Úspešný vs. neúspešný človek: Tu je 8 veľkých rozdielov

Úspešný muž v obleku

Úspech nie je náhoda. Je za ním množstvo rozhodnutí a návykov, ktoré človek musí prijať, aby sa dokázal vymaniť z priemeru. Čo robia úspešní ľudia inak než tí, ktorí o úspechu iba nečinne snívajú?

1. Iná konverzácia

Ak ste doteraz sedávali s ľuďmi, ktorí sa na všetko iba sťažujú a so svojim životom nič nerobia, prisadnite si k úspešným a uvidíte, že konverzácia bude úplne iná.

Neúspešní sa radi bavia o druhých ľuďoch a ohovárajú ich, prípadne sa len sťažujú na vládu a na to, aký je ich život ťažký. Naopak, úspešní sa bavia o nápadoch, ako niečo zmeniť k lepšiemu. Nestrácajú čas tým, že by riešili životy iných a zaujímali sa o to, čo mal dnes oblečené ich kolega.

2. Úspešní sa neboja zmien

Dnešný svet je dynamický a všetko sa rýchlo vyvíja, preto sa mu treba prispôsobovať. Zmeny sú aj o osvojovaní si nových návykov či akceptovaní nových výziev.

Úspešní sa zmien neboja, radi riskujú a vo väčšine prípadov sa im to vyplatí. Naopak, neúspešní sa zmien stránia, radi si žijú vo svojom zaužívanom „hniezdočku“. Neuvedomujú si, že pokiaľ chcú žiť nový lepší život, musia prijať patričné zmeny.

3. Prevzatie zodpovednosti

Kým úspešní ľudia za svoje zlyhania vedia prevziať zodpovednosť, neúspešní za všetko vinia štát, rodinu, kolegov či osud.

Úspešní pochopili, že výhovorky nič neriešia a pokiaľ sa chcú mať v živote lepšie, je to len na nich, na nikom inom. Neúspešní sa stránia zodpovednosti a radšej sa usadia pred televízor s očakávaním, že možno vyhrajú v lotérii.

4. Prístup k vzdelávaniu

Opäť jeden z veľkých rozdielov – kým väčšina ľudí sa domnieva, že ich vzdelanie končí odchodom zo školy, úspešní pochopili, že kľúčom k bohatstvu je neustále samovzdelávanie. Čítajú knihy, hľadajú si mentorov a nasávajú všetky užitočné informácie, ktoré ich môžu posunúť opäť o niečo ďalej.

5. Pozitívny vs. negatívny prístup

V prítomnosti úspešných ľudí sa cítite dobre, pretože z nich srší pozitívna energia. Sú príznační tým, že si udržujú pozitívny prístup aj v náročných situáciách.

Naopak neúspešní sa na všetko pozerajú negatívne. Namiesto toho, aby sa zamerali na svoj cieľ, všade vidia iba prekážky a myslia na to najhoršie.

6. Úspešní konajú

Kým väčšina ľudí o úspechu iba sníva, úspešní si dokážu vyhrnúť rukávy a pracovať na ňom. O nápadoch iba nerozprávajú, ale hľadajú spôsoby, ako ich premeniť na realitu.

Najlepšie to vystihol podnikateľ a miliardár Richard Branson, ktorý raz povedal: “Ľudí s nápadmi kúpite tucet za dolár. Ale tí, ktorí ich uskutočňujú, sú na nezaplatenie.”

7. Zásluhy

Keď firma dosiahne úspech, úspešní jednotlivci si dobre uvedomujú, že je to zásluha nielen ich, ale celého tímu. Naopak, tí neúspešní si veľmi radi pripíšu aj zásluhy iných a hrdo tvrdia, že len vďaka ním sa podarilo to či ono.

Praví lídri vedia, že ak za úspech pochvália svoj tím, týchto ľudí to namotivuje k ešte lepším výsledkom.

8. Jasné ciele

Je dôležité vedieť, čo chcete v živote dosiahnuť. Úspešní ľudia majú stanovené konkrétne a merateľne ciele a tých sa pevne držia.  Vedia, čo v živote chcú a idú si za tým.

Veľa priemerných ľudí nevie, čo chce v živote dosiahnuť, a potom sú nešťastní, že stoja na mieste a nič sa v ich živote nemení. Znakom úspešných je, že majú stanovené priority a zameriavajú sa na to, čo je naozaj dôležité

Komentáre