Ako prísť na nové nápady? Vyskúšaj týchto 6 techník

Robí vám problém nachádzať nové nápady? Možno uvažujete nad novým produktom, novým logom alebo ďalšími plánmi pre vašu firmu. Nech sa však snažíte ako chcete, nápady neprichádzajú. Nižšie nájdete 6 techník, ako naštartovať vaše myslenie, kreativitu a opäť chrliť skvelé nápady.

Noste so sebou zápisník

Jednoduchý, no zároveň veľmi účinný spôsob, ako zachytiť tie najlepšie myšlienky. Určite ste už zažili situáciu, že ste dostali dobrý nápad, no nechali ste si ho iba v hlave nezapísali. Potom ste si naň chceli spomenúť, no márne. Už bol preč.

V takýchto situáciach je najlepším riešením zápisník, ktorý by ste mali mať vždy so sebou. Nemusíte to byť klasický zápisník, veľakrát postačí aj smartfón. Dôležité však je, aby ste si nápad zaznačili okamžite, ako vám prebehne mysľou.

SWOT analýza

Cieľom SWOT analýzy je vyhodnotenie silných a slabých stránok, príležitosti a takisto hrozieb vybraného projektu. Analyzujte danú vec a budete prekvapený, koľko nových informácií dostanete. Samozrejme, opäť si všetko postupne zapisujte.

Pozrite sa na to očami niekoho iného

Niekedy stačí, keď sa na danú vec pozrieme očami niekoho iného a hneď prídeme na nové myšlienky. Veľakrát sa totiž na problém pozeráme príliš svojským spôsobom a veľmi zaujato, takže nevytvárame priestor pre nové názory a pohľady. Ak s tým máte problém, môžete poprosiť niekoho iného, aby sa na danú vec pozrel jeho pohľadom.

Sila prvej myšlienky

Veľakrát sa potvrdilo, že práve prvá myšlienka býva tou najlepšou. Napríklad uvažujete nad novou funkciou pre váš produkt – povedzte každému v tíme, nech na papier napíše úplne PRVÚ vec, ktorá mu napadne a potom ich všetky prechádzajte a vyhodnocujte.

Hra s rozpočtom

Niekedy stačí, ak si položíme otázku: Ako by som danú vec riešil, keby na to mám minimum voľných finančných prostriedkov?  Alebo opačne: Ako by som postupoval, ak by bol môj rozpočet neobmedzený? Opäť si dôkladne všímajte odpovede na tieto otázky a zapisujte si ich. Aj táto technika vám môže priniesť viacero dobrých nápadov, na ktoré by ste inak neprišli.

Zmeňte prostredie

Ak budete sedieť stále v tej istej kancelárii a robiť stále tú istú vec, budete dostávať ten istý výsledok. Ak chcete nové nápady, urobte zmenu. Choďte do prírody, zabehajte si. Alebo na týždeň vycestujte do zahraničia a objavujte nové miesta. Nové prostredie v človeku podnecuje kreativitu, takže o nápady nebudete mať núdzu.

Komentáre