Ako myslieť tak, aby ste dosiahli všetko, čo chcete?

Možno to poznáš aj ty: čítaš si nejaký príbeh o úspešnom človeku a v tom ti hlavou preblysne: veď má rovnaký vek ako ja, alebo je dokonca ešte mladší.

Dokonca to nemusí byť ani známy podnikateľ či športovec, ale napríklad spolužiak zo školy. V školských laviciach bol z neho nenápadný chlapec a dnes má všetko to, po čom si ty celý život túžil. Úspech, rodinu, priateľov.

V tej chvíli sa ti v hlave vynorí množstvo otáznikov.

  • Čo som spravil zle?
  • Pracoval som dostatočne intenzívne?
  • Mal som dobré nápady?
  • Čím sa líšia ľudia, ktorí prosperujú a dosiahnu všetko, čo chcú?
  • V čom sú iní, ako tí s prázdnymi vreckami bez splnených snov a želaní?

Základom všetkého sú myšlienky, ktoré určujú, či uspeješ alebo neuspeješ. Spomeň si na situáciu, kedy si musel zabezpečiť veci tak, aby všetko dokonale fungovalo. V hlave si si vytvoril núdzový plán pre prípad, ak niečo zlyhá. Tento plán ale v skutočnosti zvýšil šancu, že sa tak naozaj aj stane.

Všetku pozornosť si totiž upriamil na to, čo nechceš a zabudol si pritom myslieť na želaný výsledok.

„Ak premýšľame o tom, čo nechceme, je veľká pravdepodobnosť, že sa to stane.“

Spolu s vedomými myšlienkami však netreba zabúdať ani na tie podvedomé. Predstavujú všetky naše obavy a frustrácie, ktoré si nechceme, alebo určitým spôsobom nedokážeme vedome pripustiť. Vo väčšine prípadov negatívne, podvedomé myšlienky vyústia do ďalších, iných nepríjemných situácií.

Často je hlavnou príčinou nedostatočná kontrola vnútorných myšlienok, ktorá pramení už z ranných návykov v detstve.  Sme jednoducho presvedčení, že akákoľvek malá zmena nášho myslenia je výsledkom dlhodobej snahy a tvrdej práce.

Niektoré myšlienky vzbudzujú množstvo pochybností. V okamihu, keď sa chystáme urobiť určitý krok, nevedome v myšlienkach hľadáme dôvody prečo ho neurobiť.

Ako  teda prekonať tieto obmedzenia a prevziať kontrolu nad svojimi myšlienkami?

Jediným spôsobom je prevziať zodpovednosť za všetko čo robíte, či už je to dobré, zlé, škaredé, alebo pekné.

Buďte hrdí na výsledky svojej práce a neustále sa vracajte k myšlienkam, ktoré tento výsledok ovplyvnili. Vzťah medzi následkami a našimi myšlienkami je síce ťažko viditeľný, avšak nie neviditeľný.

Na prvý pohľad sa ti môže zdať táto intelektuálna teória nepochopiteľná a sci-fi.  Pamätaj však, že teória neznamená nič, pokiaľ ju neuplatníš v praxi.

Pomôcť ti v tom môžu nasledujúce kroky:

1. Všetko je v tvojich rukách – v tejto chvíli preberáš zodpovednosť za všetko, čo sa stane. Vrátil si sa naspäť na sedadlo vodiča a je len na tebe, aký smer si ďalej zvolíš.

2. Citlivo si vyberaj jednotlivé myšlienky – dávaj si pozor na svoje myšlienky, keďže myšlienka sa dokáže prejaviť iba vtedy, ak nie je napadnutá ďalšou, protichodnou myšlienkou. Zbav sa myšlienok, ktoré ti neslúžia a ťahajú ťa nadol.

3. Nezabúdaj na silu myšlienok – pamätaj, že to, čo máš v mysli, je zároveň aj to, čo v skutočnosti vytváraš. Mysli na to, čo chceš a ver, že to dokážeš dosiahnuť.

Ak sa budeš držať predchádzajúcich rád, nielenže si dokážeš splniť stanovené ciele, ale staneš sa produktívnejším a voľnejším. Dokážeš ovládať svoju myseľ a bojovať s pochybnosťami.

Skús to a uvidíš, ako sa tvoj život zmení.

Komentáre