Muž, ktorý svojimi oblekmi dobyl svet. Príbeh návrhára Giorgia Armaniho

Giorgio Armani
Giorgio Armani (Foto: gds.it)

Keď sa povie Armani, pravdepodobne si predstavíte štýlové pánske obleky a luxusné odevy. Nie náhodou sa táto módna značka stala synonymom luxusnej elegancie. Stojí za ňou šikovný návrhár Giorgio Armani, ktorý svojím inovatívnym prístupom prebudoval taliansku módu.

Dnes je tento návrhár a podnikateľ žijúcou legendou. Vo svete módy spôsobil revolúciu a vytvoril impérium, ktoré dosahuje ročný obrat viac ako 5 miliárd eur. V súčasnosti jeho značka pokrýva aj hotely, parfumy či predajne s čokoládou a kvetmi. Poďme sa spoločne pozrieť na príbeh muža, ktorý dobyl svet svojimi elegantnými oblekmi.

Armani sa narodil v meste Piacenza, ktoré leží na severe Talianska. Ako chlapec sa spoločne s bratom zaujímal o divadlo. Kým starší brat Sergio predvádzal bábkové predstavenia, Giorgio šil zo starých handier pre postavičky kostými. Už v tom čase sa prejavil jeho talent, no mladý Giorgio sa rozhodol študovať medicínu.

V treťom ročníku štúdia si napokon uvedomil, že to nie je smer, ktorým by sa chcel v živote uberať. Pravé dobrodružstvo sa pre neho začalo vtedy, keď rozbehol svoju kariéru ako aranžér výkladov v slávnom milánskom obchode La Rinascente. Armani pomáhal pri vytváraní celkového imidžu obchodu, vďaka čomu ešte viac rozvíjal svoje kreatívne schopnosti. Neskôr pôsobil u talianskeho návrhára Nina Cerrutiho, u ktorého sa naučil dôležité základy odevného dizajnu. O štyri roky neskôr už predvádzal vlastné návrhy v Sala Bianca Palazzo Pitti vo Florencii. V tom čase bol návrhárom na voľnej nohe.

Giorgio Armani vo svojej kancelárii (Foto: manifesto.asia)

V roku 1975 dozrel čas na založenie vlastnej značky a tak spolu s priateľom Sergiom Galleottim založili spoločnosť Giorgio Armani SpA. Značka sa spočiatku venovala pánskej móde, no o rok neskôr firma predstavila aj dámsku kolekciu. Bol to práve Giorgio, ktorý v tom čase ženám ukázal, ako sa majú obliekať do kancelárie bez toho, aby vyzerali ako muž. Jeho oblečenie bolo na tú dobu revolučné, prinášalo prirodzenejší strih a využívalo jemnú farebnú paletu.

Jeho popularita prudko rástla aj za Atlantikom, kde sa jeho pánske obleky často objavovali v televíznom seriáli Miami Vice a taktiež vo filme „Americký gigolo“ z roku 1980, kde hlavnú postavu stvárnil Richard Geere.

Foto: Flickr

Armani, ktorý je dvorným krajčírom slávnych hercov, nikdy nepútal pozornosť extrémami. Čiernu a bielu pestoval priamočiarym spôsobom a vytvoril pieskový tón, ktorý bol lichotivý a hodil sa ku všetkému. Redukciou postupne vytvoril čistý, ležérny a zároveň mimoriadne elegantný štýl, s ktorým nakoniec ohúril módny svet.

Impérium najúspešnejšieho talianskeho módneho návrhára v súčasnosti pôsobí v 60 krajinách a zamestnáva viac ako 7000 ľudí. Pod Armaniho krídlami vyrástli značky a kolekcie ako Giorgio Armani, Emporio Armani, Armani Collezioni, Armani Jeans či Armani Exchange.

Foto: Wikimedia

Aj napriek pribúdajúcej konkurencii zostáva v centre pozornosti, a to nie len kvôli jedinečným módnym kúskom. Napríklad v roku 2006 sa stal prvým návrhárom, ktorý zakázal účasť modeliek veľkosti nula na svojich módnych prehliadkach. Usilovne bojuje proti anorexii a snaží sa presvedčiť aj ostatných módnych návrhárov, aby s týmito modelkami nepracovali. Hodnota majetku Giorgia Armaniho sa podľa magazínu Forbes odhaduje na 6,5 miliardy dolárov.

Zdroj: brandriddle.com; biography.com; dressedbytia.com

Komentáre