6 rád, ako sa stať lepším poslucháčom

Rozhovor

Vedeli ste, že ľudia sa dokážu na niečo sústrediť v priemere 8 sekúnd? Potom sa ich pozornosť vytráca. To je naozaj málo, však? Určite sa aj vám stalo, že ste niekoho počúvali a zrazu ste sa pristihli pri tom, ako pozeráte do telefónu. Pri počúvaní nás rozptyľuje nielen naša myseľ, ale aj spomínané elektronické zariadenia. Žijeme totiž v dobe, kedy je pomerne náročné naplno sa koncentrovať na prítomný okamih.

Či už ide o rozhovor s kolegom z práce alebo s niekým z našej rodiny, keď nám druhá strana niečo hovorí, mali by sme jej venovať pozornosť. Navyše, je dôležité byť otvorený novým informáciám. Ako sa dá zbaviť zlozvykov, ktoré nám často bránia pri počúvaní? Vyskúšajte tieto tipy a staňte sa lepším poslucháčom.

Počúvajte, aby ste sa niečo dozvedeli, nie iba preto, že to je slušné

Veľakrát počúvame len z určitej solidárnosti voči druhej strane, čo nie je práve ten najlepší prístup. Je síce dobré, ak počúvate, ale nech je vaším zámerom dozvedieť sa, čo druhá strana hovorí. Pretože skutočný dialóg nie je o predstieraní, že počúvame.

Utíšte hlas vo svojej hlave

Aj keď v určitých situáciách môže byť náročnejšie sústrediť sa a naozaj počúvať, skúste ešte predtým spraviť jednu vec: vypnite hlas vo svojej hlave, ktorý vám našepkáva, čo večer uvariť alebo čo budete robiť cez víkend. V skratke – upokojte svoje myšlienky a skutočne počúvajte, čo sa vám niekto snaží povedať.

Nezabudnite sa pýtať

Kladenie otázok je azda ten najjednoduchší spôsob, ako sa môžete zlepšiť v počúvaní. Keď položíte otázku k tomu, čo bolo povedané, druhú stranu to utvrdí v tom, že naozaj počúvate. Navyše, v súčasnosti sa svet čoraz viac polarizuje a schopnosť počúvať slúži aj na to, aby ste predišli zbytočným konfliktom na akejkoľvek úrovni. Pýtanie sa otázok a aktívne počúvanie je základom aj pre kritické myslenie.

rozhovor

Sledujte váš pomer rozprávania a počúvania

Tento pomer by mal byť 2:1 v prospech počúvania. Ak si napríklad robíte počas pracovných stretnutí poznámky, môže vám to pomôcť usledovať túto mieru. Môžete to spraviť tak, že si napíšete mená všetkých prítomných a budete si robiť čiarky podľa toho, kto rozpráva.

Po rozhovore si môžete spätne zhrnúť, čo ste počuli

Po rozhovore sa väčšinou už naša myseľ rozbieha iným smerom, ale skúste sa k nemu ešte na 2-3 minúty vrátiť a spýtajte sa samých seba, či ste napríklad súhlasili s tým, čo druhý hovorí alebo aké emócie vo vás tento rozhovor zanechal. Prípadne, ešte počas rozhovoru občas spomeňte myšlienku druhej strany, aby ste si ju viac upevnili v pamäti.

Počas rozhovoru nikoho neprerušujte

Snáď to najdôležitejšie pravidlo – už ako malých nás učili, že nemáme skákať do reči a je to naozaj tak. Jednak je to neslušné a taktiež kvôli tomu môže druhá strana veľmi rýchlo stratiť niť. Hoci sa každý z nás potrebuje sústrediť v prvom rade na seba, nezabudnite taktiež počúvať. Bude to prospešné pre všetky strany.

Spracované podľa fastcompany.com

Komentáre