Toto sú najinteligentnejšie mestá na svete. V TOP 10 je až 7 európskych miest

Oslo, Nórsko

Ako vyplýva z indexu Smart City 2024, ktorý bol zverejnený tento mesiac, až 7 z 10 najinteligentnejších miest sveta sa nachádza v Európe. Kým mestá v Európe a v Ázii v rebríčku napredujú, severoamerické mestá sa prepadli.

Tohtoročný index vypracovalo stredisko IMD World Competitiveness Center v spolupráci s organizáciou World Smart Sustainable Cities Organization (WeGO), ktorá sídli v juhokórejskom Soule.

Report hodnotí 142 inteligentných miest na celom svete – na konečné poradie v rebríčku vplýva hodnotenie výskumníkov a tiež prieskum medzi obyvateľmi jednotlivých miest.

Inteligentné mesto: čo to znamená?

Podľa IMD je inteligentné mesto definované ako mestské prostredie, ktoré využíva infraštruktúru a technológie na zlepšenie života svojich obyvateľov.

Tieto mestá tiež vyvíjajú iniciatívy ako je rozvoj zelených plôch či vytváranie príležitostí na kultúrne podujatia a socializáciu. Tie najinteligentnejšie mestá sveta tiež prichádzajú so stratégiami na prilákanie a udržanie talentov, podporu investícií (v prospech udržateľnosti) a riešenie problémov ako je napr. inklúzia.

Toto je 10 najinteligentnejších miest podľa indexu Smart City  z roku 2024.

  1. Zürich, Švajčiarsko
  2. Oslo, Nórsko
  3. Canberra, Austrália
  4. Ženeva, Švajčiarsko
  5. Singapur
  6. Kodaň, Dánsko
  7. Lausanne, Švajčiarsko
  8. Londýn, Anglicko
  9. Helsinki, Fínsko
  10. Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty

Je pozoruhodné, že po prvýkrát od založenia indexu v roku 2019 chýbajú v TOP 20 severoamerické mestá. Najvyššie hodnoteným mestom v USA je tento rok New York, ktorý sa umiestnil na 34. mieste.

Zdroj: cnbc.com

Komentáre