3 spôsoby, ako dosiahnuť viac a pracovať menej

Kniha s názvom „Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less“, ktorú napísal Greg McKeown, poukazuje na to, ako za deň spraviť len niekoľko úloh, no pritom dosahovať lepšie výsledky a celkovo tak byť efektívnejší.

Po jej prečítaní začnete uprednostňovať to, na čom naozaj záleží, aby ste sa mohli viac venovať sebe a rodine.

David Olk z portálu Inc. zhrnul 3 hlavné lekcie, ktorá ho kniha naučila. Tu sú:

1. Zamerajte sa na dosiahnutie 5 vecí denne

Dnešná uponáhľaná doba nás doslova tlačí k tomu, aby sme vyplnili čas maximálnym počtom úloh. Spraviť 20 bodov z to-do listu je lepšie ako spraviť 15. Avšak tým, že sa snažíme stihnúť všetko, dosahujeme slabšie výsledky.

Greg McKeown v knihe uvádza, že nezáleží na tom, či za deň stihneme dokončiť len 5 vecí, pokiaľ to budú tie správne veci, urobené správnym spôsobom a v správnom čase. Stručne povedané, spraviť 3 prioritné úlohy na 100% je lepšie ako spraviť 7 úloh na 40%.

2. Nedovoľte, aby rozptýlenia zmenili vaše priority

Tým, že v ruke neustále držíme smartfón, na ktorom nám pípajú správy a e-maily, dovolili sme ostatným zasahovať do nášho dňa a rozptyľovať nás.

Pokiaľ budete okamžite odpisovať na každý prijatý e-mail, ktorý vám pristane v schránke, len ťažko dokončíte prioritné úlohy. Ak riadite firmu, nechajte ostatných v tíme, aby vybavili prijatú poštu. Určite to zvládnu. A pokiaľ je to niečo veľmi naliehavé a vy ste jedinou osobou, ktorá to môže vyriešiť, potom sa to k vám určite dostane.

3. Naučte sa povedať nie

Ako sme si nedávno písali v tomto článku, človek sa musí naučiť mnohým veciam a ľuďom povedať NIE, pretože sa inak nesústredí na to, čo je v jeho živote najdôležitejšie.

Naozaj potrebujete absolvovať všetky stretnutia? Eliminujte schôdzky, ktoré nevedú k dosiahnutiu firemných cieľov.

Nie je to iba o posedení pri kávičke? Nedá sa to vyriešiť e-mailom? Alebo cez Skype? Hovoriť často „nie“ môže byť nepríjemné, avšak je to dôležité, ak chcete maximalizovať svoju produktivitu a za kratší čas dokončiť všetky dôležité úlohy.

Komentáre