Chcete viac ušetriť? Vyskúšajte týchto 5 mentálnych trikov

šetrenie peňazí

Azda pre každého z nás je peniaze ľahšie míňať ako šetriť. Obzvlášť v dnešnej dobe, kedy dokážeme nakúpiť z pohodlia domova doslova čokoľvek a to na pár klikov. Ak patríte medzi tých, ktorí ľahko podľahnú impulzívnym nákupom a nedarí sa im viac ušetriť, potom sa neváhajte inšpirovať nasledovnými bodmi. Ide o 5 mentálnych trikov, ktorými „oklamete“ svoj mozog a vyhnete sa zbytočným výdavkom.

Premýšľajte o nákupoch v odpracovaných hodinách

Skúste svoje nákupy merať v odpracovaných hodinách a nie v eurách. Keď si nákup nejakej položky premietnete v podobe vášho úsilia a času, lepšie si uvedomíte, či danú vec skutočne potrebujete, alebo je to len rozmar.

Aby ste tento trik mohli aplikovať, potrebujete vedieť, koľko zarábate v prepočte na jednu hodinu. Povedzme, že za hodinu zarobíte 12 € a máte chuť kúpiť si sveter za 120 €, čo vychádza na 10 hodín práce. Boli by ste ochotní stráviť v práci o 10 hodín viac, aby ste si tento sveter kúpili?

Automatizujte svoje úspory

Tento prístup je založený na myšlienke „zíde z očí, zíde z mysle“. Pokiaľ viete, že vám na účet chodí výplata 15. deň v mesiaci, nastavte si o deň neskôr automatický prevod na sporiaci účet. Týmto prístupom si vytvoríte sporiaci návyk bez toho, než by ste o tom vôbec premýšľali. Po niekoľkých rokoch budete prekvapení, akú čiastku sa vám z týchto pravidelných zrážok podarilo ušetriť.

Pred veľkým nákupom počkajte 24 hodín

Často podliehate tzv. impulzívnym nákupom? Ak áno, začnite aplikovať toto pravidlo. Tým, že si urobíte prestávku, dokážete si oveľa lepšie premyslieť, či daný nákup naozaj stojí za to. Máte v pláne kúpiť nový televízor za 1500€? Vyspite sa na to a pouvažujte, či ho naozaj potrebujete. Obzvlášť dobre tento prístup funguje pri online nakupovaní. Budete prekvapení, koľko toho odstránite z košíka v e-shope, keď sa k nemu vrátite na druhý deň.

Keď sa dá, plaťte v hotovosti

Vedci zistili, že fyzické odovzdanie peňazí a sledovanie toho, ako tieto peniazu miznú, je pre náš mozog nepríjemné, až bolestivé. Na druhej strane, keď niečo platíme kartou, vnímame to menej reálne ako hotovosť. Preto je také jednoduché vytiahnuť kartu a bezmyšlienkovite ju priložiť k terminálu. To znamená, že aj platenie v hotovosti vám môže pomôcť vyhnúť sa zbytočným výdavkom a viac ušetriť.

peniaze euro

Naplánujte si dni bez výdavkov

Naplánujte si v mesiaci tzv. “dni bez útrat”. Môže to byť napr. každá streda, prípadne si zvoľte pomalšie tempo, ktoré je pre vás udržateľné (napr. na začiatok len jeden deň v mesiaci). Keď príde váš deň bez výdavkov, spomeniete si, že ste uzavreli zmluvu sami so sebou a vyhnete sa zbytočným nákupom. Toto malé, ale silné meranie zodpovednosti vám môže pomôcť eliminovať spúšťače výdavkov.

Komentáre