7 spôsobov, ako efektívne čítať reč tela

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Čítanie reči tela je spojené s pozorovaním a interpretáciou neverbálnych podnetov, ktoré sú vyjadrené gestami, mimikou, držaním tela a iným fyzickým správaním. Reč tela poskytuje úžasné množstvo informácií o tom, čo si ostatní ľudia skutočne myslia, teda pokiaľ viete, kde tieto znaky hľadať.

Už teraz zachytávame viac podnetov reči tela, ako si možno uvedomujeme. Výskum University of California ukázal, že iba 7 % komunikácie je založených na skutočných slovách, ktoré hovoríme. Pokiaľ ide o zvyšok, 38 % pochádza z tónu hlasu a zvyšných 55 % vyplýva z reči tela.

Nižšie je opísaných niekoľko efektívnych spôsobov, ako porozumieť neverbálnej komunikácii.

Prekrížené ruky a nohy

Prekrížené ruky a nohy signalizujú odpor. Ide o fyzické bariéry, ktoré naznačujú, že druhá osoba nie je otvorená tomu, čo hovoríte. Aj keď sa títo ľudia usmievajú a vedú príjemný rozhovor, reč ich tela hovorí o niečom inom.

Skutočný úsmev spojený s očami

Keď príde rad na úsmev, ústa môžu klamať, ale oči nie. Ozajstné úsmevy menia tvar očí, zvlňujú pokožku a vytvárajú okolo očí vrásky. Ľudia sa často usmievajú, aby zakryli to, čo si skutočne myslia a cítia, takže keď budete nabudúce chcieť vedieť, či je niečí úsmev skutočný, hľadajte vrásky v kútikoch ich očí. Ak tam nie sú, potom ten úsmev niečo skrýva.

Kopírovanie reči tela je dobrá vec

Stalo sa vám niekedy, že ste boli s niekým na stretnutí a všimli ste si, že zakaždým, keď si prekrížite nohy, urobí to isté? Alebo možno pri rozprávaní nakláňa hlavu rovnakým spôsobom ako vy? To všetko je dobrým znamením.

Zrkadlenie reči tela je niečo, čo robíme nevedome, keď cítime puto s druhou osobou. Je to znak toho, že konverzácia prebieha dobre a že druhá strana vníma našu správu. Tieto znalosti môžu byť užitočné najmä pri vyjednávaní, pretože vám prezradia, čo si ten druhý skutočne o dohode myslí.

Oči, ktoré klamú

Väčšina z nás pravdepodobne mnohokrát počula vetu: “Pozri sa mi do očí, keď so mnou hovoríš!” Naši rodičia vychádzali z predpokladu, že je ťažké udržať očný kontakt, keď niekomu klamete, a mali do istej miery pravdu. Je však všeobecne známe, že ľudia často zámerne udržia očný kontakt v snahe zakryť skutočnosť, že klamú. Problém je, že väčšina z nich sa prekompenzuje a udržiava očný kontakt do tej miery, že sa cíti nepríjemne.

Zovretá čeľusť signalizuje stres

Zovretá čeľusť, stiahnutý krk alebo zvraštené obočie, to všetko sú príznaky stresu. Bez ohľadu na to, čo osoba hovorí, sú to známky značného nepohodlia. Kľúčom v komunikácii je zistiť nesúlad medzi tým, čo osoba hovorí, a tým, čo vám signalizuje jej napätá reč tela.

Prehnané prikyvovanie signalizuje úzkosť zo súhlasu

Keď niekomu niečo hovoríte a on prehnane prikyvuje, znamená to, že má obavy z toho, čo si o ňom myslíte, alebo že pochybujete o jeho schopnosti riadiť sa vašimi pokynmi.

Zdvihnuté obočie signalizuje nepohodlie

Existujú tri hlavné emócie, ktoré spôsobujú, že nadvihneme naše obočie: prekvapenie, obavy a strach. Skúste zdvihnúť obočie, keď vediete uvoľnený neformálny rozhovor s priateľom. Je to ťažké, však?

Zdroje: inc.com

Komentáre