10 kníh o podnikaní, ktoré stoja za prečítanie

V dnešnej dobe sa neustále budujú nové firmy, zakladajú obchodné siete a je preto nevyhnutné pochopiť (ekonomickú) realitu okolo seba a posunúť svoj biznis na ešte vyššiu úroveň. Začínajúci podnikatelia sa tak učia rôzne obchodné a manažérske taktiky, lekcie a rady zo všetkých dostupných zdrojov, ku ktorým patria aj knihy o podnikaní.

Prostredníctvom tohto zoznamu vám chceme pomôcť vyťažiť z vášho ekonomického vzdelávania a kariéry čo najviac. Vybrali sme preto 10 zaujímavých kníh z oblasti podnikania, ktoré rozhodne stoja za prečítanie.

Nová stratégia modrého oceánu (W. Chan Kim, R. Mauborgne)

Originálna kniha Blue Ocean Strategy je označovaná za najpredávanejšiu klasiku, pričom táto kniha na ňu nadväzuje. Autori Kim a Mauborgne tvrdia, že konkurencia často vedie ku krvavému červenému oceánu rivalov, ktorí bojujú o zmenšujúci sa fond zisku. Červený oceán predstavuje našu súčasnú podnikateľskú klímu a zahŕňa všetky existujúce, známe priemyselné odvetvia. Naopak, modré oceány sú nevyužité alebo nové trhové priestory, v ktorých nie je tak intenzívna konkurencia.

Knihu nájdeš tu

Z dobrého skvelé (Jim Collins)

Kniha odpovedá na otázku, akým spôsobom sa môže stať dobrá firma skvelou. Autor knihy Jim Collins a jeho tím analyzovali veľké firmy, ktoré nielenže dosahovali skvelé výsledky, ale dokázali si tieto výsledky udržať po dobu aspoň 15 rokov. Kniha okrem iného opisuje, aký štýl vedenia doviedol tieto spoločnosti k úspechu. Ponúka praktické rady na vybudovanie prosperujúceho biznisu.

Knihu nájdeš tu

Lean In (Sheryl Sandberg)

Medzinárodný bestseller Lean In je obrovským kultúrnym fenoménom a jeho názov sa okamžite stal heslom pre posilnenie postavenia žien. The New York Times označil túto knihu za „Prelomový manifest“, ktorý je objavnou, inšpirujúcou výzvou k akcii a plánom pre individuálny rast, ktorý umožní ženám po celom svete dosiahnuť svoj plný potenciál.

Knihu nájdeš tu

Shoe dog (Phil Knight)

Spoločnosť Nike je jedným z najmocnejších hráčov na trhu športového oblečenia, obuvi a vybavenia s ročným obratom 30 miliárd dolárov. Zakladateľ firmy, Phil Knight, sa hneď po absolvovaní školy nebál riskovať a 50 dolárov, ktoré si požičal od svojho otca, investoval do budovania tejto značky. Kniha obsahuje jeho spomienky, ktoré sú fascinujúcou cestou v čase a prekvapivo úprimným a intímnym príbehom o tom, ako uskutočniť svoje sny.

Knihu nájdeš tu

Hlboká práca (Cal Newport)

Značný kapitál, byť v niečom výnimočne dobrý a tvrdá práca s hlbokým zameraním. To sú tri základné spôsoby, ako dosiahnuť v tejto spoločnosti vplyv. Napriek tomu, prácu bez rozptyľovania, neprerušovanú, musíte trénovať a to tak, že budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Táto kniha pomáha definovať tieto pravidlá a poskytuje ľahko použiteľné rady.

Knihu nájdeš tu

Fialová krava (Seth Godin)

Expert na marketing Seth Godin v knihe hovorí, ako vyniknúť na konkurenčných trhoch prostredníctvom sily wow faktora. V súčasnej internetovej dobe, kde si spotrebiteľ dokáže na pár klikov porovnať tisíce produktov, už nestačí iba vytvoriť dobrý produkt. Ponuky musia byť dostatočne výnimočné, aby presvedčili ľudí, aby ich vyskúšali. Ak potrebujete zlepšiť marketing svojej firmy, táto kniha rozhodne stojí za prečítanie.

Knihu nájdeš tu

Bohatý otec, chudobný otec (Robert T. Kiyosaki)

Robert Kiyosaki, autor knihy Bohatý otec, Chudobný otec (richdad.com)

Bohatý otec Chudobný otec je jednou z najpopulárnejších kníh o podnikaní a mnohí ju označujú za finančnú príručku všetkých čias. Kiyosaki vyrastal s dvoma otcami – vlastným biologickým otcom a otcom jeho najlepšieho priateľa, jeho „bohatým otcom“. V knihe Kiyosaki opisuje, akým spôsobom mu títo otcovia formovali jeho pohľad na peniaze a investovanie a s čitateľmi zdieľa zaujímavé rady o biznise a investovaní.

Kiyosaki tvrdí, že zatiaľ čo chudobní a stredná trieda pracujú, aby zarobili viac peňazí, bohatí nechávajú svoje peniaze pracovať pre nich. Z knihy sa celosvetovo predalo viac ako 40 miliónov výtlačkov.

Knihu nájdeš tu

Nápad za milión (Ch. Heath, D. Heath)

Kniha Nápad za milión, v origináli Made To Stick, bola preložená do vyše 25 jazykov a bola vybraná ako jedna zo 100 najlepších obchodných kníh všetkých čias. Bratia vo svojej knihe používajú rôzne obchodné teórie na analýzu dobrého nápadu a toho, prečo niektoré nápady fungujú a niektoré nie.

Knihu nájdeš tu

The Hard Thing about Hard Things (Ben Horowitz)

Mnohé knihy o podnikaní sa zameriavajú na pozitívne myslenie a startupom načrtajú ružovú budúcnosť. Kniha The Hard Thing about Hard Things sa snaží pripraviť podnikateľov a firmy na veci, ktoré sa môžu pokaziť. Horowitz chce prostredníctvom knihy učiť riadiť firmy tak, aby robili chyby. V knihe nájdete základné pravidlá a taktiež praktické rady, ako sa tvárou v tvár postaviť ťažkým rozhodnutiam a viesť úspešné a moderné podnikanie.

Knihu nájdeš tu

4-hodinový pracovný týždeň (Tim Ferriss)

Kniha nie je iba inšpiratívna, ale aj vtipne napísaná. Hovorí o tom, prečo si vytvoriť automatizovaný príjem, vďaka ktorému sa môžete venovať svojim vášňam, napr. cestovaniu. Zabudnite na 8-hodinovú pracovnú dobu a nadčasy. Tim Ferris v knihe opisuje, ako aj vďaka možnostiam moderného sveta nestráviť produktívny vek len prácou.

Knihu nájdeš tu

Záver

Ak už podnikáte, pravdepodobne ste zaneprázdnení množstvom úloh, ktoré musíte riešiť a na čítanie kníh vám veľa času nezostáva. Avšak práve v niektorej z týchto kníh môžete nájsť potrebný impulz alebo „aha moment“ pre svoj biznis. Možno vám nejaká kniha o podnikaní pomôže spraviť dobré rozhodnutie  alebo sa vďaka nej vyhnete chybe, ktorá by mohla doslova „zruinovať“ vašu firmu. Využite skutočnosť, že sú na trhu dostupné knihy s množstvom dobrých tipov, takže určité veci už nemusíte testovať štýlom pokus – omyl.

Ak hľadáš tipy na ďalšie zaujímavé knihy o osobnom rozvoji, neváhaj si prečítať tento článok: 10 motivačných kníh, ktoré ti pomôžu zlepšiť život

Komentáre