V čom podnikať? 20 tipov na nezvyčajné podnikateľské nápady

nápady v čom podnikať

V čom podnikať? To je otázka, nad ktorou sa zamýšľa mnoho začínajúcich podnikateľov. Ak plánujete začať podnikať a budovať si niečo vlastné, vedzte, že samotné nadšenie nestačí. Okrem odvahy, množstva úsilia, vytrvalosti a obchodných zručností musíte mať aj dobrý plán a podnikateľský nápad.

Mať originálny nápad na podnikanie môže byť výhodou, no nie je podmienkou pre dosiahnutie úspechu. Niekedy stačí, ak zoberiete fungujúcu vec (napr. online marketing) a začnete ju robiť lepšie, než vaši konkurenti.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí hľadajú inšpiráciu na jedinečné a nekonvenčné nápady na podnikanie, potom čítajte ďalej. V tomto článku sme zozbierali viacero nezvyčajných biznis nápadov, takže pokiaľ sa stále pýtate, v čom podnikať, v nasledujúcich riadkoch môžete nájsť inšpiráciu.

Ak sa vám budú zdať niektoré nasledovné nápady úsmevné, vedzte, že vo svete uspelo už množstvo doslova „bizarných“ nápadov. Napr. Roni di Lullo je podnikateľka, ktorá vymyslela špeciálne okuliare pre psov. Tento nápad sa zrodil po tom, ako si všimla, že jej pes nepríjemne žmúril kvôli silnému slnku. Okuliare sa ujali a jej firma Doggles zarobila milióny.

Prečo by ste so svojim nápadom nemohli uspieť aj vy? Tu je niekoľko inšpirácií, v čom podnikať:

Prenájom demolačnej miestnosti

Vytvoriť akúsi „demolačnú miestnosť“, v ktorej by sa mohol klient odreagovať rozbíjaním vecí ako napr. starý nábytok, poháre či televízor? Prečo nie.

Či už nás vytočí šéf, kolega alebo naša milovaná polovička, niekedy sa jednoducho potrebujeme vyventilovať a striasť zo seba všetok nahromadený hnev. Prenájom demolačnej miestnosti sa preto javí ako zaujímavý nápad. Klient, ktorý by si takúto miestnosť prenajal za poplatok (napr. na 20 minút alebo hodinu..), by do nej vstupoval v ochrannom obleku a naplno by v nej mohol vypustiť paru. Stačí si vyhradiť špeciálny priestor a zohnať staré nepotrebné veci, ktoré mnohí vyhadzujú. Niekoľko takýchto miestností už funguje aj na Slovensku.

Dropservicing

Možno ste už počuli o dropshippingu, ale viete, čo je dropservicing? Pri dropservicingu predávate digitálnu službu svojmu klientovi cez internet, avšak realizáciu tejto služby outsourcujete. To znamená, že službu (napr. správa sociálnych sietí) nerobíte vy sami, ale vám ju dodáva ďalší človek/firma. Povedzme, že narazíte na klienta, ktorý potrebuje vytvoriť logo a je ochotný zaň zaplatiť 200 €. Vy si na realizáciu tejto služby nájdete dodávateľa, ktorý toto logo vytvorí za 100€. Vo výsledku tak vďaka dropservicingu zarobíte 100€. Ide o jednu z moderných možností, ako zarobiť na internete.

Dropservicing môžete realizovať aj v týchto oblastiach:

  • Vývoj webových stránok
  • Správa sociálnych sietí
  • Optimalizácia webstránok pre vyhľadávače (SEO)
  • Grafický dizajn
  • Tvorba článkov
  • Editácia videa

dropservicing

„Hotel“ pre rastliny

Určite ste sa už stretli s hotelmi pre domácich miláčikov. Prečo na tento štýl nevymyslieť aj hotel pre rastliny? Ľudia, ktorí sú často na cestách, musia osloviť rodinu alebo priateľov, aby im chodili zalievať kvety. Môže sa tiež stať, že nikoho nenájdu, prípadne nechcú nikoho zaťažovať. V takom prípade by mohol všetky svoje rastliny zaniesť do špeciálneho „hotela“, kde by ste im ponúkli nielen bežné zalievanie, ale aj špeciálnu starostlivosť.

Dokonca si na webovej stránke môžete vytvoriť jednoduchý rezervačný formulár, prostredníctvom ktorého si váš zákazník nastaví príchod dátumu a odchodu a môže uviesť aj špeciálne pokyny.

Predaj balónov na párty

Poriadna narodeninová párty bez balónov? To je dnes doslova nepredstaviteľné. V dnešnej dobe sociálnych sietí sa chce každý pochváliť perfektnými párty fotkami a práve balóny im dodajú ten správny šmrnc. Môžete ponúkať balóny v rôznych farbách, veľkostiach a tvaroch, od obyčajných čísel, postavičiek až po rôzne nápisy.

Práčovňa na diaľku

Asi nie je veľa ľudí, ktorí by milovali pranie špinavých vecí, však? Obzvlášť pri dnešnom uponáhľanom životnom štýle nám zostáva minimum času aj na také bežné činnosti, ako je pranie. Pre vás ako podnikateľa je to príležitosť. Stačí si nastaviť dobrý obchodný model a úspešné podnikanie môže byť na svete. Keďže veľa ľudí si dnes rado priplatí za komfort, mohli by ste ponúkať vyzdvihnutie oblečenia na klientovej adrese a jeho následné doručenie. Samozrejme, chce to veľkú investíciu do pračiek a sušičiek.

Nápad na podnikanie s práčovňou
Nápad na podnikanie s práčovňou

Vytvorenie robotického psa

Toto je asi jeden z najbláznivejších podnikateľských nápadov na tomto zozname. Pravdou ale je, že existujú ľudia, ktorí by chceli psa, napr. aj ako prevenciu proti zlodejom, no majú strach si ho obstarať, pretože nemajú s výchovou skúsenosti. Prípadne sú natoľko zaneprázdnení, že by nemali čas sa o neho starať. Takýto robotický pes, ktorý by dokonalo napodobňoval pohyby živého psa, by vyriešil ich problém. Mohol by behať po dvore okolo rodinného domu, takže by slúžil aj ako strážca.

Lekcie spoločenských tancov

Tento podnikateľský nápad je obzvlášť vhodný pre tých, ktorí majú skúsenosti so spoločenskými tancami.. Pokiaľ skúsenosti nemáte, nezúfajte. Môžete si najať profesionálneho tanečníka / tanečníčku, ktorý by lekcie viedol za vás. Stačí nájsť vhodný priestor (najlepšie s dobrou drevenou podlahou), vytvoriť webovú stránku a postarať sa o marketing.

tanec

Predaj produktov z ťavieho mlieka

Aj toto je jedna z možností, v čom podnikať. Ľudia radi skúšajú nové recepty a potraviny. Jedným z najnovších hitov medzi mladými je ťavie mlieko, ktoré vhodné pre alergikov a má mnoho vitamínov a živín. Môžete predávať čerstvé alebo sušené ťavie mlieko, prípadne jogurty alebo syry z ťavieho mlieka.

Profesionálny organizátor

Organizovať sa dá čokoľvek. Od domácnosti, oblečenia až po podnikanie. Ak ste majstrom v organizácii, prečo to nespeňažiť? V zahraničí je bežné, že si ľudia prenajímajú profesionálnych organizátorov napr. na organizáciu chaotickej domácnosti, ktorá je preplnená zbytočnosťami. Takýto špecialista určí, čo je nepotrebné a nadbytočné a zároveň môže zabezpečiť aj predaj a likvidáciu týchto vecí. Netreba si však mýliť organizátora domácností s upratovačkou, ktorá vám povysáva byt a umyje okná. Organizátor si so zákazníkom prejde celý proces organizácie a nastaví klienta tak, aby si vo veciach udržoval dlhodobý poriadok.

Tento nápad na podnikanie si nevyžduje žiadne veľké investície. Čo však budete potrebovať sú nielen dobré organizačné schopnosti, ale aj obchodné a komunikačné zručnosti.

Orezávanie stromov

Váš ideálny zákazník je niekto, kto potrebuje skrátiť konáre stromov, ktoré často otravujú aj susedov. Ľudia často nemajú dostatočné vybavenie na takúto prácu a taktiež je to práca vo výške, na čo si mnohí netrúfajú a radšej za túto službu zaplatia.

Predtým, než sa pustíte do tohto biznisu, vypracujte si podnikateľský plán, v ktorom si ujasníte, aké služby budete ponúkať, napr. špeciálny rez ovocných stromov, tvarovanie, výrub, odstraňovanie pňov, čistenie a podobne.

Tvorca chatbotov

Pred desiatimi rokmi potrebovala každá firma webová stránku, pred piatimi rokmi to bola mobilná aplikácia no a dnes je to chatbot založený aj na umelej inteligencii (AI).

Chatbot je moderným nástrojom, ktorý slúži k automatizovanej komunikácii s ľuďmi na platformách ako Facebook Messenger, Viber alebo WhatsApp. Chatboty sa využívajú najmä v oblasti zákazníckej podpory, kde nahrádzajú živých operátorov. Dnes sú k dispozícii rôzne nástroje a platformy, prostredníctvom ktorých sa dá takýto chatbot vytvoriť. Prípadne si môžete najať programátorov, ktorí zabezpečia vývoj a následnú implementáciu chatbota priamo u klienta.  O tom, ako vytvoriť chatbota, sa dočítate aj v tomto článku.

Podnikať môžete aj s chatbotmi
Podnikať môžete aj s chatbotmi

3D tlač kostýmov

Ako už napovedá názov, 3D tlačiareň je zariadenie, ktoré dokáže tlačiť trojrozmerné predmety a to podľa špeciálnych predlôh. Na 3D tlačiarni sa dá dnes vytlačiť naozaj čokoľvek, napríklad aj kostým.

Ak ste niekedy zháňali kostým na špeciálnu príležitosť, potom viete, že ich je nedostatok a mnohé nie sú pre vysoký dopyt dostupné. V zahraničí existujú firmy, ktoré uspeli práve vďaka 3D tlači kostýmov. Pokiaľ sa rozhodnete podnikať v tejto oblasti, pripravte sa na vyšší vstupný kapitál, pretože kvalitné 3D tlačiarne nie sú najlacnejšie. Pozor si treba dať aj na práva duševného vlastníctva, aby ste bez potrebnej licencie nerozširovali patentované produkty.

Podnikateľský nápad - 3D tlač kostýmov
Podnikateľský nápad – 3D tlač kostýmov

Poradca pri zoznamovaní

Ako poradca pri zoznamovaní môžete zákazníkom pomáhať s nastavením úspešného profilu na zoznamkách, prípadne im pomôcť s hľadaním partnera mimo známych online platforiem. Nastavenie profilu zahŕňa aj kvalitné fotografie, na ktorých bude zákazník vyzerať nielen dobre, ale aj úprimne a sebavedomo. Ak ste dobrým komunikátorom a radi pracujete s ľuďmi, môže to byť pre vás ten správny segment.

poradenstvo

Obchod s bonsajmi

Bonsaje zažívajú veľký rozmach a podnikanie s nimi patrí medzi najtrendovejšie podnikateľské nápady. Najmä medzi mestskými klientmi, ktorí nemajú priestor na výsadbu väčších stromov, sú bonsaje považované za skvelú voľbu. Navyše, dnes sú bonsaje častou domácou dekoráciou a rozšírené sú aj ako darčekový predmet.

Ak ste vášnivý záhradkár, môžete bonsaje aj pestovať a následne predávať. Ak si na pestovanie netrúfate, môžete ich nakupovať od overeného dodávateľa a predávať ich so svojou maržou.

bonsaj

Kurzy varenia

Milujete varenie? Varíte tak chutné jedlá, že vaši blízki sa zalizujú až za ušami? Ak je odpoveď áno, znamená to, že ste skvelý kuchár. Prečo svoje kulinárske schopnosti nepremeniť na peniaze? Môžete ponúkať živé kurzy varenia a to nielen naživo, ale aj v online priestore.

Ak sa rozhodnete pre online kurz, vašou prvotnou investíciou bude okrem kuchynského priestoru, vybavenia a ingrediencií aj investícia do webovej stránky, nahrávacej techniky a marketingu. V prípade, že sa rozhodnete pre tento podnikateľský nápad, mali by ste vedieť, že na trhu nebudete sami, nakoľko kurzy varenia zažívajú boom, obzvlášť v zahraničí.

O tom, ako vytvoriť ziskový online kurz, hovorí vo svojom videu aj známy online podnikateľ Patt Flynn. Video si môžete pozrieť nižšie:

Mobilná výmena oleja

Aj toto je jeden z tých podnikateľských nápadov, ktoré ľudom dokážu uľahčiť život. Bez ohľadu na to, či bude váš zákazník doma alebo v práci, dostavíte sa k jeho automobilu a doslova na počkanie mu vymeníte olej. Nikomu z nás sa nechce dochádzať do autorservisu, v ktorom niekedy strávime večnosť. Poskytnutie mobilnej výmeny oleja sa preto môže javiť ako zaujímavý nápad.

výmena oleja

Riešenia pre inteligentnú domácnosť

Inteligentná domácnosť alebo „Smart Home“ je ďalší z rýchlo rastúcich segmentov. Patrí sem pohodlné ovládanie rôznych zariadení, ktoré dokážu medzi sebou spolupracovať. Prostredníctvom mobilnej aplikácie si viete svoju domácnosť a zariadenia nastaviť tak, ako potrebujete. Napríklad si vytvoríte režim „RÁNO“ a keď vstanete, riadiaca jednotka vytiahne rolety, spustí kávovar a upraví teplotu v domácnosti. Možnosti sú nekonečné a je potrebné, aby sa niekto v tomto odvetví vyznal a ponúkol klientom komplexné riešenia. To je príležitosť pre vás a vašu firmu.

Vlastná pekáreň

Vybudovanie vlastnej pekárne je skvelá voľba pre niekoho, kto rád pečie. Môžete vsadiť na niekoľko vlastných receptúr, prípadne vyzvete zákazníkov, aby si navrhli svoj vlastný pekárenský výrobok. Treba myslieť na to, že k rozbehu takéhoto podnikania budete potrebovať rôzne povolenia, kuchynské vybavenie a možno aj ďalších pomocných pracovníkov. Svoju predajnú stratégiu môžete založiť na online platformách, takže klient si môže vaše výrobky objednať z pohodlia domova.

pekáreň

Špecialista na kybernetickú bezpečnosť

Kybernetická bezpečnosť patrí medzi najrýchlejšie rastúce odvetvia. S rozmachom technológii a online priestoru rastie aj počet hackerov a iných hrozieb pre digitálnu bezpečnosť. Organizácie sa preto obzerajú po špecialistoch, ktorí dokážu zabezpečiť ochranu ich informačných systémov. Ak máte za sebou školenia a ste odborníkom na kybernetickú bezpečnosť, môžete tieto služby ponúkať priamo vy sami. Prípadne môžete založiť firmu a najať si špecialistov.

Glamping

Glamping alebo glamourous camping je akousi kombináciu luxusu a kempovania. Pri glampingu, teda luxusnom kempovaní, už máme všetko pripravené a teda nemusíme sa o nič starať: stan, postele, svietidlá, piknikový kôš na raňajky či dokonca WIFI. Ide o pomerne nový fenomén, ktorý vzbudil veľkú pozornosť najmä medzi mladšími ľuďmi. Tento jedinečný segment v biznise má stále mnoho priestoru pre nové nápady, čo je príležitosť pre podnikateľov. Existuje viacero druhov glampingu:

  • Jurta (stan z látky alebo kože)
  • Típí (tradičný trojuholníkový stan)
  • Mobilný dom
  • Domček na strome

Aby ste sa odlíšili od konkurencie, môžete ku glampingu ponúknuť aj služby navyše, ako napr. túra so sprievodcom alebo relax vo vírivke.

V čom podnikať: zhrnutie

Ako môžete vidieť, existuje viacero oblastí, v ktorých sa dá podnikať. Aj vďaka najmodernejším technológiám je dnes tá najlepšia doba na to, aby sme svoj nápad premenili na realitu.

Vďaka internetu, rôznym komunikačným nástrojom a sociálnym sieťam dokážeme podnikať s minimálnym vstupným kapitálom a odskúšať si aj rôzne moderné biznisy ako je napr. dropservicing, manažment sociálnych médií či grafický dizajn.

Veríme, že tento článok vám aspoň sčasti odpovedal na otázku “v čom podnikať” a podnietil vo vás kreatívneho ducha.

Komentáre