Milujú Pradu či Cartiera. Obyvatelia tejto krajiny míňajú na luxus najviac na svete

Cartier

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Či už ide o luxusné kabelky Prada, parfémy Chanel alebo kabáty od Burberry, najviac na luxusný tovar míňajú Juhokórejčania (v prepočte na obyvateľa). Vyplýva to z údajov banky Morgan Stanley.

Investičná banka odhaduje, že celkové výdavky Južnej Kórei na osobný luxusný tovar vzrástli minulý rok o 24 % na 16,8 miliardy dolárov, čo je približne 325 USD na obyvateľa. A to je najviac na svete.

Potvrdzujú to aj samotné luxusné značky, ktoré v Kórei hlásia silné predaje. Vlastník značky Cartier, skupina Richemont Group uviedla, že Kórea patrí medzi regióny, v ktorých v roku 2022 zaznamenala dvojciferný nárast tržieb. Aj Prada uvádza, že 7 %-ný pokles maloobchodných predajov v Číne, ktorý bol vyvolaný prísnymi proticovidovými opatreniami, bol zmiernený silnými tržbami v Južnej Kórei a juhovýchodnej Ázii.

luxusná kabelka Prada

Analytici Morgan Stanley dodávajú, že za silným dopytom po luxusných značkách v tejto krajine stoja najmä dva faktory a to rast kúpnej sily obyvateľstva a túžba prejavovať navonok spoločenské postavenie. „Vzhľad a finančný úspech môžu u spotrebiteľov v Južnej Kórei rezonovať viac ako vo väčšine iných krajín,“ napísali vo svojej správe analytici.

Investičná banka uvádza, že luxusné domy využili miestne celebrity, aby podnietili dopyt po svojich produktoch. „Takmer všetky hlavné kórejské celebrity sú ambasádormi značiek popredných luxusných domov,“ uvádza sa v správe. Napr. značka Fendi spolupracuje s hercom Lee Min-Ho a spoločnosť Chanel s raperom G-Dragon. Tiffany & Co. Zas urobila zo speváčky Blackpink Rose tvár svojej kolekcie HardWear.

Ako Morgan Stanley uvádza, prosperujúci trh s luxusom v Južnej Kóreii je dobrým príkladom toho, čím by sa mohol stať čínsky trh, ktorý má podľa banky nevyužitý potenciál.

Spoločnosť McKinsey odhaduje, že v roku 2023 by mal celkosvetový trh s luxusom rásť o 5 % až 10 %, pričom by ho mal podporiť najmä dopyt z USA a Číny.

Zdroj: cnbc.com

Komentáre