10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť peniaze

Azda každý z nás sa zaujíma o to, ako ušetriť peniaze. Chceme viac ušetriť, no pravdou je, že to nevieme realizovať v praxi. Nejde pri tom o žiadnu raketovú vedu. Niekedy stačí jednoduchá zmena v našich doterajších návykoch, čoho výsledkom je, že v našom rozpočte zostane viac peňazí.

V tomto článku nájdeš niekoľko možností, ktoré ti ukážu, ako sa dá aj malými zmenami dosiahnuť zaujímavá úspora. Takže ako ušetriť peniaze?

1. Automatický prevod na sporiaci účet

Vytvorte si sporiaci účet a nastavte si automatický prevod z vášho bežného účtu na tento sporiaci účet, napr. vo výške 25 € mesačne. Takto dokážete mesačne ušetriť nejakú čiastku bez toho, aby ste nad tým vôbec premýšľali.

2. Nákupný zoznam

Pred veľkým nákupom si napíšte zoznam vecí, ktoré potrebujete nakúpiť. Vyhnete sa tak impulzívnym nákupom, pri ktorých míňame peniaze na niečo, čo vlastne ani nepotrebujeme.

3. Refinancujte hypotéku

Splátka hypotéky je obvykle jedným z najväčších mesačných výdavkov. Možno máte hypotéku s úrokom nad 1%, pričom dnes môžete získať úrok aj 0,50% ročne.

Informujte sa na refinancovanie starého úveru, čoho výsledkom môže byť buď nižšia mesačná splátka, prípadne skoršia splatnosť.

Nemusí ísť iba o hypotéku. Pozrite sa aj na ostatné vaše dlhy a úvery a skúste ich pokryť jedným úverom s výrazne nižším úrokom.

4. Ušetrite na energiách

Nemusíte zbytočne svietiť v miestnostiach, v ktorých práve nie ste. Taktiež môžete spraviť niekoľko energetických vylepšení vašej domácnosti, ako úsporné žiarovky alebo oprava kvapkajúcich kohútikov. Prípadne môžete prejsť na iného dodávateľa energie, ktorý ponúka rovnaké služby za nižšiu cenu.

5. Zredukujte svoj paušál

Možno platíte 60€ za mobilný paušál, no reálne na hovoroch a dátach spotrebujete 30 eur mesačne.

Alebo vám iný operátor ponúka rovnaký balík o 20% lacnejšie? Za celý rok je to zaujímavá úspora.

6. Posvieťte si na aktívne predplatné

Zistite, či nemáte nastavené strhávanie platieb z karty za niečo, čo ani nevyužívate. Väčšinou je to predplatné rôznych filmových či hudobných streamovacích služieb, prípadne to môžu byť platené mobilné aplikácie. Pokiaľ daný produkt nevyužívate, je zbytočné, aby ste zaň platili.

7. Využívajte akcie či kupóny

Bohatí ľudia sa vždy snažia nakupovať za najlepšie ceny, dokonca využívajú zľavové kupóny. Neváhajte využiť akcie na potraviny, oblečenie alebo elektroniku.

Dnes je k dispozícii aj viacero zľavových kupónov či rôznych klubových kariet, vďaka ktorým dokážeme mesačne ušetriť zaujímavú čiastku.

Okrem toho môžete ušetriť na svojich nákupoch cez tzv. cashback. Pozri viac v tomto článku

8. Predajte nepotrebné veci

Niekedy si stačí len spraviť poriadok a predať nepotrebné veci ako napr. oblečenie, športové potreby, starý nábytok či elektronika.

9. Veďte si rozpočet

Veďte si rozpočet a dôkladne sledujte všetky vaše výdavky. Práve vďaka rozpočtu získate detailnejší prehľad o svojich financiách a dokážete odhaliť priestor pre úspory.

Pre zapisovanie drobných výdavkov môžete použiť rôzne mobilné aplikácie a celý rozpočet si môžete viesť napríklad v Exceli.

10. Analyzujte svoje finančné produkty

Prehodnoťte vaše súčasné poistenia či sporenia a zistite, či za ne platíte primeranú cenu. Po stretnutí s odborníkom sa možno dozviete, že môžete mať rovnaké poistky o desiatky eur lacnejšie.

Komentáre