7 tipov, ako si poradiť s kritikou a hejtom

kritizovanie

Kritika je dvojsečná zbraň, pretože môže mať pozitívne aj negatívne účinky. Spätná väzba môže byť konštruktívna, ale aj deštruktívna. Dôležité je, ako sa k nej postavíme. Či jej dovolíme, aby nás zastavila, prípadne ju použijeme ako palivo k ďalšiemu napredovaniu.

Kritika a hejty nás môžu motivovať, otvoriť nám oči alebo pomôcť riešiť problémy, ale súčasne aj demotivovať, frustrovať či uraziť. Aj keď je to nepríjemné a niekedy mimoriadne bolestivé, v konečnom dôsledku je iba na nás, ako s kritikou naložíme. Inšpirovať sa môžete aj nasledovnými tipmi.

1. Neberte to osobne

Toto je často ten najväčší problém mnohých z nás. Keď niekto kritizuje nami uvarené jedlo, náš obraz alebo naše oblečenie, neznamená to, že kritizuje nás samotných. Kritizuje iba určitý aspekt nášho života, ktorému možno ani nerozumie. Neberte si to preto osobne.

2. Premeňte kritiku na motiváciu

Všetko je o tom, ako budeme kritiku vnímať a ako k nej pristúpime. Bez ohľadu na to, aký má kritik motív, vždy ho môžete zmeniť na motiváciu. Či už vám váš náprotivok chce ublížiť alebo nie, odchádzajte s novým pohľadom, novou skúsenosťou, ktorá vás posilní.

3. Vnímajte to ako kompliment

Viete, kto je najviac kritizovaní? No predsa tí, ktorí napredujú a plnia si svoje sny. Úspech so sebou prináša závisť a kritiku. Avšak práve to je skvelým dôkazom toho, že ste v niečom úspešní a že niečo robíte naozaj dobre.

Čítaj tiež: 30 pozitívnych afirmácií, ktoré zmenia tvoj život

4. Zachovajte pokoj

Náhla útočná kritika dostáva telo do stresovej situácie. V takejto chvíli pomáha predovšetkým jedna vec: snažte sa zostať pokojní a vyrovnaní. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite, než na hejtera zareagujete. Na chvíľu sa zastavte, kým zareagujete a pokiaľ je kritika úplne od veci a teda neodpodstatnená, skúste to ignorovať. Neznížte sa na úroveň hejtera.

5. Hlavne sa nevzdávajte

Nikto nemá rád negatívnu kritiku. Ale nie je to dôvod cítiť sa zle alebo menejcenne. Namiesto toho, aby ste sa nechali odhovoriť hejtermi, skúste sa zamerať na pozitívne aspekty, napríklad na to, čo všetko ste už vo svojej práci dosiahli. Prípadne si môžete prečítať citáty na povzbudenie.

6. Skúste sa spýtať

Nerozumiete dôvodom kritiky? Potom môže pomôcť, ak sa na to druhej strany spýtate. To dáva vášmu náprotivku príležitosť vysvetliť fakty a uviesť príklady. Tiež mu dáte najavo, že beriete kritiku vážne a ste ochotní niečo zmeniť.

7. Nájdite si čas na premýšľanie

Kritika môže ľudí tvrdo zasiahnuť. Preto si často vyžaduje čas na spracovanie toho, čo bolo povedané. Či už je to váš šéf, váš partner alebo váš najlepší priateľ, skôr ako vypustíte čokoľvek z úst alebo niečo urobíte, premyslite si to. Takto môžete pokojne prehodnotiť svoje správanie a utriediť si svoje pocity.

Zdroje: lifehack.org; forbes.com

Komentáre