Viac než 100-ročný trik na produktivitu, ktorý skvele funguje aj dnes

Ivy Lee

V roku 1918 bol Charles M. Schwab jedným z najbohatších ľudí na svete. Schwab bol prezidentom spoločnosti Bethlehem Steel Corporation, najväčšieho staviteľa lodí a druhého najväčšieho výrobcu ocele v USA. Bol známy tým, že sa neustále snažil zvyšovať výkonnosť svojho tímu, preto zorganizoval stretnutie s uznávaným konzultantom na produktivitu Ivym Lee.

Ako píše portál Fast Company, Schwab ho priviedol do svojej kancelárie a povedal mu: „Ukážte mi spôsob, ako zvládnuť viac úloh.“ Lee ho požiadal, aby mu dal 15 minút s každým vedúcim pracovníkom a po čase uvidí zmenu. Keď sa ho Schwab spýtal, čo ho to bude stáť, Lee odpovedal: „Nič. Pokiaľ to nebude fungovať. Po troch mesiacoch mi môžete poslať šek na akúkoľvek čiastku, podľa toho, akú cenu to pre vás bude mať.“

Lee s každým vedúcim zamestnancom strávil 15 minút a počas tejto doby im vysvetlil svoju jednoduchú metódu na dosiahnutie maximálnej produktivity:

  • Na konci každého pracovného dňa si napíšte šesť najdôležitejších vecí, ktoré musíte nasledujúci deň splniť. Nepíšte si viac ako šesť úloh.
  • Usporiadajte týchto šesť bodov podľa ich dôležitosti.
  • Keď zajtra prídete do práce, sústreďte sa len na prvú úlohu. Pracujte, kým nie je dokončená prvá úloha, a až potom prejdite na druhú úlohu.
  • Rovnakým spôsobom pristupujte k celému zoznamu. Na konci dňa presuňte všetky nedokončené položky do nového zoznamu šiestich úloh.
  • Opakujte tento postup každý deň

Aj keď táto stratégia znela jednoducho, Schwab a jeho tím ju vyskúšali. Po troch mesiacoch bol natoľko nadšený pokrokom, že Leemu vypísal šek na 25-tisíc dolárov (čo je ekvivalent dnešných 400-tisíc dolárov).

Komentáre