Prečo sú bohatí bohatými: Analýza milionárov prináša 8 prekvapivých faktov

muž v obleku

Na to, aby ste sa stali bohatými, nemusíte byť slávnym hercom, profesionálnym športovcom alebo riaditeľom veľkej korporácie. Pravdou je, že nepotrebujete špeciálny talent. V skutočnosti je to o vybudovaní a zároveň udržaní tých správnych návykov.

Thomas Corley je známy tým, že 5 rokov života strávil analýzou milionárov a svoje poznatky zhrnul do knihy s názvom Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals. Zoznámte sa s niekoľkými, možno prekvapivými faktami, ktoré prináša Corleyho dlhoročný výskum:

Milionári žijú pomerne skromne

Self-made milionári, čiže tí, ktorí si svoje bohatstvo nahromadili sami, väčšinou nevlastnia luxusné autá a honosné vily. Je to skôr ojedinelé, píše Corley. 83 % milionárov z jeho výskumu žilo v priemerných domoch, kupovali si nenápadné ojazdené autá, väčšinou sa stravovali doma a nekupovali si predražené značkové oblečenie. Tiež sa úspešne vyhýbali impulzívnym a nepremysleným nákupom. „Nikdy nenakupujte impulzívne. Takmer vždy je to nesprávne rozhodnutie,“ upozorňuje Corley.

Pasívne príjmy prevyšujú ich výdavky

Za „meradlo bohatstva“ Corley považuje pomer pasívnych príjmov k výdavkom. Inými slovami, človek sa stáva bohatým vtedy, keď sa nemusí spoliehať na to, či mu na účte pristane mesačná výplata. Takýto človek si vybudoval dostatok pasívnych príjmov, ktoré sú vyššie, prípadne rovnaké ako jeho výdavky. Samozrejme, veľkú rolu zohráva aj životný štýl konkrétnej osoby – ten, kto viac míňa, musí mať aj pasívne príjmy vyššie.

Vedia, kedy povedať „nie“

Milionári sú vyberaví, pokiaľ ide o prijímanie alebo odmietanie rôznych pozvaní a ponúk. Naučili sa bez problémov povedať „nie“ tým ponukám, v ktorých nevidia zmysel. Naopak veľmi radi povedia „áno“ príležitostiam, ktoré sa zhodujú s ich cieľmi a víziami.

Zbohatnutie je o šetrení a investovaní

Corley počas svojho výskumu zistil, že jeden z najčastejšie využívaných spôsobov, ako zbohatnúť, je dostupný aj bežným ľuďom. Takmer polovica sledovaných milionárov sa rozhodla ísť cestou šetrenia a investovania. Títo ľudia sa nenarodili do bohatých rodín, nemali nadpriemerné platy, neštudovali na najlepších školách a ani nedisponovali špeciálnymi zručnosťami. Ale čo je dôležité, dokázali si ušetriť peniaze na investovanie a čakať.

„Keď sa na nich pozriete, nikdy by ste nepovedali, že sú bohatí,“ hovorí Corley. „Sú to vaši susedia, rodina, kamaráti, kolegovia, učitelia, elektrikári, robotníci, účtovníci… a zoznam pokračuje.“

Vyhradia si čas na premýšľanie

Z Corleyho zistení vyplýva, že milionári radi premýšľajú a v mnohých prípadoch je práve toto ich kľúčom k úspechu. Bohatí ľudia sú zvyknutí každý deň aspoň 15 minút premýšľať v pokojnom a tichom prostredí. Uvažujú nielen nad tým tým, ako zarobiť peniaze, ale ako zlepšiť svoj život a seba samého. Ako hovorí Corley, hľadajú odpovede na otázky: „Čo môžem urobiť pre to, aby som zarobil viac? Čo ma robí šťastným? Mám radosť zo svojej práce? Cvičím dosť?“ Podľa odpovedí potom upravujú svoje životné ciele.

Bohatí ľudia vyhľadávajú spoločnosť optimistov

Medziľudské vzťahy veľmi silno vplývajú na schopnosť dosiahnuť úspech. Corley zistil, že milionári sa obklopujú ľuďmi s vlastnosťami ako optimizmus, odvaha, ľudskosť, emocionálna stabilita, trpezlivosť alebo jedinečnosť. Oni sa tiež snažia poskytnúť ostatným to najlepšie, čo v nich je.

Iba 1% zbohatlo do veku 40 rokov

Bohatstvo sa nevytvorí zo dňa na deň a úspešní ľudia si to plne uvedomujú. Corley zistil, že spomedzi milionárov, ktorý vo výskume analyzoval sa iba 1 % stalo bohatými skôr, ako dosiahli vek 40 rokov. „Pre väčšinu milionárov v mojej štúdii bol úspech o každodennom realizovaní malých vecí, ktoré z dlhodobého hľadiska priniesli potrebnú hybnosť na ceste k úspechu,“ hovorí Corley.

Veľké časť milionárov prebrala dôležité návyky od svojich rodičov

Veľa milionárov môže za svoj úspech z časti poďakovať aj svojim rodičom. Práve vďaka nim si osvojili návyky, ktoré im v neskoršom živote poskytli veľkú výhodu oproti konkurencii. Až 95 % z nich uviedlo, že už v mladosti ich rodičia učili prevziať zodpovednosť za svoje činy, rešpektovať priestor a vlastníctvo majetku ostatných, pracovať na dosiahnutí svojich cieľov alebo každý deň sa v niečom zlepšovať.

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre