80-ročný doktor zdieľa 5 návykov pre dlhší život

Ak by ste mohli svoj život predĺžiť o niekoľko rokov, urobili by ste to? Samozrejme, že áno.

Celú svoju kariéru som venoval geriatrii, teda odboru, ktorý sa venuje chorobám u starších ľudí. Pomáhal som pri zakladaní prvých programov o geriatrii v Spojených štátoch na Harvard Medical School a momentálne som profesorom medicíny a verejného zdravia na Brown University.

Bol som geriatrom 55 rokov a jedna otázka sa počas mojej kariéry objavovala pomerne často:

„Aké sú najdôležitejšie každodenné návyky, ktoré vedú k dlhšiemu a zdravšiemu životu?“

Svojim pacientom som v tejto oblasti pomáhal väčšinu svojho života a videl som veľa pozitívnych výsledkov, vrátane seba samého. Mám 80 rokov, čo znamená že som prekonal priemerný vek úmrtia v Amerike. Pravidelne hrávam squash a keby ste sa ma opýtali, ako sa cítim, bez výčitiek svedomia odpoviem, že približne tak dobre, ako desať rokov dozadu.

Tu je niekoľko základných vecí, ktoré môžete aj vy robiť každý deň, aby ste si užili dlhú a zdravú starobu.

Jedzte ako Gréci

Verím v silu kuchyne od Stredozemného mora –  teda kombináciu gréckych a talianskych jedál. Ich pokrmy sa väčšinou skladajú z čerstvej zeleniny a ovocia, celozrnných ingrediencií a zdravých tukov. Práve vďaka nim bude vaše telo schopné bojovať proti chronickým ochoreniam a udrží si celkovú vitalitu.

Ja sa na svoj stredozemný jedálniček nepozerám ako na diétu, ale ako na životný štýl. To mi umožňuje dopriať si raz za čas aj niečo menej zdravé a nestratiť pri tom motiváciu.

Nebojte sa raz za mesiac zájsť do reštaurácie na vyprážaný rezeň . Hlavné je držať sa väčšinu času chudého mäsa, orechov, rýb, syrov a morských plodov namiesto fast-foodu a polotovarov.

Pravidelne cvičte

Mnohé štúdie poukazujú na to, že obezita a fyzická nečinnosť sú dva najčastejšie dôvody zdravotných problémov a skrátenej dĺžky života. Bojujte proti nim pravidelným cvičením, ktoré nielenže zlepší vašu kondíciu, ale aj zníži riziko depresie, rakoviny a cukrovky.

American Cancer Society odporúča 2,5 – 5 hodín stredne náročnej fyzickej záťaže (chôdza, práca v záhrade atď.), alebo 1 – 2,5 hodiny náročnej aktivity (beh, cyklistika, iné športy) do týždňa.

Ja preferujem squash a čokoľvek, čo dokáže zvýšiť moju srdcovú frekvenciu. Ale aj 30 minút chôdze denne dokáže urobiť rozdiel. Hlavné je nájsť nejaký pohyb, ktorý si dokážete užívať.

Prestaňte fajčiť (alebo ani nezačnite)

Asi každý vie, že fajčenie môže mať smrteľné následky. Mozgová porážka, infarkt a rakovina orgánov dýchacej sústavy sú len niektoré z možných následkov fajčenia. Už jedna cigareta denne dokáže výrazne zvýšiť riziko predčasného úmrtia.

Avšak benefity súvisiace so skončením tohto zlozvyku prichádzajú pomerne rýchlo. Podľa CDC riziko infarktu prudko klesá už v prvom roku od poslednej cigarety. Šanca na cievnu mozgovú príhodu klesá do piatich rokov na úroveň porovnateľnú s nefajčiarom.

Dodržujte pravidelné prehliadky u lekárov

Preventívne kontroly dokážu odhaliť obrovské množstvo chorôb, ktoré sa bez skorej liečby menia na život ohrozujúci stav. Preto je veľmi dôležité dodržiavať intervaly, ktoré vám doktor určí.

Na týchto prehliadkach sa kontroluje celkový stav organizmu – prejdete vyšetreniami zameranými na cholesterol, krvný tlak alebo nádorové ochorenia. Lekár vám môže nariadiť aj špeciálne vyšetrenia na základe ochorení vo vašej rodine.

Je pravdou, že v dnešnej dobe sa dajú mnohé choroby liečiť vďaka moderným technológiám a liekom. Avšak stále platí, že najlepšia choroba je taká, ktorá sa ani nestihne „rozbehnúť“ a vyrieši sa ešte predtým, než začne ničiť vaše zdravie.

Venujte čas mentálnemu zdraviu

Ľudia často robia tú chybu, že sa veľmi sústredia na fyzické zdravie, no pritom zabúdajú na zdravie mentálne.

Štúdie ukazujú, že zlý psychický stav môže váš život skrátiť o 14-32 rokov. Ak máte pochybnosti o svojom mentálnom zdraví, opäť platí, že najlepšie je problémy podchytiť a riešiť čo najskôr. Dohodnite si stretnutie so psychológom, už len to vám môže priniesť obrovskú úľavu.

Taktiež si nájdite čas na aktivity, ktoré prirodzene bojujú proti stresu. Pravidelná meditácia, jóga alebo obľúbený šport sú výborné alternatívy. Dokonca aj obyčajná prechádzka v lese môže s našou psychikou urobiť zázraky.

Nezabúdajte na to, že je dôležité obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí s vami zdieľajú záujmy a podporujú vás vo vašich záľubách. Vďaka nim si môžete svoj život užívať naplno.

Autorom je Dr. Richard W. Besdine. Spracované podľa informácií cnbc.com

Komentáre