Kórejské tajomstvo staré 5000 rokov, ktoré vám pomôže zlepšiť život

V tomto článku sa pozrieme na 5000 rokov starý kórejský spôsob, ako v živote dosiahnuť úspech, šťastie a zároveň vylepšiť aj svoje príjmy. Ide o kórejské slovo nunchi, ktoré v preklade znamená „miera očí“. Je to umenie odhadnúť, ako ľudia myslia a cítia, s cieľom vytvoriť spojenie, dôveru a harmóniu.

Človek, ktorý ovláda toto kórejské umenie, dokáže veľmi rýchlo posúdiť celkovú náladu a povahu vzťahov v akomkoľvek sociálnom prostredí a vie na to vhodne reagovať. Dokáže rýchlo prečítať miestnosť a nadviazať kontakt, takže nepôsobí bezradne a nekompetentne. Nunchi v praxi znamená všímať si, kto hovorí, kto počúva, kto prerušuje, kto sa ospravedlňuje, kto prevracia oči. Tieto informácie následne využívame vo svoj prospech a vytvárame pohodlie nielen pre seba, ale aj všetkých ostatných.

Kniha s názvom „The Power of Nunchi: The Korean Secret to Happiness and Success“ uvádza, že táto superschopnosť nám dokáže pomôcť v akejkoľvek situácii, či už je to vyjednanie lepšieho platu, zlepšenie partnerských vzťahov alebo získavanie nových priateľov. Je to zvýšená forma emocionálnej inteligencie a sociálneho uvedomenia.

V Kórei je nunchi „super silou“. Majú tu také príslovie: „Polovicu spoločenského života tvorí nunchi.“ Kórejskí rodičia to učia svoje deti už od malička, rovnako, ako ich učia zdraviť sa alebo zaväzovať šnúrky na topánkach.

Kórea

Dobrou správou je, že nunchi sa dá naučiť. Dá sa zdokonaliť tým, že dodržíme určité pravidlá tohto konceptu, ako je vyčistenie našej mysle, koncentrácia na miestnosť/okolie, vnímanie aj tých najmenších detailov alebo čítanie medzi riadkami (pretože ľudia nie vždy hovoria nahlas to, čo si myslia).

Jedno z najdôležitejších pravidiel nunchi znie: Nepremeškajte dobrú príležitosť mlčať. Ak budete trpezliví a počkáte dostatočne dlho, väčšina vašich otázok bude zodpovedaná bez toho, aby ste povedali čo i len slovo. Táto rada vám dobre poslúži pri rôznych vyjednávaniach. Napr. ak dávate ponuku na auto a druhá osoba na vašu ponuku nereaguje, neriešte svoju úzkosť z ticha tým, že niečo poviete; len počúvajte. Najhlasnejší človek pri vyjednávaní nie je vždy víťaz.

Nunchi nám teda umožňuje citlivo vnímať myšlienky a pocity iných ľudí, otvárajúc cestu k lepšiemu porozumeniu a vzájomnej komunikácii. Je to akoby ste vstúpili do myšlienkového sveta druhých, vďaka čomu sa dokážete lepšie prispôsobiť rôznym sociálnym situáciám.

V dnešnom svete, kde sa oceňuje hlasitosť a rýchlosť, nás nunchi učí, že ticho a pozornosť môžu byť rovnako silnými nástrojmi. Začnite objavovať krásu a silu tohto konceptu a uvidíte, ako vám táto starobylá kórejská technika otvára cestu k úspešnému a šťastnému životu.

Zdroje: cnbc.com; mindbodygreen.com

Čo delí úspešných ľudí od tých, ktorí o úspešnom živote iba snívajú?

Komentáre