Svet nepoháňa chamtivosť, ale závisť, hovorí miliardár Munger

miliardár Charlie Munger
miliardár Charlie Munger (YouTube)

Americký investor a miliardár Charlie Munger hovorí, že nikdy svoje bohatstvo neporovnával s inými ľuďmi. Jeho motiváciou skôr bolo dosiahnutie nezávislosti a robenie toho, čo ho v podnikaní a v živote baví.

Tento 98-ročný miliardár si želá, aby jeho príklad nasledovalo viac ľudí. „Svet nepoháňa chamtivosť, ale závisť,“ povedal Munger začiatkom roka na výročnom stretnutí denníka Daily Journal. Ako dodal, bez ohľadu na to, koľko peňazí niekto má, nikto iný bude mať vždy viac.

„Vo svojom živote som porazil závisť. Nikomu nezávidím,“ hovorí miliardár. „Je mi úplne jedno, čo má niekto iný. Ale niektorí ľudia sa idú z toho zblázniť,“ hovorí Munger.

Už v roku 2017 v jednom z rozhovorov uviedol, že sa v podnikaní vždy snaží vyhnúť pocitom „závisti a žiarlivosti“. „Tento druh myšlienok môže poškodiť vašu kariéru, pretože budete s väčšou pravdepodobnosťou robiť neobjektívne rozhodnutia, ktoré by mohli dopadnúť zle,“ dodal. Podľa neho je vyhýbanie sa závisti jedným z tajomstiev dlhého a šťastného života.

Ako hovorí, nedokáže pochopiť, prečo dnes ľudia nie sú spokojní s tým, čo majú, najmä v porovnaní s náročnými časmi, ktoré prežívali predošlé generácie. Ako dodáva, ľudia to považujú za samozrejmosť a jediné, čo ich trápi, je to, že niekto iný má viac ako oni a že to nie je fér.

Podľa magazínu Forbes sa hodnota majetku tohto investora odhaduje na 2,3 miliardy dolárov.

Zdroj: cnbc.com

Komentáre