Ako zarobiť peniaze navyše? Tu je 20 tipov

Zarobiť peniaze popri zamestnaní či podnikaní nie je nikdy na škodu. Ak si chceš aj ty finančne prilepšiť, no nevieš, kde začať, potom je náš článok určený práve pre teba. Nižšie ti predstavíme 20 tipov, ktorými sa môžeš inšpirovať a získať tak extra príjem.

Fotografovanie

Rád fotíš? Páčia sa tvoje fotky ostatným? Nemusíš by úplným profesionálom, aby si mohol fotiť na rodinných oslavách či svadbách.

Ak máš potrebné vybavenie a fotografovanie neodmysliteľne patrí k tvojmu životu, dokážeš si zarobiť aj týmto spôsobom. Nemáš sa čoho báť – zverejni svoju ponuku na internete a vezmi prvú zákazku. Nielenže budeš robiť to, čo máš rád, ale ešte si aj zarobíš.

Prípadne môžeš svoje fotky ponúknuť na predaj cez fotobanky a získať tak pasívny príjem. Pozri napr. fotobanku dreamstime.com

Freelancuj

O freelancingu sme si písali aj v článku ako zarobiť na internete. Je to o ponúkaní služieb na diaľku. Ak si grafik, môžeš ponúknuť tvorbu loga či dizajn webstránok. Alebo ak to vieš so slovami, môžeš písať články či texty na weby.

Svoje služby môžeš propagovať cez vlastný web, sociálne siete (stránky/skupiny), prípadne môžeš využiť portál jaspravim.sk alebo fiverr.com.

Pri freelancingu je veľkou výhodou to, že môžeš pracovať odkiaľkovek na svete (stačí ti pripojenie na internet) a taktiež si sám určíš, kedy budeš pracovať. Viac o freelancingu si môžeš prečítať tu.

Priamy predaj

Priamy predaj alebo tiež MLM (multi-level marketing) je zaujímavý spôsob, ako aj s minimálnymi počiatočnými nákladmi dosiahnuť nemalý príjem.

Jeho podstata je jednoduchá – ide o predaj produktov za províziu. Už si sa možno stretol s MLM produktmi v oblasti kozmetiky či prírodných doplnkov stravy. Navyše, provízie získavaš nielen za svoje predaje, ale aj za predaje obchodníkov, ktorých si do MLM priviedol a vyškolil. Výsledkom môže byť zaujímavý pasívny príjem.

DJ alebo hudobník na oslavách

Mnoho ľudí hľadá na oslavy či menšie svadby DJ-ov, kapelu, hudobníka alebo speváka, ktorý im slávnostné chvíle spríjemní hudbou. Takže ak hráš na hudobný nástroj alebo je tvojim hobby mixovanie hudby, môžeš to zúročiť a zarobiť si. Všetko je to o tvojej šikovnosti. Neraz som videl, ako na rodinnú oslavu hľadajú napríklad harmonikára, ktorý prišiel na pár hodín zabaviť hostí.

Prenájom nehnuteľností

Máš nevyužitý 1-izbový byt? Alebo máte v dome 2 prázdne izby? Potom je to ideálna príležitosť na to, aby si začal zarábať prenájmom.

Dnes ti v tomto vedia poslúžiť aj platformy ako Airbnb či Booking.com. Nezabúdaj, že prenájom nehnuteľností je zaujímavou formou pasívneho príjmu, takže aj keď sa budeš venovať úplne inej činnosti, tvoj byt či izba ti môže generovať príjem.

prenájom nehnuteľností

Stráženie detí

Áno, aj toto je spôsob, ako si mnohí ľudia dokážu zarobiť popri škole či práci. Ak to vieš s deťmi a ľudia ti dôverujú, môže to byť pre teba skvelý spôsob zárobku.

Nemusia to byť iba deti – počas letných dovoleniek je v obľube aj stráženie domácich miláčikov či ich venčenie.

Reklama na aute

Poznáš firmy, ktoré vo veľkom investujú do reklamy a hľadajú nové spôsoby propagácie? Ak áno, môžeš ich osloviť a umiestniť si ich reklamu na svoje auto. Ak jazdíš stovky či tisícky kilometrov, môže to byť pre nich zaujímavá forma marketingu.

Nová práca

Na to, aby si dosiahol väčší príjem, niekedy stačí len vymeniť zamestnanie. Možno ťa v terajšej práci nevedia doceniť, no ty vieš, že máš na viac. Neboj sa zmeny, skús si vyjednať lepšie podmienky a keď to nepôjde, prejdi do novej práce, kde tvoj príjem môže byť o desiatky percent vyšší.

Sprievodca

Ak bývaš v lokalite, ktorú často vyhľadávajú turisti, môžeš im ponúknuť služby sprievodcu. Opäť závisí len na tvojej šikovnosti, ako sa odprezentuješ a akým programom vieš turistov zaujať. Počítaj s tým, že k tomu budeš potrebovať ovládať aspoň anglický jazyk.

Prenájom auta

Na dovolenke v zahraničí je bežné, že si na pár dní požičiame auto či skúter. Prečo by si nemohol požičiavať svoje auto aj ty? Ak máš napríklad dodávku, ver, že žiadostí o požičanie budeš mať viac než dosť. A to nehovorím o takom karavane – obytné autá, o ktoré je taktiež veľký záujem.

Plnenie drobných úloh

Existujú webstránky, ktoré umožňujú zarobiť si plnením rôznych drobných úkonov, ako je komentovanie fotografií či ich označenie kľúčovými slovami. Takýmto webom je aj Spare5. Výhodou je, že prácu vieš robiť odkiaľkoľvek. Stačí ti notebook a pripojenie na internete.

Staň sa vodičom

Máš auto a rád šoféruješ? Potom môžeš ponúkať odvoz napríklad cez aplikáciu Uber – tá je síce na Slovensku zakázaná, ale v posledných dňoch sa hovorí o tom, že by sa vďaka novým podmienkam mala na náš trh opäť vrátiť.

Ty sa rozhodneš, kedy a v ktoré dni budeš chcieť pracovať, takže keď budeš mať chuť zajazdiť si po meste, môžeš si pri tom aj pekne zarobiť.

šoférovanie

Obchoduj na burze

Byť dobrým traderom nie je jednoduché a chce to veľa učenia sa a skúseností. Nie je to však nemožné a keď budeš mať správnu obchodnú stratégiu, dokážeš aj s menším kapitálom pekne zarobiť.

Intradenne ti pritom môže stačiť spraviť 2-3 obchody. Navyše môžeš obchodovať odkiaľkoľvek, kde je internet. Nezabúdaj však na riziko a venuj dostatok času vzdelávaniu.

Predaj starých vecí

Určite máš aj ty doma množstvo zbytočností, ktoré nepotrebuješ. Môže to byť oblečenie, topánky, korčule či staré knihy, ktoré si už prečítal. Čo tak dať tieto veci na inzertný web, prípadne ich rovno inzerovať v niektorej zo skupín na Facebooku? Niektorí podnikavci to robia aj tak, že nakúpia lacné veci z inzercie a predávajú ich ďalej so ziskom.

Vyrob niečo a predaj

Nemusíš predávať len staré veci, ale pokojne to môže byť niečo, čo si sám vyrobil. Môžu to byť bytové dekorácie, obrazy, oblečenie či šperky. Takéto výrobky vieš potom umiestniť na platforme Sashe.sk.

hand-made

Odlož si časť príjmu bokom

Veľakrát nám pomôže nielen zvýšiť príjem, ale časť si z neho aj ušetriť. Začni už tento mesiac, že si odložíš bokom aspoň 10% príjmu. Budúci mesiac to zopakuj a zvýš tento pomer na 15%. Keď si z toho spravíš návyk, budeš prekvapený, akú veľkú finančnú rezervu dokážeš získať.

Online prieskumy či hranie videohier

Vedel si, že privyrobiť si môžeš aj účasťou v online prieskumoch? To ale nie je všetko. Ak sa zaregistruješ na stránkach inboxdollars.com, zistíš, že zarobiť tu môžeš nielen vypĺňaním ankiet, ale aj pozeraním videí či hraním videohier.

Práca v bare

Viacerí z vás už popri škole zrejme robili čašníka/čašníčku. Nie je na tom nič zložité, nakoľko obsluhovať dokáže takmer každý a ak je čašníkov viacero, vieš si približne rozhrnúť, kedy chceš pracovať. Netreba zabúdať ani na sprepitné, ktoré je najmä od turistov štedré.

Staň sa lektorom

Si dobrý v matematike, fyzike alebo v nejakom cudzom jazyku? Mnoho rodičov hľadá pre svoje deti doučovanie, takže ak si chceš zarobiť peniaze navyše, neváhaj si pridať inzerát. Aj študenti na VŠ často potrebujú doučiť napr. angličtinu alebo účtovníctvo.

Zarábaj online

Vďaka internetu je dnes možné budovať projekty aj bez veľkých investícií, nakoľko ti stačí notebook, pripojenie k internetu a chuť niečo dosiahnuť.

Ak dokážeš napísať zaujímavý článok, môžeš založiť vlastný blog a zarábať na affiliate marketingu, PR článok či reklamách Adsense. Prípadne skús vytvoriť vlastný digitálny produkt (e-kniha, webová šablóna, vlastný videokurz..), zautomatizuj jeho predaj a začni zarábať aj vtedy, keď spíš (pasívny príjem).

Ak chceš poznať konkrétne stratégie, ako zarábať peniaze na internete, potom neprehliadni tento ebook.

Ďalšie spôsoby, ako zarobiť peniaze navyše

Na záver sme zhrnuli ešte niekoľko možností, ako zarobiť peniaze (ak ťa napadol ďalší zaujímavý spôsob, neváhaj sa s ním podeliť v komentároch pod článkom).

  • prenajmi niečo – vyššie sme si písali o prenájme nehnuteľností či prenájme auta, no prenajať sa dá aj čokoľvek iné, čo vlastníš. Čo tak prenajať tepovač, motorovú pílu alebo čln?
  • staň sa virtuálnym asistentom/asistentkou
  • predaj vlastnej hudby – predávať sa dá nielen grafika a fotografie, ale aj hudba. Pozri audiojungle.net
  • správa sociálnych sietí – ak máš skúsenosti so správou stránky na Facebooku alebo Instagrame, môžeš tieto skúsenosti využiť pri správe sociálnych sietí firmám a živnostníkom.
  • podnikanie s vlastným e-shopom, prípadne dropshipping
  • strihanie – vieš strihať? Čo tak strihať ľudí v susedstve a privyrobiť si pár eur navyše
  • príležitostné práce – počas víkendov môžeš pomáhať na stavbe, prípadne pre niekoho vykonávať domáce práce (upratovanie domu, práce v záhrade..)
  • prestujte ovocie / zeleninu – je vašou vášňou záhrada a pestovanie? Čo tak zúročiť to a časť úrody predať niekomu, kto vyhľadáva domáce ovocie a zeleninu.
  • predajte vlasy – áno, aj takto sa dá zarobiť a prilepšiť si o niekoľko desiatok eur.

Vybuduj si pasívny príjem na internete. Spoznaj stratégie, ako zarobiť online + bonusy ZDARMA

Komentáre