Posuňte sa o krok vpred

Aj vám sa stáva, že sa prebúdzate s negatívnou náladou? Každé ráno vstávate s pocitom, čo ste nestihli včera, aké to bude v práci, že na ceste do práce vás opäť prekvapia kolóny, prípadne obmedzenia na diaľnici…

Tomuto hovoríte perfektný štart do nového dňa ? Nie!

Ukážem vám, ako sa zbaviť negativity ihneď zrána, pričom výsledok bude takmer okamžitý. Šťastné prebúdzanie vieme vyformovať, pretože ide o premyslený spôsob nastavenia mysle.

Nový deň nám prináša nové situácie, ktoré na nás vplývajú. Či už je to v práci, v škole, v MHD alebo doma. Netreba sa hnevať na vzniknutú situáciu. Treba v nej nachádzať hlbší význam a zmysel pre náš celoživotný rozvoj. Tejto myšlienky by sme sa mali držať.

Nádych. Výdych. Mali by sme začať rozmýšľať nad javmi, ktoré na nás vplývajú. Nič sa nedeje len tak. Všetko má svoj zmysel. Každý večer pred spaním by sme si mali upratať myšlienky.  Práve zvládnutie a vysporiadanie sa so všetkým, čo nám život postavil do cesty, je našou povinnosťou a životným zámerom. Je to akási forma progresu, ktorá nás chce vyformovať, prípadne naučiť zvládanie nových situácií.

Nečakajte na niečo nové

Každý z nás sníva o tom, ako raz vyhrá v lotérii. Nie je to nevyvrátiteľné, len niekedy strácame čas filozofovaním takmer nad nedosiahnuteľnými vecami. Mali by sme stavať na maličkostiach, ktoré nám prinášajú radosť do života. Mali by sme plánovať a postupne sa dopracovať za vytúženým cieľom. Veď všetko je v mysli, tam všetko začína.

Netrpezlivosť je problém, ktorý nás straší väčšinu času. Je to forma strachu, že sa nám niečo nepodarí. Rozdiel je v tom, že keď sa už vrhneme na niečo nové čo chceme dosiahnuť je veľmi nízka pravdepodobnosť, že to pokazíme, lebo je to niečo nové, čo chceme dosiahnuť, tak ideme presvedčivo a tvrdo za tým.

Rozprávajte sa

Pokojne aj sami so sebou, alebo sa aspoň zamyslite. Či už tesne pred spaním, alebo na ceste do práce. Dôležité je stať sa trpezlivejším.

Čím viac skúseností získavate, tým lepšie sa dokážete ovládať a zvládať svoje emócie. Vždy, keď sa cítite netrpezlivo či nahnevane, pripomeňte si, že je to znamením osobného rastu. Práve tieto momenty sú medzníkom na ceste rozvoja vašej osobnosti. Je to normálny a prirodzený proces.

Naučte sa tolerovať aj svoje chyby a nedokonalosti. Tie sú vašim učiteľom. Majú ich všetci okolo vás aj vy. Myslite na to, aké by to bolo pekné, keby vás menej vecí znervózňovalo. Určite by ste mali menej vrások na čele (smiech).

Odložte smartfóny a vzdelávajte sa

Telefón sa stal naším najlepším kamarátom. Nahradil nám budík, hodinky na ruke, dokonca zabezpečí všetko čo potrebujeme. Cez jeden klik.

Zdá sa vám neuveriteľné, koľko času denne strávite s mobilom prilepeným v ruke? Zrazu s ním vstávame, obedujeme, zaspávame. Každý deň. Žiada si to zmenu!

Michaell Simmons tvrdí, že každý úspešný človek si vyhradí aspoň hodinu denne, teda päť hodín týždenne na aktivity, ktoré mu pomôžu v osobnostnom raste a vo vzdelaní. Čítaním získavame nové informácie, prečistíme si myšlienky. Čas investovaný do čítania je oveľa zmysluplnejší ako čas venovaný smartfónu.

Pri čítaní z papiera čítame slovo od slova, riadok za riadkom, vytvárame si v hlave obraz a stávame sa s aktérmi príbehu. Fantázia pracuje neuveriteľne! Sami príbeh aktívne dotvárame, predstavujeme si ho, sme do neho hlboko ponorení.

Naopak, pri čítaní z monitora sa správame úplne inak. Jedno upozornenie na lište nás odpúta od danej aktivity, a automaticky strácame čas v e-mailových schránkach, prípadne na e-shopoch, ktoré odlákali našu pozornosť prostredníctvom reklám.

Trávte viac času v prírode

Príroda je všade, kam sa pozrieme. Má blahodárne účinky na vašu myseľ. Je bezplatným pomocníkom na utriedenie si myšlienok, a má akési čaro, ktoré vás navnadí pozitívnym smerom. Stačí jedna prechádzka týždenne.

Ak si trúfnete, kľudne si  môžete vytiahnuť staré tenisky, ktoré v pivnici už dávno zapadli prachom a môžete zapracovať na vašej fyzickej kondícii. Nielen, že to bude prínosom pre váš kardiovaskulárny systém, ale v prírode je mäkký terén, a vaše kĺby nebudú trpieť. Stačí spojiť príjemné s užitočným.

Nezabúdajte na to, že jedinú vec, ktorú si nekúpi ani najväčší miliardár sveta, je ČAS. Tak s ním nakladajme rozumne a hlavne s úsmevom na perách!

Komentáre