14 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť, ak chcete uspieť

Chcete dosiahnuť svoje ciele, no napriek snahe sa vám to stále nedarí? Možno robíte niektoré z týchto vecí, ktoré vám bránia v tom, aby ste to dotiahli do úspešného konca. Ak sa neustále sťažujete, podceňujete a vyčkávate na ideálny čas, potom je čas na zmenu.

Odstráňte zo svojho života týchto 14 vecí a vykročte úspechu naproti.

Mrhanie časom

V prípade, že máte 10 minút voľného čau, čo s ním urobíte? Väčšina ľudí ho využije na krátky oddych, no nie vždy to musí byť najlepšia možnosť. Ak si zoberiete, že každý deň takto premrháte päťkrát 10 minút, za mesiac je to 1500 minút, čo je viac ako jeden celý deň.

Výborným riešením je pri sebe nosiť knihu. Vždy, keď sa vám naskytne možnosť, aj keby to mali byť iba 3 minúty, prečítajte aspoň jednu stranu. Týmto spôsobom zvládnete prečítať viac než kedykoľvek predtým.

Rozhadzovanie peňazí

Množstvo ľudí si pri pohľade na jedno euro povie, že to je len minca, za ktorú nedokážu kúpiť nič hodnotné. Avšak tu nastáva rovnaký problém ako s časom. Ak si nedokážete ceniť 5 minút voľného času, veľmi rýchlo sa stane, že v živote premrháte hodiny.

Základom finančného úspechu je uvedomiť si, akú hodnotu majú peniaze a podľa toho sa k nim správať. Iba tak budete schopní ušetriť dostatočné množstvo peňazí na nákup vecí, na ktorých vám reálne záleží.

Podceňovanie sa

Práve tá myšlienka, ktorá sa vám snaží nahovoriť, že nejaká výzva je nad vaše sily, vás brzdí v ďalšom raste. Ak príde pracovná ponuka na veľký projekt, prvé, čo ľudí napadne je, či to zvládnu. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa tomu vyhnúť a nájsť niekoho, kto by sa na danú úlohu hodil viac. Práve toto odsúvanie problému vám bráni v pokroku.

Najčastejšie platí to, že keď výzvu začnete riešiť, stáva sa ľahšou ako pred začiatkom. To najťažšie je prinútiť sa začať, spraviť ten dôležitý prvý krok. Potom to už všetko postupne zvládnete.

Naháňanie sa za šťastím

Väčšina ľudí verí, že najprv niečo musia mať (peniaze, čas…), aby sa v konečnom dôsledku dopracovali ku šťastiu. V skutočnosti ale treba začať od seba. Najprv musíte zmeniť niečo vo svojom vnútri (nájsť radosť, vášeň…), následne až potom zistíte, čo vás robí šťastným. „Neexistuje žiadny spôsob, ako dosiahnuť šťastie – šťastie je cesta.“ (T. N. Hanh)

Sťažovanie sa

Je jednoduché rozprávať o tom, aké máte problémy a čo všetko vám v poslednej dobe nevyšlo. Ak by sme ale všetci hovorili iba o negatívnych udalostiach v našich životoch, svet by asi nebol príjemným miestom.

Zamerajte sa na to dobré vo vašom živote. Vďaka tomu budete problémy riešiť jednoduchšie a po negatívnom zážitku sa rýchlo sústredíte na to, čo vám prinesie radosť. Neustále sťažovanie sa vás nikam neposúva, práve naopak.

Škatuľkovanie svojho života

Všetci máme tendenciu rozdeľovať svoj život na jednotlivé oblasti alebo časti, ako je zdravie, vzťahy a práca. Problém nastáva, že ak sa niečo pokazí v jednej oblasti, ovplyvní to všetky ostatné. Od toho sa treba trochu odosobniť a naučiť sa všetko prepájať. Keď nebudete na prácu, rodinu a zdravie pozerať ako na jednotlivé bunky, ale začnete svoj život vnímať ako celok, začnete problémy riešiť jednoduchšie a a život si budete viac užívať.

Súťaženie s ostatnými

Prestaňte neustále súťažiť s konkurentmi. Snažte sa prekonávať samých seba, posúvať svoje limity a nie súperiť s ostatnými.

Snaha o predbehnutie konkurentov vašu spoločnosť iba zbytočne oberie o energiu a peniaze, čím sa nakoniec dostanete do problémov.

Snaha mať všetko

Niektorí ľudia si nedokážu ujasniť priority. Chcú sa venovať všetkému, ale výsledkom je, že nedosiahnu nič. Ak chcete venovať čas rodine, práci a vášmu zdraviu na rovnakej úrovni, nebudete to zvládať naraz. Vyberte si jednu alebo dve veci, na ktorých vám najviac záleží a zvyšok im prispôsobte.

Zabúdanie na to, odkiaľ ste prišli

Často sa stáva, že keď človek dosiahne veľký životný cieľ, teší sa z neho natoľko, že úplne zabudne, kde začínal. Zabúda tiež na ľudí, ktorí mu pomohli dostať sa tam, kde je teraz.

Nerobte túto chybu. Aj keď dosiahnete veľký úspech, vždy sa držte pri zemi a oceňte tých, ktorí pri vás vždy stáli. Môže sa veľmi rýchlo stať, že sa ocitnete na dne, ale títo ľudia tu už pre vás nebudú.

Čakanie na súhlas od ostatných

Pokiaľ sa vo všetkom budete spoliehať na ostatných, nikam sa v živote nedostanete. Neberte to tak, že žiadosť o názor niekoho iného je zlá vec, práve naopak. Avšak mnohí čakajú doslova na “povolenie” ľudí z ich okolia, čo určite nie je správny prístup k ceste za úspechom.

Ak niečo chcete urobiť, jednoducho to urobte a nedovoľte, aby vás názory iných odhovorili od vášho cieľa. V prípade chyby sa poučíte, v prípade výhry sa môžete tešiť z úspechu.

Zabúdanie na hlavný cieľ

Mnohí majú problém s tým, že sa zameriavajú na krátkodobé úspechy, v ktorých sa im darí. Avšak málokedy si spomenú na to, prečo to vlastne robia.

Najlepšou motiváciou je, ak svoj hlavný životný cieľ nosíte neustále v mysli. Iba tak budete schopní dať do jeho dosiahnutia čo najväčšie úsilie.

Podliehanie rozptýleniam

V dnešnej dobe je ľahké podľahnúť rozptýleniam, ktoré sú všade okolo nás. Sociálne siete, notifikácie na smartfónoch, prichádzajúci hovor na Skype…Všetko okolo nás je zamerané na odovzdávanie informácií, ktoré často nie sú vôbec potrebné. Vyhnite sa rozptýleniam a sústreďte sa na to, čo robíte. Ak chcete pracovať, pracujte, ak chcete oddychovať, relaxujte.

Hľadanie pochvaly a nie kritiky

Byť chválený je určite príjemné. Ale skúste sa zamyslieť nad tým, či vás neustále tľapkanie po pleci posunú niekam ďalej. Na ceste k úspechu vám oveľa viac pomôže odôvodnená kritika, ktorá vám ukáže na čom musíte najviac popracovať, aby ste mohli dosiahnuť svoj cieľ.

Vyčkávanie na dokonalú príležitosť

Veľa ľudí odkladá svoju prácu na neskôr, lebo čakajú na „správny moment.“ Problém je v tom, že dokonalá príležitosť a dokonalé podmienky nenastanú skoro nikdy. Neodkladajte svoju šancu na dosiahnutie úspechu iba preto, že aktuálna ponuka nie je dokonalá.

Komentáre