Keď prišiel do USA, umýval riady za 1,20 USD na hodinu. Príbeh miliardára S. Khana

Shahid Khan (Foto: USA TODAY Sports)

Mnohokrát čítame o príbehoch milionárov alebo miliardárov, ktorí v začiatkoch nemali takmer nič, no vďaka svojej vytrvalosti a tvrdej práci sa prepracovali medzi najbohatších ľudí sveta. Do tejto skupiny nepochybne patrí aj Shahid Khan, ktorého príbeh mnohí považujú za stelesnenie amerického sna. Ako vyzerala jeho cesta k úspechu?

Shahid Khan pochádza z Láhauru v Pakistane a do USA prišiel v 60. rokoch 20. storočia, keď mal iba 16 rokov. Jeho otec bol právnik a podnikateľ, ktorý mal až sedem manželiek a jeho mama bola profesorka matematiky. On bol najmladší z ôsmych detí.

Rozhodnutie, aby Khan odletel do USA, kde by mohol získať dobré vzdelanie, našlo podporu aj zo strany jeho rodiny. V tom čase jeho otec zdedil peniaze po starom otcovi, čo dopomohlo k tomu, aby Khanovi kúpili letenku. Do Spojených štátov prišiel ako 16-ročný v topánkach s roztrhanými podrážkami, no s odhodlaním splniť si svoje sny. Vtedy by si nikto nepomyslel, že o niekoľko rokov tento chlapec vybuduje nadnárodnú korporáciu.

Keďže musel nejako pokrývať výdavky, krátko po príchode do USA si našiel prvú prácu – umývanie riadu za 1,20 USD na hodinu. Do Spojených štátov ale prišiel s cieľom študovať na Univerzite Illinois (University of Illinois), čo sa mu podarilo a o štyri roky neskôr získal titul BSc v odbore priemyselné inžinierstvo.

Shahid Khan (parhlo.com)

Písal sa rok 1971 a Khan sa po absolvovaní univerzity zamestnal vo firme Flex-N-Gate, v ktorej obsadil post technického riaditeľa. O 7 rokov neskôr si založil vlastnú firmu s názvom Bumper Gate, ktorá sa špecializovala na zákazkové diely. Jeho talent podnikateľa sa prejavil o dva roky na to, keď prevzal Flex-N-Gate, aby mohol dodávať diely americkým automobilovým gigantom ako General Motors, Ford a Chrysler.

V priebehu nasledujúcich rokov vytvoril jediného dodávateľa pre automobily Toyota v USA a tržby jeho firmy vzrástli zo 17 miliónov USD na 2 miliardy v roku 2010.

Khanovi v konečnom dôsledku trvalo 30 rokov, kým dokázal vybudovať z miestnej firmy medzinárodnú korporáciu a šikovne ovládnuť trh. Dnes je okrem iného majiteľom jedného z tímov národnej futbalovej ligy, Jacksonville Jaguars, ktorý kúpil v roku 2011. V roku 2013 tiež investoval do londýnskeho futbalového klubu Fulham z Premier League.

Flex-N-Gate v posledných rokoch rýchlo rástol. Firma do roku 2011 zamestnávala viac ako 12 000 ľudí a vlastnila 48 výrobných závodov v USA a niekoľkých ďalších krajinách. V súčasnosti má globálnu platformu so 64 integrovanými výrobnými závodmi v Spojených štátoch, Brazílii, Číne, Argentíne, Španielsku, Francúzsku, Nemecku, Mexiku a Kanade. Podľa finančných výsledkov mala spoločnosť pred krízou v roku 2018 tržby 8,3 miliardy dolárov a magazín Forbes ju zaradil medzi 49. najväčšiu súkromnú americkú spoločnosť.

Čo sa týka Khanovho súkromného života, oženil sa so svojou spolužiačkou z univerzity Ann Carlson Khan. Sú spolu viac ako 30 rokov a v súčasnosti žijú v luxusnom penthouse v Chicagu. Niet sa čomu čudovať, že ich dom je vyzdobený aj niekoľkými neoceniteľnými umeleckými dielami.

S. Khan a jeho manželka (Pinterest)

V rebríčku magazínu Forbes 400 najbohatších Američanov bol v roku 2021 na 84. mieste a v roku 2023 je 144. najbohatším človekom na svete. Navyše je najbohatším človekom pakistanského pôvodu.

Cesta k úspechu Shahida Khana potvrdzuje, že nezáleží na tom, kde začnete. Ani nezáleží na tom, či pochádzate z bohatých alebo chudobných pomerov. Je dôležité dodržiavať správny plán a robiť správne rozhodnutia. Čistý majetok Shahida Khana sa v súčasnosti odhaduje na viac ako 11 miliárd dolárov.

Čo delí úspešných ľudí od tých, ktorí o úspešnom živote iba snívajú?

Komentáre