Chcete sa stať milionárom? Vytvorte si viacero zdrojov príjmu

V mojom poslednom zamestnaní som viedla nábor nových zamestnancov a často som robila pohovory s ľuďmi, ktorí prišli o prácu z týždňa na týždeň, píše finančná expertka Amanda Abella.

Práve v tomto čase som sa presvedčila o tom, že peniaze by mali prichádzať z rôznych zdrojov. Preto som si hľadala prácu ako nezávislý pracovník a popri tom som pracovala na svojom blogu v nádeji, že jedného dňa aj z neho získam peniaze.

Síce som si to vtedy neuvedomovala, ale došla som na niečo, čo vedia aj mnohí milionári: vždy treba mať viacero zdrojov príjmov.

Ako sa ukázalo, rôzne formy príjmov nie sú iba dobrá stratégia na prežitie v dnešnom svete. Ide o pomerne dobrú techniku budovania bohatstva.

Koľko zdrojov príjmov majú milionári?

Tom Corley, autor knihy Rich Habits, počas piatich rokov študoval návyky bohatých ľudí. Zistil, že toto sa vzťahuje na veľkú časť milionárov, ktorí sa sami pričinili o svoje bohatstvo:

  • 65% self-made milionárov má 3 zdroje príjmov
  • 45% self-made milionárov má 4 zdroje príjmov
  • 29% self-made milionárov má 5 a viac zdrojov príjmov

Zabezpečenie si niekoľkých zdrojov príjmu by sa dalo prirovnať k diverzifikácii portfólia investovaných peňazí. Jednoducho –  keď jeden zdroj zlyhá, ostatné vás nenechajú skrachovať.

A keď ani jeden z nich nemá tendenciu zlyhať? V tom prípade zarobíte veľké množstvo peňazí.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete aj vy spestriť svoje príjmy.

Ak ste zamestnaní, založte si podnik

Chcete vedieť, čo je ďalší zvyk milionárov? Väčšina z nich vlastní spoločnosti. Podľa štúdie z The Economist má približne polovica milionárov vlastné firmy.

Ak už nejaký podnik máte, výborne! Je to krok k miliónovému majetku.

Ak ešte nemáte, zvážte, ako by ste si nejaký mohli založiť. Zo začiatku sa vám to možno bude zdať ako marenie času a peňazí. No keď firmu naplno rozbehne, časom opustíte zamestnanie a začnete sa venovať len podnikaniu.

Nájdite a využite viacero zdrojov príjmu v rámci vášho podniku

Kedykoľvek na nejakej prednáške hovorí o viacerých zdrojoch príjmov, v obecenstve sa nájde niekoľko ľudí, ktorí sa začnú nechápavo prizerať.

„Myslíte tým niečo ako vlastniť dve a viac spoločností?“ pýtajú sa.

Áno, aj to by za určitých podmienok bolo riešením. Avšak pripravte sa na dve práce na plný úväzok.

Podľa mňa je oveľa jednoduchšie nájsť rôzne spôsoby zárobku v rámci jedného podniku.

Napríklad ja som bloggerka a spisovateľka. Som platená za tvorbu obsahu. Okrem toho však môžem predávať online kurzy o tom, ako sa stať plnohodnotným a úspešným spisovateľom.

Alebo na túto tému môžem napísať a uverejniť knihu na Amazone. Tiež môžem zarábať na spoluprácach so spoločnosťami, ktoré mi ponúknu produkty pre uľahčenie práce.

A je toho ešte viac! Môžem tiež poskytovať poradenstvo ohľadne financií. Alebo si zarábať prostredníctvom reklám na mojom blogu a podcaste. Alebo si založiť stránku, kde si študenti môžu kúpiť prístup k rôznym vzdelávacím materiálom o témach, ktorým sa celý život venujem.

Dôvod prečo hovorím, že toto je jednoduchšie je ten, že som si vyskúšala mať dva podniky. Skúsila som si v roku 2015 Etsy predaj na získanie ďalšieho zdroju financií.

Bolo to veľa práce a došlo mi, že ešte nie som s prvým podnikom v takom stave, aby som si mohla založiť ďalší.

Takže ja si môžem vytvoriť rôzne spôsoby zárobku len v mojom prvom podniku, kým sa vlastne nedostane do štádia, že sa bude udržiavať sám bez mojej pozornosti. Čo ma privádza k ďalšiemu bodu…

Budujte si pasívne príjmy

Pasívne zdroje príjmov sú také, ktoré vám generujú peniaze aj vtedy, keď im nevenujete čas. Je to niečo ako najvyšší a najpohodlnejší stupeň zarábania. Jednoducho povedané, príjem na autopilota.

Pre mňa je pasívnym príjmom všetko, čo som zarobila na predaji mojej knihy na Amazone. Avšak v roku 2016 som sa rozhodla, že to posuniem o krok ďalej. Podarilo sa mi to vďaka online kurzom a spoluprácam na mojom blogu. Tieto príjmy ešte nepokryli náklady na ich založenie, ale je vidieť, že prinášajú výrazne viac peňazí než v minulosti.

Internet dnes ponúka viacero možností, ako si vybudovať takýto typ príjmu. Ak chcete vedieť viac o tom, ako zarobiť na internete, môžete si prečítať tento článok.

Myšlienky na záver

Síce ešte nie som milionárka, ale jedného dňa snáď budem. Ak sa to stane, poďakujem sa iba jednej hlavnej veci – viacerým zdrojom finančných príjmov, ktoré som si postupne vybudovala.

Čo najprv začalo ako snaha o prežitie, sa postupne premenilo na techniku budovania bohatstva na desiatky rokov do budúcnosti.

Podľa informácií inc.com; Autorkou je finančná expertka Amanda Abella

O tom, ako si krok-za-krokom vytvoriť pasívny príjem na internete, píšeme aj v našej knihe. Stiahnuť si hu môžeš v PREMIUM klube. Pozri viac tu. 

Komentáre