Kto je katarský šejk, ktorý za Manchester United ponúka 4,5 miliardy libier?

šejk Jassim Bin Hamad Al Thani
Jassim Bin Hamad Al Thani (Foto: iloveqatar.net)

Americká rodina Glazerovcov v novembri minulého roka oznámila, že predáva slávny futbalový klub Manchester United. O 20-násobného majstra Premier League má podľa najnovších správ záujem aj diskrétny katarský šejk Jassim Bin Hamad Al Thani.

Kto je Jassim Bin Hamad Al Thani ?

Al Thani je nenápadným synom jedného z najbohatších mužov Perzského zálivu. Šejk, ktorý má niečo cez 40 rokov, si zachováva tradičnú diskrétnosť katarského establišmentu. Veď do piatkového večera, kedy v tlačovej správe oznámil oficiálnu ponuku za Manchester United, nemal ani záznam vo Wikipedii. Podľa denníka Daily Mail ponúka za klub z Old Traffordu 4,5 miliardy libier.

Šejk, ktorý je synom bývalého katarského premiéra, je dlhoročným predsedom banky Qatar Islamic Bank (QIB), ku ktorej sa pripojil už ako 20-ročný. Vzdelanie získal na elitnej britskej vojenskej akadémii Sandhurst. QIB drží aktíva v hodnote 50 miliárd dolárov a v minulom roku dosiahla čistý zisk viac ako 1 mld. USD.

Jeho otcom je šejk Hamad, ktorý bol v rokoch 2007 až 2013 predsedom vlády. Založil tiež investičný fond, ktorý financoval nákup futbalového klubu Paris Saint-Germain a viacero nehnuteľností v Londýne. Hamad, známy nadšenec futbalu, postupne vybudoval vlastné obchodné impérium, ktoré z neho spravilo miliardára.

Al Thani, ktorý je údajne dlhoročným fanúšikom Manchestru United, chce klubu vrátiť jeho bývalú slávu a to nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Investovať chce do futbalového tímu, tréningového centra, štadióna, širšej infraštruktúry a taktiež do komunity fanúšikov, ktorá klub podporuje.

Záujemcov o klub je viac

Termín na predloženie ponúk sa skončil minulý piatok. Záujem o klub má aj spoločnosť INEOS, za ktorou stojí britský miliardár Jim Ratcliff. Ten podľa informácií Daily Mail ponúkol čiastku 4 miliardy libier. S ponukou na poslednú chvíľu údajne prišiel aj hedžový fond Elliott, ktorý vedie investor Paul Singer.

Záujemcovia dostanú v ďalšej fáze prístup ku kľúčovým údajom o financiách klubu, a to ešte pred možným predložením formálnej ponuky. O predaj sa stará banka Raine Group, ktorá oficiálne ponuky vyhodnotí z hľadiska ceny, dôveryhodnosti a financovania. Ako uvádza Daily Mail, neočakáva sa, že klub potvrdí počet ponúk ani ich hodnotu, čiastočne preto, že pravidlá newyorskej burzy to nevyžadujú.

Aká je hodnota klubu?

Na základe piatkovej ceny akcií klubu na newyorskej burze sa Manchester United oceňuje na 3,6 miliardy libier. Z posledného finančného výkazu ale vyplýva, že klub má čistý dlh £514,9 milióna. Veľkú investíciu potrebuje aj štadión Old Trafford.

Rodina Glazerovcov, ktorá klub vlastní, údajne požaduje 6 miliárd libier, hoci za reálnejších sa považuje £5 miliárd.

Graf: Vývoj akcií Manchestru United (MANU) za posledný rok

Zdroje: dailymail.co.uk; france24.com;

Komentáre