Ch. Munger o tom, ako zvládať ťažkosti: Poplačte si, ale nevzdávajte to

Charlie Munger
Charlie Munger (Foto: Ross School of Business)

Keď sa v živote dostanete do ťažkej situácie, nie je nič zlé na tom, keď vyroníte niekoľko sĺz. Miliardár Charlie Munger ale hovorieval, že sa cez tieto náročné chvíle „musíte prebojovať“.

„Môžete si poplakať. Ale nemôžete to vzdať,“ povedal krátko pred svojou smrťou v rozhovore pre televíziu CNBC. Munger zároveň dodal, že náročné obdobia sú v živote každého človeka nevyhnutné. Je ale dôležité, ako sa s nimi vysporiadate.

„Nejako sa cez to preneste. Ak musíte chodiť po uliciach a niekoľko hodín denne plakať ako súčasť vášho boja, pokojne si poplačte. Ale… nemôžete to vzdať.“

Mungerov život sa na prvý pohľad mohol zdať idylický. Bol úspešným právnikom a investorom, bol bohatým a žil dlhý, zdanlivo šťastný život. Ale jeho boje a smútok boli intenzívne: rozvod, slepota na jedno oko v dôsledku neúspešnej operácie sivého zákalu a smrť jeho 9-ročného syna Teddyho, ktorý mal leukémiu.

„Keď mi zomrelo prvé dieťa, neustále som plakal,“ povedal Munger. „Ale vedel som, že nemôžem nič zmeniť. V tých časoch bola smrteľnosť detskej leukémie stopercentná.“

Ako Munger poznamenal  plač môže byť zdravým spôsobom, ako spracovať svoj smútok: Aj tento výskum potvrdzuje, že plač nám pomáha zbaviť sa emočného utrpenia prostredníctvom uvoľňovania endorfínov. Naopak, potláčanie týchto emócií môže zhoršiť prehĺbiť psychické a fyzické zdravotné problémy.

„Železné pravidlo života znie: Každý bojuje,“ povedal Munger. Ľudia, ktorí dokážu nazbierať silu a pokračovať ďalej, a niekedy sa pritom naučia cennú lekciu, majú väčšiu šancu žiť šťastný a úspešný život.

Komentáre