Cukrový kráľ Ázie: Miliardár Robert Kuok oslávil 100 rokov

Robert Kuok
Robert Kuok (scmp.com)

Robert Kuok, obchodný magnát, ktorý sa narodil v Malajzii, tento týždeň oslávil svoje 100. narodeniny. Kuok patrí k významnej skupine ázijských podnikateľov, ktorých podniky rástli súbežne s novými nezávislými národmi. K stým narodeninám mu prišiel zablahoželať aj jeho priateľ, najbohatší muž Hongkongu Li Ka-shing spolu so synom Victorom Li Tzar-kuoiom.

Začínal s ryžou

Kuok sa narodil v roku 1923 v Johore a bol najmladším z troch synov. Podnikanie prvýkrát okúsil počas japonskej okupácie Malajzie. Keď v roku 1948 zomrel jeho otec, Kuok spolu so svojimi súrodencami prevzali rodinný podnik na distribúciu ryže a vytvorili spoločnosť Kuok Brothers. Kuokovci následne využili koniec britskej nadvlády v Malajzii a postupne ovládli trh v niekoľkých odvetviach. Ich prvý veľký zlom nastal v cukrovarníckom biznise. Kuok za pomoci japonských partnerov postavil prvý cukrovar v Malajzii a začal s touto komoditou obchodovať po celom svete. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku „cukrový kráľ Ázie.“

Okrem toho rozpoznal potenciál palmového oleja a značne investoval do tohto odvetvia, od rafinérii až po plantáže. V roku 1971 založil v Singapure medzinárodne známy reťazec hotelov Shangri-La. Dnes jeho impérium zahŕňa široké spektrum podnikov, od logistiky, hotelov, nehnuteľností až po komodity a médiá.

Čestný obchodník

Počas svojej kariéry si Kuok udržal povesť čestného obchodníka. Je uznávaný aj za svoje filantropické úsilie vrátane podpory vzdelávacích a zdravotníckych iniciatív v Malajzii a ďalších krajinách.

Jeho úspech sa často pripisuje silnej pracovnej morálke, čestnému jednaniu a zameraniu na detaily. Podľa magazínu Forbes je Kuok najbohatším mužom Malajzie s odhadovanou hodnotou majetku 10,4 miliardy dolárov.

Komentáre