Ako prekonať stres? Vyskúšajte tieto 3 techniky

Ak ťa zaujíma, ako prekonať stres, potom je tento článok presne to, čo si hľadal. Robyn Reisch na portáli iheartintelligence.com vymenoval niekoľko techník, ktoré ti pomôžu efektívne zvládať stresové situácie. Život nás často dostáva do neľahkých pozícií, v ktorých sa stresu nedokážeme vyhnúť, nech sa snažíme ako chceme. Pokiaľ ale začnete aplikovať niektorú z nižšie opísaných troch techník, dokážete nepríjemný stres čo najviac eliminovať. Neveríte? Za vyskúšanie to určite stojí.

1. Odpočítavanie

O čom je táto technika? Ak sa ťa zmocnil stres, vymenuj si 5 vecí, ktoré práve vidíš, napočítaj 4 veci, ktorých sa môžeš dotknúť. Ďalej sa upriam na 3 veci, ktoré v tej chvíli práve počuješ, identifikuj 2 veci, ktoré cítiš nosom a nakoniec sa upriam na jednu chuť, ktorú máš práve v ústach.

Vďaka tejto technike veľmi jednoducho zamestnáš všetkých 5 zmyslov, čím prevezmeš kontrolu nad svojim telom a vymaníš ho z pod stresu.

2. Vyskúšaj dychové cvičenia

Mnoho ľudí už vie, že správnym dýchaním dokáže prekonať nežiadúci stres. Jedným z takýchto cvičení je nádych nosom a počítanie do 7, avšak pri čísle 4 nádych ukončíme a pri napočítaní do 7 vydýchneme cez ústa.

Alebo si ľahneme na chrbát, položíme  si dlaň na brucho a zhlboka dýchame. Nesústreďujeme sa pritom na nič iné, než na pohyb svojej dlane.

Vďaka týmto cvičeniam sa plne sústredíme na dýchanie, čím preberáme aj kontrolu nad svojimi myšlienkami. Navyše, keď sme v strese, dýchame príliš rýchlo a plytko, takže týmto cvičením naše dýchanie správne upravíme.

3. Upriam sa na maličkosti

Ďalšou technikou, ako prekonať stresové situácie, je upriamiť sa v blízkom okolí na niečo, čo nám spraví radosť.  Môže to byť úplná maličkosť, ako šálka dobrého čaju, pesnička v telefóne, teplá deka či zapálenie si obľúbenej vonnej sviečky.

Keď si zvolíš daný predmet, plne sa naň sústreď a precíť tento pôžitok všetkými zmyslami. Vďaka tomu, že sa sústredíš na všetko pozitívne, čo ti tento jeden predmet ponúka, začneš pociťovať oveľa väčšiu pohodu a vďačnosť. Začneš svet vnímať pokojnejšie, nie pochmúrne a so stresom.

Komentáre