20 vecí, ktoré by si mal stihnúť ešte pred 30-kou

muž sa usmieva

Život plynie naozaj rýchlo. Kým prednedávnom ste mali 15, teraz sa možno blížite k 30-ke. Pre mnohých sú práve dvadsiate roky tým najlepším obdobím života. V tomto veku sme na vrchole zdravia, plní energie a snov. Bol by doslova hriech premrhať toto produktívne obdobie iba žúrovaním a bez akéhokoľvek osobného rastu. Je to skvelý čas na získanie cenných skúseností, z ktorých budete ťažiť v ďalších rokoch.

Na čo nezabudnúť ešte pred 30-kou? Čo sa naučiť a naopak, čomu sa vyvarovať? Inšpirujte sa našim zoznamom.

1. Spoznaj samého seba – v 30-ke by si mal mať jasno v tom, čo ťa baví, čo chceš dosiahnuť a s akými ľuďmi sa chceš stretávať. Nezabúdaj, že čas každého z nás je obmedzený a nemali by sme ním plytvať na veci, ktoré nás nenapĺňajú. Čím skôr si uvedomíš, kto vlastne si a čo od života chceš, tým lepšie.

2. Odsťahuj sa od rodičov – nie je ľahké opustiť „mamahotel“, no osamostatniť sa pred 30-kou je priam tvoja povinnosť. Nebuď pohodlný a nespoliehaj sa iba na rodičov. Prevezmi za svoj život zodpovednosť.

3. Stanov si životné aj finančné ciele – kde chceš byť o 5 rokov? Alebo o 10? Aby si vedel, kam sa chceš v živote dostať, potrebuješ mať stanovené konkrétne ciele. Nech to nie sú len sny v tvojej mysli, ale konkrétne ciele s časovým ohraničením.

žena si zapisuje ciele

4. Nauč sa variť – osvoj si niekoľko základných zručností varenia a nauč sa zhotoviť aspoň niekoľko jedál. Táto cenná zručnosť sa ti v budúcom živote určite hodí.

5. Začni podnikať – mladí ľudia sú plní energie a nápadov, čo je ideálne obdobie pre vybudovanie vlastnej firmy. Čím skôr začneš budovať vlastné podnikanie, tým lepšie. Budú tam aj chyby a neúspechy, no nesmieš sa nimi nechať odradiť. Ak nevieš, v čom začať podnikať, možno ti dodajú inšpiráciu tieto nápady na podnikanie.

6. Veľa cestuj – spoznávaj nové kultúry, nových ľudí. Vďaka cestovaniu sa veľa naučíš a možno lepšie spoznáš aj samého seba. O tom, aké výhody so sebou prináša cestovanie, sme písali v tomto článku.

cestovanie po svete

7. Investuj do svojho tela – nájdi si trénera, ktorý ťa naučí, ako správne cvičiť. Nestrácaj roky tým, že budeš cvičiť nesprávne.

8. Nauč sa cudzí jazyk – keď už nie 3 alebo 2, tak aspoň 1. Aspoň jeden cudzí jazyk určite zvládneš. Vďaka tomu sa ti otvoria nové možnosti, či už z pohľadu kariéry, cestovania alebo vzťahov.

9. Zbav sa najhoršieho návyku – zbav sa toxického návyku ešte pred 30-kou. Nájdi návyk, ktorý ti v živote spôsobuje najväčšiu psychickú alebo fyzickú záťaž a zbav sa ho. Možno je to večerné popíjanie alkoholu, ohrýzanie nechtov alebo časté sledovanie TV.

10. Začni sporiť – mysli na starobu a dôchodok. Prestaň impulzívne utrácať a začni si odkladať časť z príjmu. Po 30-ke budeš mať oveľa viac povinností ako doteraz, takže každá finančná rezerva sa ti bude hodiť. Ak chceš vedieť, akými spôsobmi môžeš ušetriť peniaze, neváhaj si prečítať náš článok: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť peniaze

šetrenie peňazí

11. Sprav niečo, z čoho máš strach – plávanie so žralokmi na Filipínach, bungee-jumping. Urob niečo, čo ťa desí a postav sa strachu zoči-voči.

12. Začni investovať – priuč sa témam ako akciové trhy, dlhopisy alebo ETF fondy. Pozeraj nielen na potenciálne zhodnotenie, ale aj riziko a nikdy neinvestuj do niečoho, čomu dobre nerozumieš. Čas hrá pri dlhodobom investovaní dôležitú rolu a keď začneš ešte pred 30-kou, môžeš skôr dosiahnuť svoj investičný cieľ.

13. Zbav sa negatívnych ľudí – stále máš okolo seba ľudí, z ktorých ide negatívna energia? Na všetko sa sťažujú a nič so svojim životom nerobia? Pred 30-kou je ideálny čas spraviť detox svojich kontaktov a obklopiť sa ľuďmi, ktorí stoja za to.

14. Choď kempovať – keď to nedáš teraz, potom zrejme nikdy. Zbaľte s priateľmi stan a vyrazte za dobrodružstvom v prírode. Navyše takto absolvuješ digitálny detox, takže si tvoja myseľ oddýchne od telefónu a sociálnych sietí.

15. Vystúp zo svojej zóny komfortnej zóny – rásť dokážeš len vtedy, keď opustíš svoju zónu pohodlia. Zbav sa starých návykov a neboj sa skúšať nové veci.

16. Prestaň žiť iba pre sociálne siete – ak si bol doteraz priam závislý na Facebooku alebo TikToku, mal by si to zmeniť. Predvádzanie sa na sociálnych sieťach by nemalo byť tvojou prioritou. Môže ťa to oberať o čas, ktorý vieš využiť efektívnejšie. Navyše, ak ťa sociálne siete rozptyľujú pri práci, klesá aj tvoja produktivita.

sociálne siete

17. Nauč sa povedať „nie“ – nemusíš každému vyhovieť. Pokiaľ od teba niekto niečo žiada a ty len preto, aby sa neurazil, povieš „áno“, potom si dostatočne nevážiš samého seba a svoj čas. Nauč sa konečne povedať „nie“ ešte pred 30-kou.

18. Čítaj knihy – možno práve vďaka nejakej knihe zistíš, čo chceš v živote robiť a akým smerom sa chceš v uberať. Navyše, čítaním zlepšuješ svoju predstavivosť a tiež komunikačné schopnosti. Ak hľadáš knihy z oblasti osobnostného rozvoja, neprehliadni tieto motivačné knihy.

19. Nauč sa organizovať – osloboď sa od chaosu a neporiadku a zorganizuj si svoje veci. Vďaka dobrej organizácii sa vyhneš stresu a ušetríš nielen čas, ale aj peniaze. Túto zručnosť v budúcnosti určite oceníš.

20. Investuj do osobného rozvoja – pracuj na sebe a zvyšuj svoju hodnotu. Navštevuj semináre, využi rôzne online kurzy a uč sa od ľudí, ktorí sú už tam, kde chceš byť aj ty. Tvoje znalosti sú cenným aktívom, ktoré ti nikto nikdy nevezme.

Komentáre