3 tipy, ktoré Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a Steve Jobs odporúčajú pre zvýšenie produktivity

Mark Zuckerberg (Wikimedia)

Možno nesúhlasíte so všetkým, čo vo svojom biznise robia tí najúspešnejší ľudia, ale treba uznať, že v jednej veci sú naozaj dobrí: dokážu pracovať efektívne a byť produktívni.

Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Elon Musk aj Steve Jobs počas svojej kariéry urobili množstvo dobrých rozhodnutí. Profitovali z toho, že sa objavili v správnom čase so správnou myšlienkou na správnom mieste. A tiež urobili rozhodnutia, ktoré by mnohí z nás urobili inak.

Ale ani jeden z nich by to nedotiahol tam, kde je, keby nemali dobré mechanizmy na to, ako pracovať tvrdo, pracovať múdro a hlavne pracovať konzistentne. Toto sú produktívni ľudia.

Portál Resume.io urobil analýzu rozhovorov, biografií a blogových príspevkov od spomínaných ľudí a odhalil tri kľúčové veci, vďaka ktorým sú títo ľudia produktívni.

Naučte sa určovať priority

„Otázka, ktorú si pokladám takmer každý deň, je: Robím tú najdôležitejšiu vec, ktorú práve môžem robiť?“ hovorí Mark Zuckerberg.

Zuckerberg vie o prokrastinácii celkom veľa. Veď sám vytvoril asi najúčinnejší nástroj na prokrastináciu na svete: Facebook.

Ľudia sú nastavení tak, aby vždy hľadali pocit uspokojenia, čo niekedy znamená aj robenie najpohodlnejšej možnej aktivity – sledovanie bezvýznamných príspevkov na sociálnych sieťach je výborným príkladom.

Spôsob ako Zuckerbergovu otázku využiť v praxi je tzv. Ivy Lee metóda. Každý deň, keď skončíte s prácou, si vytvorte zoznam 5 najdôležitejších vecí, ktoré musíte urobiť zajtra. Na ďalší deň prídete do práce a bez váhania sa budete môcť pustiť do dôležitých úloh.

Elon Musk má na určovanie dôležitosti úloh podobný názor:

„Zbavte sa častých pracovných stretnutí, pokiaľ sa nejedná o mimoriadne urgentné záležitosti,“ napísal Musk do emailu, ktorý minulý rok poslal všetkým zamestnancom Tesly.

Elon Musk (ted.com)

Dokonca aj v jednom prieskume z Harvard Business School označili dve tretiny manažérov pracovné stretnutia za niečo, čo im bráni v ceste k dokončeniu svojej práce.

Technika na minimalizovanie počtu pracovných stretávok by sa dala nazvať „Stretávkovou očistou.“ Dvakrát za rok si sadnite ku kalendáru a pozrite sa na všetky naplánované stretnutia. Potom sa zamyslite nad dôležitosťou každého z nich a možno zistíte, že veľa z nich by sa dalo spojiť do jedného, alebo sa nemusia konať vôbec a vybavíte ich napríklad emailom.

Čítaj tiež: 200 motivačných citátov, ktoré ťa nakopnú

Pracujte rýchlo, vyhnete sa paralýze pri rozhodovaní

„Väčšinu rozhodnutí by ste mali robiť s približne 70% informácií, ktoré máte,“ hovorí Jeff Bezos. „Ak čakáte na 90%, pravdepodobne ste pomalí.“

Experti súhlasia s tým, že ak na rozhodnutie čakáte dlho, stáva sa riskantnejším. Ak už budete mať 90% informácií, máte väčšiu šancu podľahnúť tzv. „analysis paralysis“ – to je stav, kedy máte už toľko informácií, že sa nedokážete rozhodnúť pre jednu z možností.

Jednou z možností,  ako sa tomuto problému vyhnúť, je nastaviť si deadline pre konkrétne rozhodnutie.

Pracujte so svojimi chybami

Je úplne bežné robiť chyby, či už je to v práci alebo aj v iných oblastiach života. Každý už chybu urobil a každý chybu ešte aj urobí. Ak sa ich nahromadí viac, máte dve možnosti – zabudnúť, alebo sa poučiť.

Ak nemáte dobrú stratégiu, chyby vám budú brániť v rozvoji, budete nad nimi premýšľať, ale bez toho, aby ste skutočne zistili príčinu a poučili sa z nej.

„Niekedy pri inováciách urobíte chybu,“ povedal raz Steve Jobs. „Najlepšie je rýchlo si ich priznať a pokračovať s ďalšími inováciami.“

Ak sa na ceste za vašim cieľom neučíte, nikdy ho nedosiahnete. Preto popremýšľajte nad týmito tipmi a skúste ich zaradiť do svojho pracovného života.

Podľa informácií inc.com

Komentáre