15 zaujímavostí zo života amerického investora a miliardára Warrena Buffetta

Warren Buffett (Flickr)

Warren Buffett je legendou medzi investormi. Stále vitálny šéf holdingu Berkshire Hathaway si už toho na finančných trhoch prežil viac než dosť a s majetkom v hodnote 72,8 miliardy dolárov sa stabilne umiestňuje na špici rebríčka najbohatších ľudí sveta.

Už v útlom veku sa u neho prejavil čuch na dobré obchody a ako raz povedal, „vždy vedel, že raz bude bohatý.“ Prinášame vám 15 faktov, ktoré ste o tomto investorovi možno nevedeli.

1. Zatiaľ čo jeho spolužiaci na základnej škole snívali o tom, že raz budú slávnymi hercami v Hollywode, 10-ročný Buffett obedoval s členmi burzy New York Stock Exchange a zaznamenával si životné ciele.

2. Prvé akcie kúpil už ako 11-ročný. Išlo o akcie „Cities Service Preferred“ za 38 dolárov za kus. Kúpil ich za 114 dolárov, ktoré mal nasporené od svojich 6 rokov.

Dom, v ktorom W. Buffett vyrastal

3. Už ako dospievajúci zarábal 175 dolárov mesačne, čo bolo viac než zarábali jeho učitelia a väčšina dospelých. Mladý Buffett roznášal noviny, predával kalendáre či použité golfové loptičky.

4. Vo veku 16 rokov mal zarobených 53-tisíc dolárov, na tínedžera veľmi vysoká čiastka. V tom čase prevádzkoval aj pinballový automat, ktorý mu za prvý večer zarobil 4 doláre.

5. Buffetta neprijali na Harvardskú univerzitu, nakoniec sa usadil na Kolumbijskej univerzite.

Harvardská univerzita

6. Ako 21-ročný si zaplatil 100-dolárový kurz Dalea Carnegieho, aby sa prostredníctvom neho naučil vystupovať na verejnosti. Dodnes tento kurz považuje za najlepšiu investíciu vo svojom živote.

7. Dodnes žije v 5-izbovom dome v Omahe, ktorý kúpil v roku 1956 za 31 500 dolárov. Ak by ste chceli byť jeho susedom, dom na tejto ulici vás bude stáť viac ako 2 milióny dolárov.

8. K počítačom veľmi neinklinuje. V živote poslal iba jeden e-mail a to Jeffovi Raikesovi z Microsoftu.

9. Až 80% svojho času strávi čítaním.

10. 99 % svojho bohatstva nadobudol po 50. roku života

11. Hodnota jeho majetku prekročila hranicu miliardu dolárov prvýkrát v roku 1985. Áno, presne v tomto roku, kedy akcie Berkshire Hathaway pokorili hranicu 2000 dolárov, sa z Buffetta stal miliardár.

12. Ak by ste do Berkshire Hathaway investovali 1000 dolárov roku 1964, kedy sa majoritným akcionárom stal Buffett, k dnešku by vám táto investícia priniesla viac ako 10 miliónov dolárov.

13. Hodnota jeho čistého imania je vyššia ako hrubý domáci produkt (HDP) Uruguaja.

14. V roku 2013 Buffett zarábal v priemere 37 miliónov dolárov za deň! To je viac, ako zarobila herečka Jennifer Lawrence za celý rok (druhá najlepšie platená v tom roku).

15. V roku 2016 Buffett pokoril vlastný rekord, keď rôznych charitatívnym organizáciami daroval 2,9 miliardy dolárov.

Podľa informácií businessinsider.com

Komentáre