Miliardár Peter Thiel a jeho 4 netradičné rady o podnikaní

Peter Thiel
Peter Thiel

Aj keď je súčasný svet podnikania plný moderných technológií, tradičné prístupy sú stále obľúbeným spôsobom, ako dosiahnuť úspech. Preto sa oplatí počúvať rady skúsených podnikateľov, ktorí vybudovali úspešné firmy. Jedným z nich je aj Peter Thiel – spoluzakladateľ spoločnosti PayPal. Bol prvý, kto okrem samotných zakladateľov investoval do spoločnosti Facebook a dnes manažuje Founders Fund, ktorý spravuje približne 11 miliárd dolárov.

Po prečítaní Thielovej knihy „Zero to One“ sa dozviete množstvo zaujímavých vecí o budovaní podnikania. Tu sú 4 dôležité tipy pre začínajúcich podnikateľov, ktoré v tejto knihe môžete nájsť.

V začiatkoch nemôžete byť dobrí vo všetkom. Staňte sa najlepším v jednej veci

Zo začiatku nie je možné, aby vaša spoločnosť vynikala vo viacerých oblastiach. Keď začínate, sústreďte sa na jednu konkrétnu vec/oblasť a rozvíjajte sa v nej, radí miliardár.

Taktiež nemôžete očakávať, že budete najlepšou firmou krátko po tom, ako ste ju rozbehli. Počítajte sa tým, že si to bude vyžadovať veľa trpezlivosti. Následne, keď sa vám podarí prepracovať na vrchol v jednej oblasti podnikania, môžete sa postupne rozrastať aj do iných.

Tento prístup bol odskúšaný už mnohokrát. Aj Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, mal od začiatku cieľ stať sa najväčším online predajcom. No ak si pamätáte začiatky tejto spoločnosti, potom viete, že ani zďaleka nepredávala to, čo dnes. Jeff Bezos sa v začiatkoch sústredil iba na predaj kníh. Keď sa stal jedným z najlepších predajcov kníh, pridal do ponuky aj CD a DVD. Takto postupne pridával rôzne produkty, až sa dostal na dnešnú úroveň.

Začnite podnikať iba v špecifickom výklenku trhu. Nájdite si oblasť, v ktorej viete, že máte šancu prekonať konkurenciu. Keď vaša spoločnosť nadobudne stabilné základy, môžete sa posúvať ďalej.

Peter Thiel
Peter Thiel (Foto: Flickr)

Začnite o budúcnosti premýšľať inak

Keď hovoríme o budúcnosti, nemyslíme tým časový úsek, ale skôr progres, ktorý za tento čas dosiahneme. Tento progres, teda zmeny, ktoré nastanú v porovnaní s prítomnosťou, sú to, čo definuje vašu budúcnosť. Avšak pokrok nie je len o nejakom prírastku. Často sa jedná o vytvorenie niečoho úplne nového, napríklad novej technológie alebo metódy / postupu.

Predvídanie progresu je veľmi náročná vec, lebo si musíte predstaviť niečo, čo ešte neexistuje. Preto viete predvídať budúcnosť iba tak, že sa viete správnym spôsobom pozrieť na prítomnosť. Ak si chcete predstaviť, čo sa skrýva v budúcnosti, najlepšie je kriticky zhodnotiť prítomnosť a podľa toho odhadnúť, čo všetko sa môže zmeniť.

Budúcnosť môžete vidieť iba tak, že začnete rozmýšľať mimo ustálených konvencií. Väčšina ľudí iba rozvíja už existujúce myšlienky. Skutočný progres ale dosiahnete tým, že vytvoríte niečo úplne nové.

Hľadajte tajomstvá, ktoré ostatní nedokážu kopírovať

Svet je plný malých tajomstiev. Aj vaša babička mala tajomstvá, vďaka ktorým dokázala upiecť tie najlepšie koláče. Pekáreň, do ktorej si chodíte kupovať chlieb, má svoje malé tajomstvo na to, ako vyrobiť nadýchaný chlieb s chrumkavou kôrkou.

Pravda je taká, že každá spoločnosť potrebuje svoje malé tajomstvo – jedinečnú informáciu, technológiu alebo skúsenosť, ktorá ju odlíši od ostatných.

Dokonalým príkladom v tomto smere je spoločnosť Hewlett-Packard. V 90. rokoch sa nebáli vymýšľať nové veci, do ktorých vkladali niečo jedinečné na rozdiel od konkurencie. Ich inovatívne produkty, ako cenovo dostupná farebná tlačiareň, alebo prístroj kombinujúci tlačiareň, kopírku a fax, ostatné firmy považovali za šialené nápady. Ale práve toto na nich bolo to jedinečné, malé tajomstvo. Odkedy ale prestali vymýšľať nové veci, ich trhová hodnota klesla takmer o polovicu.

Dajte zamestnancom pocit istoty

Je bežné, že v malých startupoch, v ktorých nepracuje veľa ľudí, zohráva každý zamestnanec jedinečnú a veľmi dôležitú úlohu. Preto je potrebné nájsť správnych ľudí, ktorí budú mať na vývoji spoločnosti značný podiel.

Thiel hovorí, že pre posilnenie vzťahov medzi kolegami je dobré vyhnúť sa čiastočným úväzkom. Podľa neho by mal byť „každý, koho zapojíte do firmy, zamestnaný na plný úväzok… každý kto sa nepodieľa na vedení spoločnosti, alebo nedostáva plný plat, je v podstate odsúvaný na kraj. Takéto pracovné pomery väčšinou znamenajú, že zamestnanec myslí krátkodobo na zárobok a nevenuje sa budúcnosti firmy.“

Ak niekoho zamestnáte na plný úväzok, máte väčšiu šancu, že bude svoj plný potenciál vkladať práve do vašej spoločnosti. Ak zamestnanci nemajú pracovné povinnosti na iných miestach, môžu sa plne venovať práci ktorú od nich žiadate vy. Aj práca na diaľku so sebou nesie isté riziko. Ak kolegovia nepracujú spolu, v jednom priestore, kde sa môžu osobne stretávať, budú sa nezhody objavovať častejšie.

Komentáre