Spoluzakladateľ Netflixu: táto taktika nám pomohla vybudovať firmu za 270 miliárd dolárov

Reed Hastings
Reed Hastings (Foto: Flickr)

Reed Hastings je americký podnikateľ, ktorý v roku 1997 spoločne s Marcom Randolphom založil spoločnosť Netflix. Z firmy, ktorá začínala doručovaním filmov poštou, je dnes obor s trhovou hodnotou viac ako 270 miliárd dolárov. Hastings dnes hovorí, že aj vďaka tomu, že vytvorili prostredie na vyjadrenie konštruktívnej spätnej väzby, mohol Netflix rásť.

„Dobrí lídri vyhľadávajú konštruktívnu kritiku vždy, keď je to možné,“ uviedol v podcaste podnikateľa Tima Ferrissa. Podľa jeho slov by mal líder vytvoriť prostredie, v ktorom sa zamestnanci neboja vyjadriť svoj nesúhlas so šéfom. „Keďže firmy potrebujú nové nápady a svieže stratégie, aby sa mohli rozvíjať, zamestnanci musia byť občas „ochotní polemizovať“ so svojimi manažérmi,“ dodal spoluzakladateľ Netflixu.

Hastings, ktorý bol viac ako 20 rokov generálnym riaditeľom firmy Netflix (v súčasnosti je predsedom predstavenstva) povedal, že každý rok alebo dva požiada „50 vrcholových manažérov“, aby „napísali, čo by urobili inak“, ak by boli na čele spoločnosti. Na základe ich spätnej väzby experimentoval s rôznymi obchodnými stratégiami, z ktorých niektoré fungovali. A tie stratégie, ktoré nefungovali, poslúžili ako ponaučenie, dodal Hastings.

Vo firme tak zaviedol proces, v ktorom požiadal desiatky vedúcich pracovníkov o ich úprimnú spätnú väzbu na akékoľvek „veľké rozhodnutia“, pred ktorými spoločnosť stála.

Podobný prístup preferujú aj iní veľkí manažéri. Hastings dal za príklad zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa – poukázal na to, že Bezos číta recenzie od „nespokojných“ zákazníkov, ktoré sú pre jeho firmu dôležitou spätnou väzbou. Aj Bezos odporúča počúvať svojich kritikov a premyslene sa rozhodnúť, či majú pravdu, a potom sa podľa potreby prispôsobiť.

Zdroj: cnbc.com; autor

Komentáre