Pomáha miliardárom a pomôže aj tebe: Meditácia a jej 10 účinkov

Usadiť so do pokojnej polohy, stíšiť sa a plne sa sústrediť na svoj dych. Presne o tom je meditácia.

Ak si sa doteraz tejto činnosti nevenoval, nemáš sa čoho báť. Zvládneš to aj ty. Môžeš si pri tom pustiť meditačnú hudbu a zapáliť vonnú sviečku. Dokonca nemusíš ani sedieť s prekríženými nohami, pokojne si môžeš ľahnúť. Hlavné je nájsť si polohu, ktorá je pre teba tá najpríjemnejšia.

Cieľom meditácie je odpútať sa od myšlienok, pocitov, predsudkov, túžob. Jednoducho sa oslobodíš od myslenia a naučíš sa ovládať svoju pozornosť.

Meditácii sa pravidelne venujú úspešní podnikatelia a manažéri. Meditujú aj miliardári Ray Dalio, Richard Branson či Oprah Winfrey.

Nižšie je 10 oblastí, v ktorých ti meditácia zlepší život:

1. Zníženie stresuštúdia aplikovaná na 3500 dospelých ľuďoch potvrdila, že meditácia vedie k zníženiu stresu. Amygdala – oblasť nášho mozgu, ktorá reaguje na stres, sa meditáciou stáva pokojnejšou.

2. Zvýšenie pozornosti – pravidelnou meditáciou sa tvoja myseľ naučí ignorovať rôzne rozptýlenia. Dokážeš svoju pozornosť nasmerovať presne tam, kam potrebuješ.

3. Lepší spánok – meditácia upokojí tvoje telo, myseľ a dostane ťa do pokojného stavu, čo vedie aj ku kvalitnejšiemu spánku. Táto štúdia dokázala, že účastníci, ktorí meditovali, nielenže zaspali skôr, ale spali dlhšie než tí, ktorí sa meditácii nevenovali.

4. Rast kreativity – keď sa tvoja myseľ oslobodí od zbytočných myšlienok a pocitov, vytvorí sa dostatočný priestor pre nové nápady a riešenia. Tvoja odľahčená myseľ sa tak stane tvorivejšou.

5. Zlepšenie sebapoznania – niektoré formy meditácie pomáhajú pochopiť samého seba, čo človeku umožní rozvíjať sa do lepšieho JA. Je to taká vnútorná inventúra. Zistíme, akých úžasných vecí je naše telo schopné dosiahnuť, ako sa momentálne cítime a čo vieme spraviť preto, aby sme napravili všetky problémy, ktoré zaťažujú naše vnútro.

6. Pomáha bojovať proti závislostiam – duševná disciplína, ktorú dokážeš získať prostredníctvom meditácie, ti prinesie väčšiu sebakontrolu.

Meditácia posilňuje silu vôle a vďaka nej dokážeš s väčšou mierou ovládať svoje emócie. Jedna štúdia, ktorej sa zúčastnilo 19 alkoholikov potvrdila, že vďaka meditácii títo ľudia dokázali lepšie bojovať so svojou závislosťou.

7. Lepšia pamäť – výskumy potvrdili, že meditácia zlepšuje našu schopnosť ukladať a konsolidovať nové informácie.

8. Posilnenie imunity – odbúranie stresu vedie k lepšej imunite. Pokiaľ je človek neustále vystavený stresu, má to nepriaznivé účinky aj na jeho imunitný systém.

9. Pomáha kontrolovať bolesť – vnímanie bolesti súvisí s našim stavom mysle a pokiaľ sme v strese, bolesť vnímame oveľa viac. Ľudia, ktorí pravidelne meditujú, vykazujú menšiu citlivosť na bolesť.

10. Znižuje pravdepodobnosť depresie –belgická štúdia z roku 2013 preukázala, že meditácia vedie k zníženiu symptómov spojených s depresiou a taktiež pomáha chrániť pred budúcimi príznakmi depresie.

Komentáre