atlantic. Malé soľničky a koreničky používané aerolinkou mali na spodnej strane napísané „Ukradnuté z Virgin Atlantic.“

„Ľudia ich kradli a doma si ich položili na stôl. Keď im prišla návšteva a chcela si dochutiť jedlo, konverzácia sa rýchlo zmenila na rozhovor o Virgin Atlantic,“ píše Branson. „Získali sme tak milióny reklám v podstate zadarmo.“

Z toho vyplýva jasné poučenie: najlepšie marketingové kampane nemusia byť zbytočne komplikované či drahé. Namiesto toho využívajú dostupné prostriedky a správanie ľudí v bežnom živote. Na ich realizáciu nepotrebujete ani veľa peňazí, len musíte poriadne pochopiť vašich zákazníkov.

Zdroje: inc.com

Komentáre