7 rád, ako sa stať rešpektovaným lídrom

Hovorí sa, že lídri sa nerodia, lídri sa jednoducho budujú. A je to pravda. Ak sa snažíte stať lídrom, no stále ním nie ste, zrejme robíte niečo zle. Chcete to zmeniť? Pozrite si týchto 7 tipov:

1. Neprivlastňujte si úspechy tímu

Ste sebeckí a radi si privlastňujete všetku slávu? Potom na titul lídra zabudnite. Nie že by sa lídri vyhýbali poctám, ktoré im prislúchajú, no radšej ich prenechajú tým, ktorých vedú. Prečo? Vedia, že ich to namotivuje a získajú impulz stať sa ešte lepšími!

2. Ľudia vám musia dôverovať

Nikto nebude rešpektovať vodcu, ktorému nedôverujú. Môžete mať skvelú víziu, stratégiu či výborné komunikačné schopnosti, no pokiaľ nebudete dôveryhodný, váš tím len ťažko presvedčíte, aby s vami napredoval za spoločným cieľom.

3. Charizma na prvom mieste

Ak sa pozrieme na tých najlepších lídrov, zistíme, že sa správajú prirodzene, nenechajú sa ovplyvniť okolím, dbajú na správne podanie ruky, sú presvedčiví a volia pozitívny prístup. A čo je dôležité, sú skvelí poslucháči – ako uvádzajú autori knihy „Vybudujte skvelú firmu“, tí najlepší lídri strávia až 50 % svojho času pozorným počúvaním.

4. Prestaňte sa báť zmien

Videli ste už lídra, ktorý by mal strach zo zmien? Asi ťažko. Veď je to práve vodca, ktorý je kreatívny a iniciuje akékoľvek zmeny. Nemá strach vyskúšať niečo nové, pričom za prípadný neúspech sa vie postaviť a niesť zodpovednosť.

5. Pracujte na sebe

Vodca musí byť príkladom, nemôže sa uspokojiť s tým, čo práve vie a kde sa nachádza. Lídri na sebe neustále pracujú, čítajú, udržujú si prehľad, zlepšujú sa a sú inšpiráciou pre ostatných.

6. Musíte mať víziu

Nebojte sa snívať a zapojiť fantáziu. Správni lídri majú víziu, ktorá sa týka niečoho veľkého, niečoho, čo je nad nimi samotnými.  Ľudia chcú byť súčasťou niečoho väčšieho, než sú oni sami. Dodáva im to presvedčenie a silu.

7. Líder nemusí hovoriť, že je líder

Britská politička Margaret Thatcherová raz povedala: „Byť vodcom je ako byť dámou. Ak musíte hovoriť, že ňou ste, tak ňou nie ste.“

Skutočný líder nepotrebuje hovoriť, že je líder. Hovorí to za neho jeho správanie, charizma a vlastnosti.

Čítaj tiež: Táto jedna vec ti začne meniť život k lepšiemu

Komentáre