6 tipov, ako začať čítať viac kníh

Marcus Tullius Cicero raz povedal: “Miestnosť bez kníh je ako telo bez duše.” Máte záujem o čítanie a chceli by ste si vypestovať návyk pravidelne čítať? Pokúste sa nájsť chvíľu pre seba a prečítajte si dobrú knihu.

Súčasná uponáhľaná doba by nemala ovplyvniť vašu radosť z čítania. Ak je vaším cieľom prečítať viac kníh, musíte zmeniť svoje každodenné návyky a rutiny. Chce to len trochu odhodlania. Knihy by ste nemali čítať z donútenia, pokúste sa preto zvoliť žáner, ktorý vás napĺňa a dostatočne baví. Čítanie kníh by malo byť pre vás koníčkom, nie mučením. Jednoducho pre vás musí byť prirodzené ako napríklad jedenie alebo dýchanie.

Čítanie je spôsob ako si oddýchnuť, uniknúť od reality, načerpať nové vedomosti, prípadne zmeniť pohľad na svet. Predtým, ako sa pustíte do knihy, zamyslite sa nad tým, prečo ste si ju vybrali.

V prípade, že chcete do svojho denného rozvrhu zakomponovať čítanie kníh, prečítajte si naše nižšie uvedené tipy, ktoré vám poradia ako dosiahnuť váš cieľ. Majte na pamäti, že nie vždy všetko môže rovnako fungovať u každého z nás. Začiatok nemusí byť ľahký, ale ak to skúsite a vytrváte, pôjde to. Pár tipov od nás:

Venujte čítaniu každú deň

Knihy je dôležité čítať každý deň počas celého roka. Pokúste sa vstávať o niečo skôr a vychutnajte si svoju rannú kávu pri dobrej knihe. Čítaniu sa venujte aj  tesne pred spaním. Ak sa stane čítanie kníh vašou každodennou rutinou, stane sa z neho zakorenený zvyk. Nájdite si, preto čas na seba a vašu knihu.

S knihou všade na krok

Čakáte na autobus alebo cestujete vlakom? Nezabudnite si zobrať knihu, ktorá bude vaším spoločníkom na cestách. Ak vaša kniha sprevádza váš krok všade kam sa pohnete, rozhodne sa nikdy nebudete nudiť. Na čítanie môžete využiť aj čas v čakárni u lekára.

Pozri tiež: Niekoľko tipov na motivačné knihy

Nepodľahnite syndrómu vyhorenia

Vyhorieť môže z času na čas každý z nás, preto je dôležité poznať svoje hranice. Ak ste unavený, netlačte sa nasilu do čítania knihy. Čítanie by mohlo spôsobiť bolesť hlavy, únavu očí alebo by ste sa mohli cítiť psychicky vyčerpaní. Keď sa pustíte naplno do čítania, pamätajte, že vaša kniha vám neutečie. Spravte si prestávku, občerstvite sa alebo si pozrite obľúbený film. Vaším cieľom je prečítať viac kníh, nie si čítanie znechutiť. Čítanie je beh na dlhé trate, nie šprint.

Knihy si vždy nemusíte kupovať

Radi by ste čítali viac, no nemáte dostatok financií na ďalšie nové knihy? Nezúfajte. Pre milovníkov kníh existujú knižnice, vďaka ktorým zostane vaša peňaženka stále plná. Máte priateľov, ktorí sa venujú čítaniu? Požičajte si od nich knihy, ktoré ste ešte nemali možnosť čítať.

Neber telefón, zober knihu

Trávite veľa času na sociálnych sieťach? Odložte váš telefón a vymeňte ho za knihu, aby ste dosiahli vaše čitateľské ciele. Musíte zvážiť čo je pre Vás lepšie. Ak sa predsa chcete zabávať s telefónom, skúste elektronickú knihu, ktorú si vďaka telefónu nosíte so sebou kamkoľvek.

Neklaďte si príliš vysoké ciele

Ak chcete prečítať viac kníh, nenakladajte si na seba to, čo nedokážete zvládnuť a dosiahnuť. Stanovte si ľahko dosiahnuteľný čitateľský cieľ. Skúste si povedať, že prečítate jednu knihu mesačne alebo 10 strán denne. Keď nebudete tlačiť na pílu, vaša radosť z čítania bude omnoho väčšia. Zážitok z čítania bude pre vás menej stresujúci a príjemnejší.

Komentáre