14 vecí, ktoré vám pomôžu zbohatnúť

Nečakajte, kým k vám príde šťastie, ale vezmite ho do vlastných rúk. Rozvíjajte svoje zručnosti tak, že dokážete prostredníctvom nich robiť veľké veci. Namiesto toho, aby ste si úspech iba želali, staňte sa človekom, ktorý ho bude priťahovať. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako na to:

Investujte minimálne 10 % svojho príjmu do seba

Ak chcete jednotlivé veci vykonávať skutočne dobre, musíte sa obklopiť ľuďmi, ktorí sú v danej oblasti profesionáli. Za každou dobre vykonanou prácou stojí kvalitný mentoring. Nebojte sa do neho investovať a pamätajte, že čím viac zaplatíte, tým viac dostanete.

Investujte minimálne 80% svojho voľného času do učenia

Vrátane mentorstva nezabúdajte ani na rôzne vzdelávacie programy, online kurzy a knihy, ktoré vám dodajú potrebnú motiváciu a pomôžu rozvinúť ďalšie zručnosti.

Vaša úroveň úspechu je priamo úmerná vašim investíciám. Investujte minimálne 80% svojho voľného času do vzdelávania.  Aj Benjamin Franklin hovorieval, že investícia do vedomostí prináša najvyššie úroky.

Nepracujte za peniaze, pracujte výmenou za skúsenosti a vedomosti

„Keď ste mladí, pracujte pre skúsenosti, nie pre peniaze. “- Robert Kiyosaki. Bohatí a šťastní ľudia sa učia, tí neúspešní a nešťastní pracujú za peniaze.

Keď venujete veľkú časť vášho času zlepšovaniu sa a rozvíjaniu nových zručností, uvidíte, že po určitej dobe sa vám to vráti niekoľkonásobne. Za svoju prácu si budete môcť vypýtať oveľa viac ako ktokoľvek iný, pretože nikto to nebude vedieť tak dobre, ako vy.

Využite vedomosti v praxi

Kľúčovým tajomstvom úspechu nie je prehnaná odbornosť či vzdelanosť, ale schopnosť uplatňovať všetky tieto vedomosti a informácie v praktických situáciách.

„Vedomosti sú bezcennými, pokiaľ ich neuplatníte v praxi. “ – Max Lukominskyi. Z online alebo printových médií sa môžete dozvedieť množstvo zaujímavých vecí. Tie sú vám však na nič, ak ich nevyužijete vo svoj prospech. Keď nebudete poznať hodnotu svojho času, nerozoznáte, ktoré vedomosti dokážete zúročiť a sú pre vás dôležité.

Investujte minimálne 10 % svojho príjmu do aktív, ktoré vám budú generovať ďalší príjem

Veľmi málo ľudí je skutočne bohatých. Myslia si, že keď majú vysoké príjmy, dosiahli bohatstvo, no nie je to tak. Nestačí mať iba vysoké príjmy, je tiež potrebné s nimi správne narábať a reinvestovať ich.

Vnímajte svoju firmu ako polovicu príjmovej rovnice, druhú polovicu by mal tvoriť investičný subjekt, ktorý zdvojnásobí vašej príjmy. Najlepší čas začať investovať nebol iba v minulosti, ale je aj teraz. Neseďte a začnite ešte dnes.

Ak budete dlhší čas a pravidelne investovať 10% zo svojho príjmu, vybudujete si finančnú slobodu, ktorá vám umožní prestať pracovať kedykoľvek budete chcieť. Vaše peniaze budú pracovať za vás.

O tom, ako dosiahnuť finančnú slobodu, píše v článku aj Dave Ramsey.

Snažte sa viac dávať ako prijímať

Mnohí ľudia sa zameriavajú iba na to, čo môžu od druhých ľudí získať. V skutočnosti je však oveľa uspokojivejšie dávať ako prijímať. Nielenže si tým zlepšujete vzťahy s ostatnými, ale stávate sa aj spokojnejšími a naplnenejšími. Ľudia vás budú milovať a dôverovať vám a vás to zároveň bude motivovať  a inšpirovať.

Ako raz dávno povedal známy motivačný spíker Zig Ziglar:  „Jediný spôsob, ako získať to, čo chcete, je pomôcť dostatočnému množstvu ľudí získať to, čo chcú oni.“

Nebojte sa otvorene priznať svoju závislosť na druhých ľuďoch

Spolu s primárnym cieľom dávať sa nebojte pomoc aj vyhľadať, predovšetkým od skúsených odborníkov. Každý z nás je svojim spôsobom závislý od druhých ľudí, či už si to priznáme, alebo nie. Schopnosť priznať si to je znak veľkej pokory, sily a múdrosti.

Keď dvaja ľudia neustále dávajú a prijímajú, ich vzťah rastie, rozširuje sa a upevňuje. Naopak, ak jedna osoba stále dáva a jedna iba prijíma, vzťah stagnuje, nerozvíja sa.

Vytvárajte strategické partnerstvá a nesnažte sa uniknúť konkurencii

Väčšina podnikateľov vníma ostatných ľudí skôr ako konkurentov než potencionálnych spolupracovníkov, avšak treba si uvedomiť, že spolupráca prinesie oveľa viac ako konkurovanie. Otvorte myseľ a uvedomte si, že v spojení s druhými dokážete oveľa viac.

Vytvárajte marketingové plány, v ktorých spojíte nielen svoje zručnosti a vedomosti, ale i zručnosti ďalších ľudí, ktorí môžu vaše podnikanie obohatiť o niečo nové. Nehľadajte transakčné, ale dlhodobé transformačné vzťahy, ktoré budú prospešné pre obe strany.

Nastavte si 10-násobne väčšie osobné ciele a postavte sa zoči-voči vašim obavám

Stanovením si vyšších cieľov budete nútení eliminovať všetky veci, ktoré vás rozptyľujú. Naopak, svoju pozornosť upriamite na aktívne myslenie pretavujúce sa do všetkých oblastí vášho života.

Keď budete premýšľať o tomto cieli, držte sa prirodzeného toku myšlienok, ktoré vás budú na vašej ceste za úspechom sprevádzať. Dosahovanie vyšších cieľov znamená prekonávanie limitov, či už v pracovnom, alebo osobnom živote.

Snažte sa byť dobrým v marketingu

Hlavným dôvodom, prečo nie sú mnohí ľudia úspešní je to, že zabúdajú, alebo sa obávajú efektívneho marketingu. Jednoducho sa viac zameriavajú na produkt, ako na jeho sprostredkovanie ďalším ľuďom.

Pamätajte, že môžete vlastniť aj to najdôležitejšie posolstvo sveta, ale ak ho nikomu nepoviete, nenadchnete ním aj ďalších ľudí a jeho potenciál sa vytratí.

Nezameriavajte sa na čas a úsilie, ale na výsledky

Zamýšľajte sa nad tým, ako môžete daný výsledok dosiahnuť efektívnejšie a rýchlejšie. Nezabúdajte na dôležitosť spánku a odpočinku, ktoré sú nevyhnutnými predpokladmi na dosahovanie výborných výsledkov.

Keď venujete dostatočný čas odpočinku a relaxácii, o to viac energie a zápalu si ušetríte pre prácu. V konečnom dôsledku budete pracovať efektívnejšie, kratší čas, avšak s vysokým nasadením/produktivitou.

Prispôsobte svoje pracovné prostredie situácii

Vykonávať niekoľko druhov rôznej práce na jednom mieste je neefektívne. Snažte sa postupne striedať miesta, na ktorých pracujete. Napríklad, ak sa chystáte napísať dôležitý report z firemnej porady, stiahnite sa do úzadia, kde vás nikto nebude vyrušovať.

Pri vymýšľaní kreatívnych nápadov a stratégií sa zas presuňte na miesta, ktoré vo vás podnecujú kreatívne myslenie, či už je to príroda alebo obľúbená kaviareň.

Určite si, čo pre vás znamená úspech a bohatstvo

Peniaze sú veľmi dôležité, no čo je ešte dôležitejšie, je čas. Peniaze sa dajú zarobiť kedykoľvek, no čas, ten už nikdy nevrátite.

Úspech a bohatstvo nie sú len o peniazoch, ale najmä o vašom osobnom „kapitále“, ktorý do jednotlivých oblastí vášho života vložíte. Sami si stanovte, čo považujete za skutočný úspech. Pomôžu vám v tom aj nasledujúce definície úspechu.

Založte si firmu, ktorá sa stane vašou značkou

Ako príklad si môžete uviesť spoločnosť Apple, ktorá nevysvetľuje zložité technické vlastnosti svojich produktov, ale prezentuje celkové poslanie a hodnoty firmy. Ak chcete zaujať, musíte mať jasne stanovené posolstvo, ktoré je typické pre vašu značku a zároveň vás odlišuje od konkurencie.

Podľa informácií inc.com

Komentáre