Čo je zákon príťažlivosti?

zákon pritazlivosti

Pravdepodobne ste už o zákone príťažlivosti počuli a to najmä vďaka knihe „The Secret“ (Tajomstvo). Prípadne o tomto zákone hovorili celebrity ako Lady Gaga či Oprah Winfrey, ktoré ho nielen uznávajú, ale aj využívajú.

Čo je to zákon príťažlivosti?

Zákon príťažlivosti je univerzálny princíp, ktorý hovorí, že do svojho života pritiahneme to, čomu venujeme najviac pozornosti a najviac emócií. Inak povedané, čomukoľvek venujete energiu a pozornosť, to sa vám vráti. Keď sa zameriavate na pozitívne veci, automaticky si do života priťahujete viac pozitívnych vecí. Ak sa ale sústreďujete iba na to negatívne, priťahujete si do života viac negativity.

Keď sa sústredíme na to, čo nám v živote chýba, prípadne si opakujeme, ako nám bolo ublížené, posilňujeme tak postoj obete a cítime sa ešte horšie. Ako hovorí James Michael Nolan, licencovaný psychológ a tréner zákona príťažlivosti: „Energia, postoj, činy a emócie, ktoré človek vysiela do sveta, skôr priťahujú podobnú alebo rezonančnú energiu, postoje, činy, vibrácie a emócie.“

Tí, ktorí zákonu príťažlivosti veria a riadia sa ním, dobre vedia, že naše myšlienky majú veľkú silu a že pokiaľ sa na niečo naplno sústredíme, dokážeme si to pritiahnuť do života. „Všetci sme ako magnety, ktoré odrážajú a taktiež priťahujú to, čo držíme v myšlienkach,“ vysvetľuje koučka a spisovateľka Shannon Kaiser.

Zákon príťažlivosti si ale mnoho ľudí vysvetľuje neprávne a myslia si, že ak chcú milión na účte, drahé auto alebo skvelú kariéru, stačí na to iba myslieť. Zabúdajú, že musia podniknúť potrebné kroky, aby svoje ciele zmenili na realitu.

„Ak budem myslieť na milión eur a budem si ich predstavovať, vesmír mi ich pošle.“

Presne takto to nefunguje. V skutočnosti je to takto:

„Ak budem myslieť na to, že zarobím milión eur, uverím tomu a podniknem kroky, aby sa to stalo, vesmír mi pomôže nájsť spôsoby, ako tento cieľ dosiahnuť.“

Určite vidíte ten rozdiel. Zákon príťažlivosti totiž nie je založený iba na našich myšlienkach a emóciách, ale veľkú časť tvoria naše činy. Bez akcie to jednoducho nejde a pokiaľ nezdvihneme zadok a nepustíme sa do práce, výsledok sa nedostaví.

myslenie

Ako využívať zákon príťažlivosti?

Existuje viacero návodov, ako zákon príťažlivosti aplikovať. Každopádne, väčšinou sa v nich hovorí o týchto hlavných bodoch:

Túžba: Zamerajte sa na to, po čom túžite a čo chcete získať. Ak neviete, čo chcete, ľahko sa necháte rozptýliť inými myšlienkami a stratíte to z obzoru.

Vizualizácia: Predstavte si, aké by to bolo, keby ste dostali to, čo chcete. Keď si predstavíte, že ste dosiahli svoj cieľ, mozog v skutočnosti interpretuje túto vizualizáciu ako realitu a začína vytvárať nové nervové dráhy, aby túto realitu podporil. Vizualizáciu praktizuje aj veľa profesionálnych športovcov, ktorí vďaka nej posúvajú svoje schopnosti na vyššiu úroveň.

Afirmácie: Ide o vyhlásenia, ktorými potvrdzujete, že ste už získali to, čo sa k sebe snažíte pritiahnuť. Napr. vyhlásenie: „Zarábam 10.000 € mesačne.“ Vyslovujte to, ako by to už bola skutočnosť a prežite naplno emóciu, ktorú pri vyslovení afirmácie pociťujete. Pozitívne afirmácie sú účinným spôsobom, ako zmeniť svoje myslenie a podporiť pozitívne myšlienky.

Vďačnosť: Vďačnosť je kľúčom k tomu, aby zákon príťažlivosti fungoval. Keď budete vďační za to, čo máte a čo sa vám deje, bude sa vám lepšie žiť. Vďačnosť vedie k životu v hojnosti, zatiaľ čo sťažovanie vedie k životu v nedostatku.

Viera: aby ste zákon vďačnosti aktivovali, musíte skutočne veriť tomu, o čo ste žiadali. Veľa ľudí si prestavujú, že zarobia milión, no v skutočnosti tomu v srdci neveria. Keď tomu neuveríte, sabotujete svoj úspech už v mysli. Úspešní ľudia veria, že je to možné, preto podľa toho aj konajú. Nezabúdajte – jediný spôsob, ako svoje ciele zmeniť na realitu, je podniknúť kroky.

Celé to môžeme zhrnúť do jednej stručnej vety: Verte tomu, cíťte to a dovoľte, aby sa to prejavilo vo vašej realite.

Komentáre