Najbohatší ľudia v Afrike: na prvej priečke sa stabilne drží cementový magnát

Najbohatší človek Afriky Aliko Dangot
Najbohatší človek Afriky - Aliko Dangote (Foto:Flickr)

Ako informuje magazín Forbes, celková odhadovaná hodnota bohatstva 19 najbohatších ľudí Afriky za posledných 12 mesiacov klesla z 84,9 mld. dolárov na 81,5 mld. dolárov. Majetok týchto miliardárov sa znížil v súlade s poklesom akcií po celom svete, pričom akciový index S&P All Africa klesol v prvých deviatich mesiacoch roku 2022 o viac ako 20 %.

Je známe, že africkí miliardári patria k „najchudobnejším miliardárom“ na svete a iba dvaja z nich sa môžu pochváliť majetkom s hodnotou vyššou ako 10 mld. dolárov. Prvú priečku už 11-krát za sebou obsadzuje cementový magnát Aliko Dangote (na úvodnej snímke).

Pozrite si aktuálny rebríček najbohatších ľudí v Afrike.

Aliko Dangote (13,5 mld. USD)

Najbohatším človekom Afriky je predseda spoločnosti Dangote Cement, Aliko Dangote. Podnik, ktorý začal budovať pred viac ako tromi desaťročiami, je dnes najväčším producentom cementu na kontinente a patrí medzi najväčších zamestnávateľom v súkromnom sektore. Je tiež filantropom – jeho nadácia Dangote’s Foundation spolupracuje aj s nadáciou Billa a Melindy Gatesových.

dodávka cementu

Johann Rupert (10,7 mld. USD)

Juhoafrický miliardár Johann Rupert je predsedom švajčiarskej firmy s luxusným tovarom Richemont, pod ktorý spadajú aj slávne značky Cartier a Montblanc. Je tiež predsedom investičného holdingu Remgro so sídlom v Južnej Afrike, ktorý ma aktivity v bankovníctve či zdravotníckych službách.

Nicky Oppenheimer (8,4 mld. USD)

Na treťom mieste je dedič podielu v najväčšom svetovom producentovi diamantov DeBeers. V roku 2012 predal 40 %-ný podiel v DeBeers banskej skupine Anglo American za 5,1 mld. dolárov. V roku 2014 založil spoločnosť Fireblade Aviation, ktorá prevádzkuje charterové lety.

Abdulsamad Rabiu (7,6 mld. USD)

Štvrtým najbohatším človekom Afriky je zakladateľ nigérijského konglomerátu BUA Group, ktorý sa zaoberá produkciou cementu, nehnuteľnosťami a tiež rafináciou cukru. Hodnota jeho majetku sa v posledných rokoch výrazne zvyšuje – kým v roku 2015 to bola 1 mld. USD, dnes je to takmer 8-násobok.

Nassef Sawiris (7,3 mld. USD)

Prvú päťku najbohatších Afričanov uzatvára Nassef Sawiris, investor a potomok najbohatšej egyptskej rodiny. Jeho najcennejším aktívom je takmer 6 %-ný podiel v známej spoločnosti Adidas. Je tiež členom dozornej rady tejto firmy. Sawiris sa spojil s americkým obchodníkom Wesom Edenson a kúpil známy futbalový klub Aston Villa.

Celý rebríček TOP 10 najbohatších ľudí Afriky si môžete pozrieť nižšie:

  1. Aliko Dangote (13,5 miliardy dolárov)
  2. Johann Rupert (10,7 miliardy dolárov)
  3. Nicky Oppenheimer (8,4 miliardy dolárov)
  4. Abdulsamad Rabiu (7,6 miliardy dolárov)
  5. Nassef Sawiris (7,3 miliardy dolárov)
  6. Mike Adenuga (6,3 miliardy dolárov)
  7. Issad Rebrab (4,6 miliardy dolárov)
  8. Naguib Sawiris (3,3 miliardy dolárov)
  9. Patrice Motsepe (3,2 miliardy dolárov)
  10. Mohamed Mansour (2,9 miliardy dolárov)
Komentáre