4 známe zlyhania, z ktorých nakoniec vzišiel veľký úspech

Novinár Michael Grothaus uvádza, že počas jeho žurnalistickej kariéry bola téma neúspechu asi jedna z tých, ktoré najviac preberal s podnikateľmi a riaditeľmi rôznych spoločností. Je to niečo, čo každý z nich už aspoň raz v živote zažil. Väčšina z nich dokonca priznala, že by neboli ochotní investovať do človeka, ktorí ešte nezažil pád.

Neúspech je základom pre náš rozvoj. Práve vďaka nemu vieme, čomu sa v budúcnosti vyhnúť. Alebo ako hovorí Bill Gates: „Úspech je zákerný učiteľ. Presviedča šikovných ľudí o tom, že nemôžu urobiť chybu.“

Samozrejme, neúspech nie je žiadnou zábavou. Často trvá aj niekoľko rokov, kým sa dokážete pozrieť na svoje neúspešné obdobie a povedať si, že vás to veľa naučilo. Ak chcete konkrétne príklady situácií, kedy sa neúspech nakoniec obrátil na veľký úspech, nižšie nájdete hneď štyri.

Spoločnosť Rovio

Spoločnosť Rovio zaznamenala jeden z najväčších úspechov v oblasti hier. Jej hra Angry Birds sa od roku 2009, kedy bola vydaná, stala maskotom hier pre mobilné telefóny. Pri hrách to ale neskončilo, nakoľko sa Angry Birds postupne dostali aj do krátkych rozprávok, vlastného filmu, ale aj na obrovské množstvo produktov s tematikou tejto hry.

Možno si teraz myslíte, že táto spoločnosť mala iba veľké šťastie a hneď od svojho spustenia žne úspech za úspechom. To je však omyl.

V skutočnosti sa firma od svojho založenia (v roku 2003) až po vydanie prvej hry predierala mnohými neúspechmi. Pred Angry Birds v Rovio predstavili až 51 hier, ale žiadna z nich sa nestala hitom. Vďaka tomu, že sa vývojári nevzdali ani pri 50. pokuse, sa dnes spoločnosť môže pochváliť 400- členným tímom a ziskom až 300 miliónov dolárov za rok 2017.

Colonel Sanders

Colonel Harland David Sanders je výborným príkladom toho, že aj séria zlyhaní sa dá otočiť na veľkolepý úspech. Po celom svete ho preslávil jeho „Kentucky Fried Chicken“ recept, ktorý z neho spravil milionára. Zbohatol až ako 62-ročný, čo dokazuje, že na dosiahnutie svojich cieľov nie je nikdy neskoro.

Sanders si počas života prešiel mnohými zlyhaniami. Skúšal to ako právnik, ale aj ako predajca lámp, poistenia či pneumatík.

Ale čo je najzaujímavejšie, jeho recept na kura sa pokúsil predať viac ako 1000-krát. Podarilo sa to až na 1,010. pokus. Ak by sa vzdal po desiatich, alebo aj tisícich „NIE“ ktoré mu povedali, svet fast-foodu by dnes vyzeral úplne inak.

Viac o jeho príbehu sa dočítate tu.

Steve Jobs

Pokiaľ hovoríme o známych zlyhaniach, ktoré nakoniec prerástli do úspechu, určite nesmieme zabudnúť na Steva Jobsa, spoluzakladateľa spoločnosti Apple.

Avšak jeho príbeh je trochu odlišný, nakoľko Jobs najprv zažil obrovský úspech a potom ešte väčší neúspech.

V roku 1985 bol totiž donútený opustiť vlastnú spoločnosť Apple, no po jeho odchode to v Apple začalo ísť dolu z kopca. V roku 1997 prišiel obrat, keď sa Jobs do Apple vrátil a zachránil firmu pred blížiacim sa krachom.

Do roku 2011 sa mu podarilo dostať Apple na pozíciu najväčšej spoločnosti sveta. Len si skúste predstaviť, ako by dnes vyzeral svet technológií, ak by sa Jobs po odchode z Apple začal venovať niečomu inému a už by sa nikdy nevrátil.

Steve Jobs (Wikimedia)

Walt Disney

Spoločnosť Walt Disney je asi najznámejším menom vo svete kreslených rozprávok. Postavy ako Mickey Mouse alebo Káčer Donald sú obľúbené po celom svete. Disney okrem toho ovplyvňuje kultúru aj atrakciami ako Disneyland, nehovoriac o tom, že ich filmy výrazne obohatili vývoj pop-kultúry.

Ale všetko mohlo byť inak, ak by Walt Disney podľahol neúspechu, ktorý ho postretol v začiatkoch. V skorých 20. rokoch jeho života ho vyhodili z novín v Missouri, a to s odôvodnením, že „nie je dostatočne kreatívny.“

Disneyho to neodradilo a v roku 1921 si založil štúdio zamerané na tvorbu animovaných filmov. Do dvoch rokov skrachovalo. Našťastie ho nezastavila ani táto udalosť, takže sa rozhodol presunúť na západ do Hollywoodu a tam odznoval. Pozbieral niektoré zo svojich predošlých výtvorov a založil Disney Brothers Cartoon Studio.

Ako sám Walt Disney povedal v roku 1957: „Všetko nešťastie ktoré ma v živote stretlo, moje problémy a prekážky, ma posilnili… Možno si to neuvedomíte práve keď sa to stane, ale kopanec do zubov môže byť to najlepšie, čo vám svet vie dať.“

Walt Disney (Encyclopædia Britannica, Inc.)
Komentáre