Ako sa cítiť sebaisto za menej ako 5 minút?

sebavedomie

Sebaistota je kľúčovým faktorom úspechu a spokojnosti s vlastným životom. Je to stav, kedy máme pocit, že sme schopní dosiahnuť všetky naše stanovené ciele. Ak si dostatočne neveríte a máte o sebe pochybnosti, máme pre vás dobrú správu – sebaistota sa dá trénovať a rozvíjať.

Základom sebaistoty je prijať a mať rád samého seba, čo nie je vždy ľahké. Je dôležité vedieť, kto sme, aké sú naše silné stránky a zároveň pracovať na svojich slabinách. Taktiež je dôležité nezaoberať sa negatívnymi myšlienkami a namiesto toho sa zamerať na pozitíva v živote. Avšak, nie vždy je ľahké cítiť sa sebaisto. Niekedy sme pod tlakom, lomcuje nami nervozita alebo sa jednoducho nevieme vymaniť z negatívneho myslenia. Našťastie, existujú rýchle a efektívne spôsoby, ako to zmeniť. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete okamžite vyskúšať:

Pozrite sa do zrkadla

Pozrite sa do zrkadla a nájdite tri veci, ktoré sa vám na sebe páčia. Môžu to byť akékoľvek veci, napríklad vaše oči, úsmev alebo postava. Funguje to preto, že sa sústredíte na pozitívne veci na sebe samých, namiesto toho, aby ste sa sústredili na nedostatky.

Usmievajte sa. Len tak

Usmievanie sa má pozitívny vplyv na našu náladu a sebavedomie. Dokonca aj keď sa práve necítite dobre, usmejte sa a uvidíte, že vám to pomôže zlepšiť vašu náladu. Fyzický akt úsmevu dokáže aktivovať nervové dráhy v našom mozgu, čo následne ovplyvňuje náš emocionálny stav. Takže bez ohľadu na to či ide o skutočný alebo hraný úsmev, dokážete ním uvoľniť neurotransmitery ako dopamín a serotonín, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie. Výskum tiež potvrdil, že ľudia, ktorí sa pravidelne usmievajú, pôsobia sebavedomejšie a existuje pri nich väčšia pravdepodobnosť, že budú vo svojej kariére povýšení.

úsmev
Úsmev

Opakujte si pozitívnu afirmáciu

Afirmácia je krátka veta, prostredníctvom ktorej dokážeme stimulovať naše podvedomie. Ak si budete niekoľkokrát opakovať napr. „Som silný a zvládnem to“, z tohto vyhlásenia sa stane presvedčenie, ktoré výrazne zvýšiť vaše sebavedomie. Pozri viac tu: 30 pozitívnych afirmácií, ktoré zmenia tvoj život

Praktikujte samostatnosť

Naučte sa robiť určité veci sami a postavte sa tvárou v tvár novým výzvam. Vďaka tomu sa naučíte, že máte dostatok schopností na to, aby ste veci zvládli sami a že sa na seba môžete kedykoľvek spoľahnúť.

Zamerajte sa na svoje ciele

Aj zameranie sa na svoje ciele môže byť motiváciou a zdrojom sebaistoty. Nastavte si konkrétne reálne ciele a pracujte na nich každý deň. Každý malý, čiastočný úspech, ktorý dosiahnete, vás bude posúvať vpred.

žena si zapisuje ciele

Vyskúšajte zmeniť prostredie

Zmena prostredia môže mať veľký vplyv na našu náladu a celkový psychický stav. Nové prostredie nám môže priniesť nové zážitky či možnosti relaxácie. Prípadne, práca v novom prostredí môže priniesť aj nové výzvy či príležitosti. Nebojte sa vymeniť kanceláriu za kaviareň alebo jednoducho miesto, kde to viac „žije” a kde sa sami cítite najlepšie a najpohodlnejšie. Možno práve v tomto novom prostredí načerpáte nové kreatívne nápady.

Nájdite si zdroj podpory

Je fajn mať niekoho, kto vás dokáže povzbudiť a podporiť. Hovorte s rodinou, priateľmi alebo terapeutom, ak potrebujete podporu a povzbudenie. Ak sa cítite neisto v niektorých sociálnych situáciách, je dôležité si uvedomiť, že máte právo na vlastné názory a myšlienky. Snažte sa komunikovať s ľuďmi, ktorých máte radi a ktorí vás povzbudia.

Nádych a výdych

Nervozita a stres dokážu výrazne znížiť naše sebavedomie. Napríklad v prípade, že máte vystúpiť pred davom ľudí, predstavujete si, že sa vám to nepodarí a že vás vysmejú. Pociťujete úzkosť a začínate plytko dýchať. V takejto situácii sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite a vizualizutjte si, že každú jednu nepríjemnú situáciu zvládate sebavedomo a s prehľadom. Oveľa viac sa v tom zdokonalíte, ak si z toho cvičenia vytvoríte rituál a budete sa mu každý deň venovať aspoň 5 minút.

Prestaňte sa porovnávať s ostatnými

Porovnávanie sa s inými ľuďmi môže veľmi negatívne vplývať na naše sebavedomie. Nikdy neviete, aké sú skutočné príbehy a prekážky iných ľudí, takže neexistuje dôvod porovnávať svoj život s ich. Namiesto toho sa zamerajte na svoje vlastné ciele a cestu, ktorou máte v pláne ísť.

Sebaistota je proces, ktorý trvá celý život. Je dôležité nevzdávať sa a pracovať na svojom sebavedomí každý deň. Keď sa budete snažiť zlepšiť samých seba, budete sa cítiť sebavedomejšie a budete schopní dosiahnuť všetko, čo si stanovíte ako cieľ. Čím viac si to budete precvičovať, tým rýchlejšie a efektívnejšie sa dokážete vyrovnať s náročnými a stresovými situáciámi.

Komentáre