6 vecí, ktorými ťa obohatí cestovanie

Nie sú to len nezabudnuteľné zážitky, ktoré sa spájajú s cestovaním. Cestovanie na človeka pozitívne vplýva v mnohých smeroch, od osvojenia si cudzieho jazyka až po prekonávanie strachu z neznámeho. Ak aj ty rád vyrážaš na cesty, určite sa v nasledujúcich bodoch nájdeš.

Skromnosť

Ak sa vyberieš na 2 mesiace do Ázie, veľmi rýchlo si rozmyslíš, či budeš bezhlavo míňať a rozflákaš celý svoj budget už v priebehu pár dní. Aby si si cestu užil čo najdlhšie, budeš oveľa zodpovednejšie pristupovať k peniazom, aby si niekde na druhej strane sveta neprišiel na mizinu. Možno práve vďaka cestovaniu sa naučíš viac šetriť, pričom zistíš, že uskromniť sa vieš v mnohých oblastiach.

Lepšia orientácia

Ak celý život „trčíš“ len vo svojom meste, len ťažko sa naučíš orientácii v cudzom prostredí. Cestovaním cibríš orientáciu a zisťuješ, kde sa nachádza ten-ktorý štát, mesto, pamiatka. Oveľa lepšie sa naučíš orientovať v mapách a ak niekedy náhodou zablúdiš, už budeš zdatnejší v tom, ako nájsť správny smer.

Naučíš sa požiadať o pomoc

Keď si na druhej strane sveta, nepomôže ti mama, otec, ani tvoj najlepší priateľ (teda pokiaľ nie je s tebou).

Pokiaľ často cestuješ, určite si už niekoho na cestách požiadal o pomoc. Je veľmi zriedkavé, aby ti v zahraničí nikto nepomohol, obzvlášť keď ľudia vidia, že si cudzinec. Naučí ťa to, že na cestách nie si nikdy sám a vo svojom živote sa netreba báť požiadať druhého človeka o láskavosť.

Učíš sa nové veci

Pri cestovaní stretávaš nových ľudí, spoznávaš nové krajiny, kultúru, históriu, tradície, učíš sa cudzí jazyk. Jednoducho sa rozširujú tvoje horizonty a čerpáš kvantum informácií, ktoré ťa vnútorne obohacujú. Oveľa lepšie porozumieš rôznym globálnym témam, ako keď si ich iba prečítaš niekde v novinách alebo na Facebooku.

Získaš nezabudnuteľné zážitky

Hovorí sa, že v živote by sme mali zbierať zážitky a nie veci. Všetky tie materiálne statky ťa raz prestanú baviť, avšak zážitky z cestovania ťa budú sprevádzať po celý život.

Tvoja prvá návšteva čínskeho múru, potulovanie sa New Yorkom, objavovanie thajských pláží.. vždy, keď si spomenieš na každý takýto zážitok, vyčarí ti to úsmev na tvári.

Prekonáš strach z neznámeho

Vydať sa na dobrodružnú cestu si žiada dávku odvahy.  Ak prekonáš strach z neznámeho, nebudeš mať problém prijímať potrebné zmeny vo svojom živote. Vďaka cestovaniu budeš odvážnejší, ľahšie prekonáš zónu pohodlia a nedovolíš prekážkam, aby ti zabránili dosiahnuť to, po čom túžiš.

Komentáre