Ako vyplýva zo štúdie publikovanej v časopise Experimental Psychology, vedci zistili, že úsmev (a to dokonca aj predstieraný úsmev) dokáže pozitívne vplývať na našu náladu. Úsmevom totiž aktivujeme určité svaly na tvári, vďaka čomu dokážeme „oklamať“ náš mozog, ktorý si začne myslieť, že sme šťastní.
„Keď vaše svaly vysielajú informáciu, že ste šťastní, je pravdepodobnejšie, že svet okolo seba vnímate pozitívne,“ uviedol Fernando Marmolejo-Ramos, autor štúdie. Marmolejo-Ramos tvrdí, že pohyby svalov, ktoré úsmev vyvoláva, stimulujú amygdalu, čo je časť mozgu, ktorá umožňuje cítiť emócie prostredníctvom uvoľňovania neurotransmiterov.
Aj výskum neurológa Dr. Isha Gupta z New Yorku zistil, že samotný akt úsmevu dokáže zvýšiť hladinu hormónov ako dopamín a serotonín v tele. „Dopamín zvyšuje naše pocity šťastia. Uvoľňovanie serotonínu je spojené so znížením stresu. Nízke hladiny serotonínu sú spojené s depresiou a agresivitou,“ uviedol Gupta pre NBC News.
Odhliadnuc od štúdií, existuje mnoho usmievajúcich sa ľudí, ktorí sú dôkazom toho, že úsmev zlepšuje ich život. „Úsmev úplne mení spôsob, akým myslím a cítim,“ hovorí Jaime Pfeffer, americká koučka a inštruktorka meditácie. „S manželom sa zámerne každé ráno 60 sekúnd usmievame, aby sme si zlepšili náladu. Je to súčasť našej rannej rutiny. Ak sa niečo počas dňa pokazí, zvyčajne použijem úsmev, aby som rýchlo zlepšila svoju náladu. Trvá len 10 až 15 sekúnd, kým nastane rozdiel,“ hovorí Jaime Pfeffer.
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu