5 ciest k získaniu všeobecného prehľadu, ktoré nás v škole nenaučia

Každý z nás sa určite aspoň raz zamýšľal na tým, či ten študijný smer, ktorému sa venuje, ho aj uživí. Slovenské školstvo potrebuje už niekoľko rokov zásadné zmeny, ktoré by zmenili pohľad dnešných mladých ľudí na vzdelávanie.

Mnohým z nás chýba všeobecný prehľad o ekonomike, politike, etike, umení a o iných smeroch. Mali by sme myslieť na to, že niekedy mimoškolské učenie je užitočnejšie ako päťriadkové  poučky v učebniciach. Tu je zopár zdrojov, ktoré vám zaručia, že budete vedieť diskutovať, nech pôjde o hocijakú tému:

Knihy

Ak radi čítate, máte vyhraté, pretože sa budete ešte viac venovať svojmu hobby. Čítanie kníh je tou najbežnejšou cestou k všeobecnému prehľadu. Nemáme na mysli čítanie nezmyselných poučiek v učebniciach, ale čítanie motivačnej literatúry, životopisov a biografií, ezoteriky,  kníh o spoločenských vedách.. Najlepší je na tom fakt, že nemusíte nasilu čítať hermetické zákony (Meta Secret od Mela Gilla), ak vás to tiahne k barokovej architektúre a naopak.

Zamerajte sa na smery, ktoré sú vám blízke, zaujímajú vás alebo vám prídu dôležité. Kto nepohrdne ani zaprášenými knihami, mal by zájsť do miestnej knižnice. Taký historický kúsok môže skrývať nekonečné množstvo zaujímavých informácií.

Internet

Väčšina ľudí nevie naplno využiť silu internetu. Chodia na vybraný počet webových stránok a z toho značnú časť tvoria sociálne siete. Preto by ste mali svoju pozornosť upriamiť na rôzne portály, diskusné fóra zaoberajúce sa ekonomikou, politikou, umením, históriou, motiváciou a pod. Pátrajte aj na rôznych zahraničných zdrojoch. Je tu pravdepodobnosť, že zahraničné zdroje sú lepšie informované ako tie naše. Okrem iného si zdokonaľujete znalosť cudzieho jazyku. Pri internete si však treba uvedomiť výskyt rôznych portálov, ktoré zámerne šíria nepravdivé informácie – hoaxy. Ideálnym riešením je zamerať sa na overené a známe stránky.

Meetingy, workshopy, kurzy

Jedna z najefektívnejších metód k získaniu všeobecného rozhľadu. Svoj voľný čas skúste vyplniť napríklad tým, že sa prihlásite na spoločenské aktivity, pri ktorých spoznáte nových ľudí s rovnakými alebo podobnými záujmami. Ak vám chýb chuť do práce alebo ste začali podnikať, ale nemáte z toho dobrý pocit a ste psychicky vyčerpaný, prihláste sa na motivačný kurz. Na Slovensku máme mnoho kvalitných motivačných speakerov, ktorý dokážu so svojím optimizmom zázraky.

Cestovanie

Fenomén dnešnej doby, ktorý je populárny najmä u mladých ľudí. Určite aj vy máte vo svojom okolí osobu, ktorá si jednoducho zbalila veci a odišla nevedno kam. Mnoho ľudí táto forma cestovania na vlastnú päť desí, preto radšej pokračujú vo svojom stereotypnom živote. Ale cieľom nie je odísť čo najďalej od domova, cieľom je spoznávať kultúru, náboženstvá, ľudí, spôsob života ostatných krajín. Takýto ľudia majú skvelé zážitky, zdokonaľujú sa v jazykoch a spoznávajú okolie formou „vidím, cítim, počujem“. Spoznávajú iný svet než ten, na ktorý boli zvyknutí.

Avšak niektorí ľudia na také cestovanie nemajú čas, peniaze alebo sa na to necítia. Je to v poriadku. Úplne stačí, ak váš každodenný opakujúci stereotyp niečím okoreníte. Choďte na víkend na chatu, alebo zoberte zo sebou psa, deti, partnera/ku a prejdite sa v parku, spravte si výlet do mesta, v ktorom ste ešte neboli – objavujte nové cesty.

Spoločnosť

Človek je spoločenský tvor, preto by sa nemal od ľudí dištancovať, ale naopak prehlbovať svoje vzťahy medzi nimi. Okolo nás je kopec ľudí, ktorí sa poctivo vypracovali. Dajte si záväzok, že sa každý týždeň porozprávate s osobou, ktorá dosiahla úspech a je presne tam, kam sa chcete dostať aj vy. Spýtajte sa jej na dobré rady.

Komentáre