Novinár vyspovedal takmer 600 riaditeľov firiem. Tieto 3 veci majú spoločné

Ak sa snažíte dostať na vrchol a byť úspešným podnikateľom, jedným zo spôsobov je nasledovať stopy výnimočných lídrov, ktorí sa na ten vrchol už dostali.

Manažéri úspešných firiem sa v mnohých veciach odlišujú. Niektorí velebia rovnováhu medzi súkromím a prácou a druhí tvrdia, že iba absolútna oddanosť práci je ten správny kľúč k úspechu. Rozdiely medzi jednotlivými riaditeľmi sa zdajú omnoho markantnejšie ako ich spoločné vlastnosti.

Ale iba vtedy, ak nezačnete skúmať túto tému dostatočne detailne, tvrdí novinár Adam Bryant. Ako muž, ktorý je šedou eminenciou dlhodobého stĺpčeka Corner Office v známom periodiku New York Times, urobil za posledných 10  rokov rozhovory už s 585 riaditeľmi spoločností. O svoje zistenia sa nedávno podelil aj s verejnosťou.

Jeho výskum odhalili viacero zaujímavých faktov, ako napr. rozdiel medzi mužmi a ženami v pozícii CEO (Bryantov záver: nie je ich veľa), odhalil pravdu o firemnej kultúre a hodnotách (môžete hovoriť, čo len chcete, ale aj tak závisí na tom, koho prijmete a koho vyrazíte).

Ale najzaujímavejšou časťou pre ambiciózne typy, ktoré mieria do najvyšších radov, je prehľad spoločných vlastností, ktoré si všimol takmer počas všetkých rozhovorov, dokonca aj napriek evidentným prvotným markantným rozdielom.

1. Aplikovaná zvedavosť

Sú riaditelia smart? Určite áno, ale nie tak, ako by ste to od nich čakali. Väčšina z nich je bystrá, hoci mnohí z nich nevynikajú práve v akademickej oblasti. Namiesto toho, aby boli univerzálne dobrí v učení sa z kníh, Bryant odpozoroval, že väčšina – ak nie všetci, sa veľmi zaujímajú o svet a dianie okolo seba.

„Všetci majú podobný štýl myslenia, ktorý by sme najlepšie opísali ako „aplikovaná zvedavosť“,“ popísal. „Radi sa pýtajú na všetko. Chcú vedieť, ako veci fungujú a zaujíma ich, ako ich urobiť ešte lepšie. Zaujímajú ich ľudia a ich príbehy.“

2. Komfort v nepohodlí

Nie je už dávno novinkou, že vypracovať sa na špičku kariérneho ľadovca zahŕňa veľa tvrdej práce a obetovania.

Niektorí ctižiadostiví lídri však nedokážu pochopiť naplno dôsledky tohto tvrdenia. Nie je to o tom, že musíte prekonať zopár ústrkov, kým sa dostanete na vrchol, tvrdí Bryant. Aby ste uspeli ako líder, musíte mať cit pre výzvy a miesto pre bolesť.

„Zvyčajne mám rád všetko, čo i len zaváňa problémom. Rád sa hrám s ohňom,“ uviedol v rozhovore CEO bankového priemyslu, Arkadi Kuhlmann. „Ako som si všimol, niektorí ľudia to chápu, niektorí nie. Mňa prirodzene priťahuje ten oheň. Myslím si, že to jednoducho máte niekde v sebe, je to skryté vo vašej DNA.“

3. Sústredenie sa na prítomnosť

Môžete si myslieť, že väčšina úspešných lídrov sú mimoriadne ambiciózni a častokrát budete mať pravdu, ale podľa rozhovorov s Bryantom, tí, ktorí dosahujú najvyššie úspechy, majú veľmi špeciálny typ ambícií. Áno, majú veľké ciele, ale nedovolia im, aby ich rozptyľovali od toho, na čom práve pracujú.

Top manažéri, s ktorými sa Bryant rozprával, sa dokonale sústreďujú na svoju súčasnú prácu a to im prináša osobný rast. „Môže to znieť veľmi jednoducho. Ale mnohí ľudia sa sústreďujú na pozíciu, ktorú chcú dosiahnuť namiesto toho, aby svoje úsilie venovali práci, ktorú práve robia.“

„To ale neznamená, že svoje ambície odsúvate na druhú koľaj,“ objasňuje. “Určite si stanovte svoje kariérne ciele, podeľte sa o ne so svojím šéfom a naučte sa všetko, čo len budete môcť, o širšom fungovaní biznisu. A áno, zoznámte sa aj s politikou spoločnosti. Sústreďte sa na budovanie svojho kariérneho úspechu a pre ostatných sa stanete vzorom, ktorý sa oplatí nasledovať.“

„Nemali by ste sa zamerať iba na šplhanie po kariérnom rebríku, ale otvoriť sa aj príležitostiam, ktoré povedú k tomuto šplhaniu,“ zosumarizovala Kim Lubel, predchádzajúca CEO spoločnosti CST Brands.

businessinsider.com/ Inc.com

Komentáre