Gates bol mimoriadne produktívny. Toto je technika, ktorá mu priniesla veľký úspech

Písal sa rok 1975, keď mladý Bill Gates, študent Harvardskej univerzity, písal prvé riadky kódu, z ktorých neskôr vznikol softvér Microsoftu.

V ranných hodinách Gates niekedy zaspal na počítači. „Bol uprostred riadku kódu, keď sa postupne naklonil dopredu a jeho nos sa dotkol klávesnice,“ prezradil kedysi jeho bývalý spoločník Paul Allen. „Po jednej alebo dvoch hodinách otvoril oči, zamrkal na obrazovku a pokračoval tam, kde zostal – veľkolepý úspech koncentrácie.“

Profesor Cal Newport hovorí, že to bol perfektný príklad zručnosti „deep work“. Je to vlastne schopnosť ponoriť sa do práce bez akýchkoľvek rozptýlení. Podľa Newporta je práve táto technika dôvodom, prečo Gates už ako mladý študent dosiahol veľkolepý úspech.

Cal Newport sa štúdiu „hlbokého ponorenia do práce“ aktívne venuje a je tiež autorom knihy s rovnakým názvom „Deep Work“. Knihu v češtine nájdete tu.

Ako tvrdí, deep work je zručnosť, ktorá človeku umožní zvládnuť zložité úlohy v krátkom čase a dosiahnuť tým lepšie výsledky a vysokú produktivitu.

Stručne povedané, je to akási fáza SUPER VÝKONU a v dnešnom mimoriadne konkurenčnom prostredí poskytuje človeku obrovskú výhodu. Avšak v terajšej dobe stáleho internetového pripojenia sa plne na prácu dokáže sústrediť málo ľudí, pretože rozptýlenia sú všade – pípajú nám e-maily, zamestnávajú nás sociálne siete, kontrolujeme telefón, preklikávame na YouTube a podobne.

Nemusíte hneď zvoliť štýl Billa Gatesa, ktorý bol v noci zavretý v pracovni a do rána programoval. Stačí, ak si denne vytýčite hodinu a počas toho sa do práce ponoríte naplno bez vyrušení.

Žiadnych 15 minút na kávičku či skontrolovanie správ v Messengeri. Plná koncentrácia. Trénujte si túto zručnosť, pretože maximálna sústredenosť dokáže priniesť pozoruhodné výsledky.

Komentáre