Prišla so zaujímavým nápadom a vybudovala multimiliónovú spoločnosť. Tu sú jej 3 tipy pre podnikateľov

Jennifer Hyman
Jennifer Hyman Foto: Rent The Runway

Keď sa Jennifer Hyman dozvedela o tom, ako sa jej mladšia sestra zadlžila len preto, aby na svojej svadbe vyzerala dobre, dostala skvelý nápad.

Je pochopiteľné, že ako každá nevesta, aj jej sestra sa chcela v tento výnimočný deň ukázať v tých najkrajších šatách. A to nie je lacná záležitosť. S nástupom sociálnych sietí sa mnohé ženy chceli na Facebooku (Instagram vtedy ešte nebol populárny) prezentovať v rôznych pekných outfitoch. Pokiaľ sa ale chceli na každej zdieľanej udalosti ukázať v nových šatách, začalo to byť finančne náročné. Najčastejším riešením bolo nakupovanie vo výpredajoch alebo second-hand obchodoch.

Hyman chcela založiť službu, ktorá by ženám umožnila požičať si šaty na určitú udalosť. Namiesto platenia plnej ceny by sa šaty doručili zákazníčke, tá by ich istý čas nosila a potom by ich poslala naspäť. Šaty by tak neskončili po jednom použití odložené v skrini a mohli by opäť robiť radosť niekomu inému.

Jennifer Hyman (Rent the Runway)

Jennifer svoj nápad na podnikanie nezrealizovala hneď, nakoľko v tom čase pracovala na rôznych pozíciách – 2 práce súviseli práve so svadbami, ale chvíľu pracovala aj v jednej talent-management spoločnosti.

V roku 2007 Hyman nastúpila na Harvard Business School, kde sa spoznala s Jennifer Fleiss. Práve s ňou sa rozhodla premeniť odložený nápad na realitu. Spoločne založili požičovňu luxusných šiat a doplnkov, ktorej sa zatiaľ venovali iba ako vedľajšiemu projektu. „Keď si niečo nemusíte kupovať, umožňuje vám to vyskúšať viac nových vecí,“ povedala Hyman. „Rent the Runway dáva možnosť mať čokoľvek chcete a kedykoľvek chcete,“ či už ide o outfit na pracovný pohovor, párty alebo svadbu.

Dnes je trhová hodnota spoločnosti Rent the Runway vyššia ako 200 miliónov USD, zamestnáva približne 1800 ľudí a má milióny zákazničiek. V roku 2016 tržby firmy prekonali hranicu 100 miliónov dolárov. Jennifer Fleiss začiatkom roku 2017 zo spoločnosti odišla.

Cesta k úspechu Jenn Hyman rozhodne nebola jednoduchá. Ako hovorí, keď získavala peniaze na rozbeh spoločnosti, muži pre jej projekt nemali pochopenie. Tiež poukázala na sexuálne obťažovanie, s ktorým musela v technologickom priemysle bojovať.

Tu sú jej tri tipy, ktoré sa rozhodla venovať každému, kto buduje vlastnú firmu.

Testujte v menšej mierke

Aby si na začiatku overili, či má ich nápad potenciál, Hyman a Fleiss kúpili 100 šiat zo svojich vlastných peňazí. Pomocou nich zisťovali, či ich spolužiačky na Harvarde budú mať záujem o prenajímanie oblečenia. Okrem toho si všímala aj to, aké značky sa najviac požičiavajú a ako sa dá efektívne vyriešiť pranie a redistribúcia už použitých šiat.

Pokus sa stal absolútnym hitom. Hyman si to vysvetľuje takto: „Tento obchod je viac než len poskytovanie racionálnej a rozumnej voľby. Ukrýva v sebe aj prínos niečoho emocionálneho, vďaka čomu sa zákazníčky môžu cítiť krásne každý deň.“

Foto: Rent the Runway

Vždy sa oplatí pýtať sa

Zakladateľky Rent the Runway si nastavili vysoké ciele. Napísali priamo módnej návrhárke Diane von Furstenberg. „Nemali sme žiadny štruktúrovaný nápad. Zdokonaľovali sme ho za chodu,“ povedala Hyman.

Von Furstenberg odpísala a pozvala ich priamo do svojej kancelárie v New Yorku. Najprv dúfali, že budú môcť pracovať priamo s ňou, požičiavať jej módne kúsky. Návrhárka síce ponuku odmietla, ale Hyman a Fleiss získali obrovské množstvo vzácnych informácií. Napríklad od nej získali aj kontakty na ľudí, ktorí im v budúcnosti pomohli s podnikaním.

Nebojte sa kritiky

Hyman uvádza, že prechod jej projektu od start-upu k plnohodnotnej spoločnosti bol tým najnáročnejším obdobím jej života. Musela čeliť kritike zo strany svojich bývalých zamestnancov, ale aj magazínov. Postupný rozvoj spoločnosti ju postavil pred niekoľko náročných rozhodnutí, vrátane prepúšťania zamestnancov.

V tomto náročnom období sa jej však začalo ozývať aj veľa ľudí, ktorí jej ďakovali za to, čo robí a postavili sa za ňu v dobe, keď to najviac potrebovala. To jej dodalo odvahu a motiváciu na pokračovanie v budovaní úspešnej spoločnosti.

Hyman si nemyslí, že to bola posledná vlna kritiky a ďalšia už nepríde. Práve naopak, hovorí, že „keď príde znovu, už na ňu nebude mať taký dopad.“

Zdroj: cnbc.com

Komentáre