Steve Ballmer: Kedysi asistent Billa Gatesa, dnes 8. najbohatší človek na svete

Miliardár Steve Ballmer
Miliardár Steve Ballmer (Foto: Flickr)

Steve Ballmer bol kedysi asistentom Billa Gatesa a výkonným riaditeľom spoločnosti Microsoft. Korporáciu viedol v rokoch 2000 až 2014, čiže v období, kedy sa musel vysporiadať s následkami dot-com bubliny a tvrdou konkurenciou zo strany hlavných rivalov: Google a Apple. Do Microsoftu nastúpil v roku 1980 ako zamestnanec č. 30.

Ballmer počas svojho pôsobenia v manažérskych funkciách strojnásobil ročné tržby Microsoftu na takmer 78 miliárd dolárov. Zisk sa počas jeho posledného roka vo funkcii generálneho riaditeľa zvýšil na 22 miliárd dolárov. Dnes má Ballmer 68 rokov a s odhadovanou hodnotou majetku 144 miliárd USD (podľa rebríčka Bloomberg Billionaires Index) je 8. najbohatším človekom planéty. Poďme sa spoločne pozrieť na jeho príbeh.

Príchod do Microsoftu

Ballmer sa narodil v Detroite a v roku 1977 absolvoval Harvardovu univerzitu s bakalárskym titulom z matematiky a ekonómie. Jeho dobrým priateľom na univerzite bol Bill Gates, ktorý zo školy odišiel, aby spoločne s Paulom Allenom založil firmu Microsoft.

Steve Ballmer
Steve Ballmer (Foto: Flickr)

Gates následne kontaktoval Ballmera, aby v lete prišiel do ich firmy na brigádu, no nakoniec na neho naliehal, aby sa v Microsofte zamestnal na plný úväzok. 24-ročný Steve sa nakoniec v roku 1980 pridal k Microsoftu ako zamestnanec č. 30 po tom, ako zanechal štúdium MBA na Stanfordskej univerzite.

Už počas prvého roka sa Ballmer pričinil o to, aby Microsoft získal kľúčovú zmluvu so spoločnosťou IBM na poskytovanie operačného systému pre jej počítače. Počas nasledujúcich dvoch desaťročí Ballmer zastával rôzne funkcie, počas ktorých sa Microsoft rozrástol na jednu z najmocnejších a najziskovejších spoločností v americkej histórii.

V roku 2000 sa stal druhým generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft. Počas svojho pôsobenia sa zaslúžil o zlepšenie podnikovej stratégie, dohliadal na uvedenie hernej konzoly Xbox na trh a investoval do cloudových technológií. Ballmer expandoval aj do oblasti vyhľadávačov spustením vyhľadávača Bing a prevzal aj službu Skype. Príjmy spoločnosti Microsoft sa pod jeho vedením strojnásobili.

nba.com

Extrémny nadšenec basketbalu

Keď Ballmer v roku 2014 odišiel z Microsoftu, kúpil za 2 miliardy dolárov basketbalový klub NBA Los Angeles Clippers, ktorý dodnes vedie. Ako hovorí, on sám nie je dobrým športovcom, no šport rád sleduje. Vždy mal vášeň pre basketbal a jeho snom je vyhrať šampionát.

Ballmer si získal povesť aj vďaka svojim výstrelkom na ihrisku počas podpory svojho tímu. O jeho vášni pre hru a energickému fandeniu sa veľa písalo, čo viedlo k vytvoreniu viacerých vtipov a meme.

Pre svoj basketbalový tím dal postaviť obrovské stredisko s názvom Intuit Dome. Aréna za 2 miliardy dolárov, ktorá bude čoskoro otvorená, prináša takmer 18-tisíc miest na sedenie. Je tu dvojnásobný počet toaliet ako v typickej športovej aréne a každé sedadlo má k dispozícii vlastnú elektrickú zásuvku a nastaviteľný ventilátor.

Intuit Dome
Intuit Dome (nba.com)

Nezaostáva ani vo filantropii

Ballmer od roku 2014 posilnil svoje aktivity v oblasti filantropie a vložil viac ako 2 miliardy dolárov do darcovského fondu so zameraním na ekonomickú mobilitu.

Ballmerovci doposiaľ rozdali takmer 3,5 miliardy dolárov. V roku 2022 daroval spolu s manželkou Connie približne 425 miliónov dolárov Oregonskej univerzite na vytvorenie inštitútu zameraného na duševné zdravie detí.

Taktiež daroval 400 miliónov dolárov na podporu černošských podnikov a ďalšie stovky miliónov investoval do vzdelávania v ranom detstve v štáte Washington a mladým komunitám farebnej pleti.

Zamestnanec, z ktorého sa stal miliardár

Ballmer stále vlastní približne 4,5 %-ný podiel v Microsofte, ktorý mu na dividendách prináša miliardu ročne. Navyše, po tom, ako jeho nástupca Satya Nadella investoval do OpenAI, tvorcu populárneho AI chatbota ChatGPT, hodnota akcií Microsoftu ešte viac stúpla. A tým aj hodnota majetku Steva Balllmera.

V roku 2021 sa Ballmer stal deviatym človekom na svete, ktorého hodnota majetku pokorila hranicu 100 miliárd dolárov. Okrem toho je jedným z mála miliardárov, ktorý svoje bohatstvo nadobudol ako zamestnanec, nie ako podnikateľ.

Steve Ballmer tiež založil a financuje projekt USAFacts, ktorý poskytuje nezávislé údaje aj o vládnych výdavkoch USA a ich vplyve na spoločnosť. Okrem toho investuje do technológií, športu a naďalej zostáva aktívnou a vplyvnou postavou v biznisovom svete.

zdroje: scmp.com; yahoo.com; investopedia.com; forbes

Komentáre