Richard Branson a jeho marketingový trik za 1 dolár, ktorý mu priniesol veľký úspech

Pokiaľ hovoríme o využití kreativity v biznise, v tomto je jasným majstrom britský miliardár Richard Branson. Svoju značku Virgin mnohokrát zviditeľnil zaujímavými kúskami, cez ktoré na seba upútal pozornosť fanúšikov a médií. Napríklad vtedy, keď prišiel s pokusom obletieť svet v teplovzdušnom balóne.

Jeden z príspevkov na jeho blogu dokazuje, že nemusíte byť dobrodružná povaha a zároveň nemusíte ani platiť obrovské množstvo peňazí na to, aby ste k svojej firme prilákali pozornosť. Niekedy stačí iba šikovnosť, pochopenie zákazníkov a pár centov vo vrecku.

O čo ide?

Ukradnite toto pero (a tento nápad)

Branson vo svojom príspevku opisuje jednu z prvých a menej známych spoločností – nahrávacie štúdio Manor. Pretvorenie starého rodinného domu na niečo ako Mekku pre rockových hudobníkov síce znie ako veľká zábava. Avšak keď s týmto projektom Branson začínal, nedarilo sa mu preraziť.

Ako teda dokázal zaujať rockové kapely a nie orchestre? Určite to nebolo tým, že všetci rockoví speváci čítajú ten istý časopis, alebo chodia denne okolo toho istého billboardu.

Takisto sa nedal kúpiť zoznam s ich telefónnymi číslami. Branson je ale mimoriadne kreatívny a napadlo ho, že rockové hviezdy radi porušujú pravidlá, stretávajú sa s inými spevákmi rovnakého žánru a tiež si potrebujú zapisovať nápady na pesničky alebo texty.

Prišiel s nápadom, ktorý bol rovnako jednoduchý, ako múdry. „Nechali sme vyrobiť niekoľko pier s textom „Ukradnuté z Manor“ a náhodne sme ich niekam poukladali. Fungovalo to – ľudia si perá nenápadne brali a keď sa stretli s iným spevákom, nemali problém pero požičať. Nových umelcov sme získali tak, že keď na pere uvideli naše číslo, jednoducho zavolali,“ vysvetľuje.

Virgin

Pochopenie zákazníkov môže mať miliónovú hodnotu

Samozrejme, perá ako reklamný predmet nie sú práve najnovším vynálezom. Veď takmer každá firma čaká na to, aby ste si zobrali jej pero s logom a kontaktom.

Avšak Branson do toho vniesol aj humor, čo sa páčilo jeho cieľovej skupine zloženej z „ľudí podobných Mickovi Jaggerovi.“

Je to úplná drobnosť, ale Branson ju označil za veľmi dôležitú. „Zo štúdia Manor sa stal obrovský úspech,“ napísal. Dokonca to bol tak dobrý nápad, že ho následne využil aj pri svojej leteckej spoločnosti Virgin Atlantic. Malé soľničky a koreničky používané aerolinkou mali na spodnej strane napísané „Ukradnuté z Virgin Atlantic.“

„Ľudia ich kradli a doma si ich položili na stôl. Keď prišla návšteva na večeru a chcela si dochutiť jedlo, konverzácia sa rýchlo zmenila na rozhovor o Virgin Atlantic,“ píše Branson. „Získali sme tak milióny reklám v podstate zadarmo.“

Poučenie z tohto je pomerne jasné, ale často prehliadané – najlepšie marketingové ťahy nemusia byť komplikované či drahé. Namiesto toho využívajú dostupné prostriedky a správanie ľudí v bežnom živote. Na ich využitie nepotrebujete ani veľa peňazí, len musíte poriadne pochopiť vašich zákazníkov.

Podľa informácií inc.com

Komentáre