6 ranných návykov, ktoré vám zaručene zlepšia deň

Ako začínate váš deň? Viacero vedeckých štúdií dokázalo, že to, čo robíte v prvých hodinách po zobudení, má pomerne veľký vplyv na zvyšok vášho dňa.

Nezáleží na tom, či budete kopírovať ranné návyky najúspešnejších ľudí sveta. Dôležité je pamätať na to, že musíte rannú rutinu prispôsobiť svojmu vlastnému telu a potrebám.

Možnosti sú nekonečné, no nedá sa povedať, že by nejaká z nich bola úplne správna. Hlavne ak to znamená, že budete na pracovnom stretnutí iba prikyvovať a dúfať, že nezaspíte, lebo ste sa rozhodli vstávať o 4:00 ráno, ako to robí generálny riaditeľ Apple Tim Cook.

Ak už máte svoju rannú rutinu, ktorá vám dlhodobo vyhovuje, nie je dôvod ju od základov meniť. Môžete avšak experimentovať s pridávaním niektorých činností do vášho ranného plánu.Začať môžete týmito tipmi, ktorých efektivita je aj vedecky podložená.

Vstávajte skoro

Skoré vstávanie má svoje výhody. Ľudia, ktorí celé ráno nevylihujú v posteli, prokrastinujú menej ako tí, čo sú v noci dlho hore.

Ak sa chcete stať ranným vtáčaťom, no napriek snahe sa vám tento návyk nedarí osvojiť, vyskúšajte toto: Každý deň nasledujúceho týždňa vstávajte o 15 minút skôr, než ste vstávali doteraz.  Ďalší týždeň to posuňte o 30 minút skôr oproti pôvodnému času vstávania.

Takto sa pomaly prepracujete na požadovaný čas a váš organizmus bude mať dostatok času na to, aby si na túto zmenu zvykol.

Doprajte si krátke cvičenie

Ranné cvičenie je výborný spôsob boja proti stresu, keďže znižuje krvný tlak. Veľa známych a úspešných podnikateľov začína svoj deň cvičením.

Dokonca aj keď nemáte radi cvičenie, nemusíte sa báť. Shawn Achor, vedec venujúci sa výskumu šťastia, hovorí, že aj krátky a zábavný kardio tréning (napríklad 10 minút tanca, alebo rýchla prechádzka so psom), môže mať rovnaký efekt, ako užívanie antidepresív.

cvicenie

Založte si denník

Aj keď existuje veľa spôsobov, ako viesť vlastný denník, základom je stráviť čas v tichu a pokoji a vlastné myšlienky zaznamenať na papier. Vďaka tomu dokážete svojim myšlienkam viac porozumieť a odhaliť tak niečo, čo vám spôsobuje stres.

Keď prídete na to, čo je dôvodom negatívnych myšlienok a pocitov, dokážete na zmene pracovať a zbaviť sa ich.

Hladujte

Aby nedošlo k nedorozumeniu, nie je tým myslený týždeň bez jedla alebo niečo podobné. Skúste napríklad preskočiť raňajky, alebo si dať iba niečo malé a ľahké.

Nielenže vám táto technika pomôže pri chudnutí, dokáže podporiť aj mozgovú aktivitu a schopnosť organizmu brániť sa voči zápalom a chorobám.

Naplánujte si deň

Cal Newport, profesor počítačových vied na Georgetownskej Univerzite hovorí, že ak si naplánujeme svoj deň, vieme si realisticky predstaviť, čo všetko dokážeme v daný deň uskutočniť.

Vo svojom príspevku na blogu napísal: „Plánovanie vás prinúti čeliť tomu, koľko času reálne máte a ako dlho vám jednotlivé úlohy budú trvať. Keď sa ráno pozriete na deň ako na jeden celok, dokážete dostať niečo produktívne z každej voľnej hodiny, ktorú máte. Nie len že si dokážete na pracovný deň naplánovať viac úloh, ale môžete ich v rámci plánu umiestniť tam, kde ich viete urobiť najlepšie.“

Trénujte sústredenosť

Niekoľko štúdií potvrdilo, že sústredenosť je kľúčom k lepšiemu zvládaniu stresu. Stačí vám na to 10-15 minút každé ráno.

Všetko, čo musíte urobiť, je sadnúť si a venovať pozornosť prítomnosti – sústreďte sa na svoj dych a prijmite všetky myšlienky a pocity, ktoré práve prežívate. Táto technika vám pomôže „upratať“ si veci v hlave, či už sú to myšlienky, kvôli ktorým neviete, čo začať robiť skôr, alebo zlé pocity z niečoho, čo sa vám nedávno stalo.

Taktiež si všímajte všetky pozitívne myšlienky a pocity, vďaka ktorým sa váš deň môže stať lepším.

Komentáre